حاشیه های نایب رئیس شدن کفاشیان در AFCکفاشیان 011

شمال ما: فوتبال ايران بعد از 37سال و بيش از هر زمان ديگري پستي مهم را در كنفدراسيون فوتبال آسيا در اختيار دارد كه هميشه به عنوان يكي از موانع پيشرفت فوتبال كشور از آن نام برده مي شده است حالا اما، سؤال جدي اينجاست كه نايب رئيسي در AFC چقدر ميتواند به ترميم جايگاه ايران در فوتبال آسيا كمك كند؟

عصرخبر – مصطفی شوقی – «سلام عليكم…» نيمي از جمعيت با صداي بلند سلام  اورا پاسخ گفتند.پيرمرد انگار نه انگار كه در هشتادمين سال زندگي اش است. با حرارت بيش از هركسي سخن گفت. از فوتبال آسيا و دستاوردهاي بزرگش. از انسجام و همدلي كه در ميان اعضا وجود دارد و از تك تك اعضاي هيأت رئيسه AFC به اسم و رسم تشكر كرد.از كنفوسيوس گفت كه با وحدت عمل است كه مي توان موفق شد. او حالا رئيس فيفا نبود و ديگر در قامت يك فيلسوف فرو رفته بود اما در پس همه اينها يك چيز وجود داشت و آن حسن قدرداني از فوتبال آسيا در انتخابات پيش روي فيفا؛جايي كه بلاتر در برابر اروپا، آسيا، آفريقا و آمريكاي جنوبي را به عنوان حامي در كنار خود دارد.

كنگره بيست و ششم كنفدراسيون فوتبال آسيا در حالي در منامه بحرين برگزار شد كه نهاد تصميم گير فوتبال قاره كهن چهره جديدي به خود گرفت.

اندك ياران بن همام، رئيس سابق كه با اتهام فساد از فوتبال براي هميشه بيرون شد در اين انتخابات قلع و قمع شدند و همه كشورهاي مهم فوتبال آسيا توانستند كرسي هاي اصلي را به خود اختصاص دهند. ايران نيز بار ديگر به جايگاه خود در بالاي ميز تصميم گيري فوتبال آسيا نشست. علي كفاشيان، رئيس فدراسيون فوتبال ايران رسما به عنوان نايب رئيس AFC از سوي مجمع انتخاب شد.

كفاشيان به همراه اسدي دبيركل و جمالي مسئول بين الملل فدراسيون فوتبال روزهاي شلوغي را در بحرين سپري كردند. از ديدار با روساي فدراسيون هاي ورزشي تا جلسه ميزباني ايران براي بازيهاي 3كشور افغانستان، عراق و سوريه كه به دليل مسائل امنيتي  در شهرهاي مختلف كشور مسابقات خود را برگزار مي كنند.

اين مي تواند دستاورد مهمي براي فوتبال ايران باشد چه آنكه ايران از نظر منطقه اي يكي از كشورهايي خواهد بود كه ميتواند ميزباني مسابقات را برعهده گيرد.

سيد عليرضا آقازاده دبيرفدراسيون فوتبال افغانستان كه يكي از كساني بود كه ابتكار برگزاري اين بازيها را در ايران پيگيري مي كرد به همشهري گفت :« تجربه بازيهاي انتخابي المپيك در تهران براي تيم ملي افغانستان بسيار ارزشمند بود؛ ضمن اينكه همه از حضور اين همه تماشاگر افغاني در بازي تيم ملي ايران و افغانستان حيرت زده شدند. اميدواريم با نهايي شدن اين بازيها در روز بازي ژاپن و افغانستان 100هزار نفر از هموطنان ما در ورزشگاه آزادي حضور داشته باشند. در مشهد نيز 2مسابقه برگزار ميكنيم.»

5سهميه جام جهاني براي آسيا
يكي از ديدارهاي ارزشمندي كه در منامه بحرين صورت گرفت، ديدار كفاشيان و شيخ احمد بن فهد بود كه در اين انتخابات عضو هيأت اجرايي فيفا از غرب آسيا شد. شيخ احمد سالهاست كه از حاميان ورزش ايران است.

.
حاشیه های نایب رئیس شدن کفاشیان در AFC
.

او در شوراي المپيك آسيا بارها برخي از مشكلاتي مثل تعليق فدراسيون فوتبال در سال 2006در دوحه و تعليق فدراسيونهاي ورزشي بعد از المپيك لندن را حل كرده است. در انتخابات اخير نيز ابتكار عمل او در تاسيس منطقه مركزي آسيا يكي از دلايل اصلي نايب رئيسي ايران در AFC بود.

در اين ديدار شيخ احمد به كفاشيان گفت كه در فيفا به دنبال اين است تا بتواند 4و نيم سهميه آسيا را براي جام جهاني 5سهميه كند. اين مي تواند راه رفتن ايران و قدرتهاي بزرگ فوتبال آسيا به جام جهاني را آسان تر از گذشته كند.

از سوي ديگر كفاشيان با شيخ سلمان رئيس AFC نيز ديدار كرد. شيخ سلمان از فرهنگ بالاي ايران و زيبايي هاي كشورمان گفت و اينكه ايران مي تواند الگوي مناسبي براي توسعه فوتبال آسيا باشد.

رئيس فوتبال ايران در اين ديدار خواستار حضور در كميته هاي AFC شد كه شيخ سلمان قول داد اين مسئله تحقق پيدا كند. او خطاب به كفاشيان گفت: «شما ديگر نايب رئيس AFC هستيد و قطعا سهم فوتبال بزرگ ايران در آسيا تأمين خواهد شد.»

فوتبال ايران بعد از 37سال و بيش از هر زمان ديگري پستي مهم را در كنفدراسيون فوتبال آسيا در اختيار دارد كه هميشه به عنوان يكي از موانع پيشرفت فوتبال كشور از آن نام برده مي شده است حالا اما، سؤال جدي اينجاست كه نايب رئيسي در AFC چقدر ميتواند به ترميم جايگاه ايران در فوتبال آسيا كمك كند؟


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *