دبیر ستاد خبر داد؛آشوراده 011

شمال ما: ستاد مردمي نجات آشوراده (سمنا) خطاب به معاون اول رئیس جمهور نامه سرگشاده ای منتشر کرد.

به گزارش شمال ما به نقل از زیست بوم، این ستاد که پیگیر جریان واگذاری آشوراده به بخش خصوصی به منظور بهره برداری های گردشگری است نامه ای به امضای بابک توتونچی دبیر ستاد مردمی نجات آشوراده بدین شرح منتشر کرد:
محيط زيست مال اين دولت و آن دولت و اين وزير و آن وزير نيست. محيط زيست متعلق است به تمامي آحاد ملت آن هم نه در يك زمان كه در تمام طول تاريخ حيات آنها. ((مقام معظم رهبري حضرت آيت اله العظمي امام خامنه اي مورخ 17/12/1393))
جناب آقای دكتر جهانگيري
معاون اول محترم رئيس جمهور
موضوع: تغيير كاربري جزيره آشوراده، بايد ها و نبايد ها
با عرض سلام
به استحضار مي رساند پناهگاه حيات وحش ميانكاله يكي از با اهميت ترين زيستگاه هاي كشور است كه در سال 1354 به عنوان يكي از مناطق 4 گانه حفاظتي تصويب و در اختيار سازمان حفاظت محيط زيست كشور قرار گرفته است. همچنين به دليل موقعيت ويژه توپوگرافي و اهميت بسيار بالاي اكولوژيكي تالاب آن در كنوانسيون جهاني رامسر ثبت و همچنين به عنوان يكي از معدود ذخيرگاه هاي زيست كره دريونسكو به ثبت رسيده است.
شايان ذكر است قوانين حفاظت و بهسازي محيط زيست ، الحاق ايران به كنوانسيون حفظ تنوع زيستي، كنوانسيون مهار بيابان زايي، كنوانسيون تهران و به تصريح نهاد مرجع بين المللي محيط زيستي IUCN جزيره آشوراده جزو زون 2 حفاظتي بوده و به هيچ وجه امكان تبديل آن به زون 3 و 4 گردشگري وجود ندارد.
بعلاوه اصل 50 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران كه عمل به آن جزو سوگند رئيس جمهور بوده و تمامي كابينه ، مديران دولتي و آحاد مردم ملزم به رعايت آن مي باشند به صراحت اعلام داشته است: ((در جمهوری اسلامی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسلهای بعد باید در آن حیات اجتماعی رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی می‌گردد. از این رو فعالیتهای اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است.))
جناب آقاي دكتر جهانگيري؛
در سال 1384 و در آخرين روزهاي دولت هشتم حدود 380 هكتار از منطقه آشوراده كه در پناهگاه حيات وحش ميانكاله واقع شده است در قالب طرح گردشگري در اختيار بخش خصوصي قرار گرفت كه آن فرد با دريافت سند ادعاي مالكيت آن را نيز داشت ليكن در دولت نهم با اقدام هوشمندانه و قابل تقدير سازمان حفاظت محيط زيست و با درايت و مساعدت قوه محترم قضائيه سند مذكور ابطال و مديريت عرصه مذكور مجدداً به سازمان حفاظت محيط زيست كشور عودت داده شد.
در دولت دهم نيز واگذاري جزيره آشوراده و تغيير كاربري آن به منطقه گردشگري انبوه با همكاري بخش خصوصي مجدداً مطرح شد اما با پيگيري تشكل هاي زيست محيطي و مخالفت برخي دستگاه هاي اجرايي دولت دهم در اين خصوص راه به جايي نبرد. حال آنكه متاسفانه با آغاز بكار دولت يازدهم زمزمه هاي تبديل آشوراده به منطقه گردشگري انبوه از سوي جنابعالي و برخي مديران بلند پايه دولتي در سازمان هاي حفاظت محيط زيست و ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري به گوش مي رسيد كه در كمال تعجب شاهد امضاء تفاهم نامه بين سازمان هاي مذكور براي تبديل 280 هكتار از منطقه ياد شده به زون گردشگري انبوه گرديديم.
جناب آقاي دكتر جهانگيري!
در ادامه اين جريانات در اعتراض به چنين اقدام غير فني، غير كارشناسي، سياسي و اقتصاد محور سازمان حفاظت محيط زيست كشور ، فعالين مدني و كنشگران محيط زيست ضمن نامه نگاري هاي فراوان و صدور بيانيه هاي متعدد با محكوم كردن اين تفاهم نامه با تشكيل ستاد مردمي نجات آشوراده متشكل از حدود 200 تشكل مردم نهاد محيط زيستي از سراسر كشور (كه ليست اسامي آنها به پيوست ايفاد مي گردد.) مخالفت خود را اعلام داشته و پس از آنكه پاسخي قانع كننده از رئيس سازمان حفاظت محيط زيست كشور دريافت ننمودند با نامه نگاري به قواي محترم مقننه و قضائيه و تشكيل پرونده در هر دو قوه پيگيري هاي مدني و حقوقي خود را ادامه ميدهد. همچنين با تذكر كتبي سازمان بازرسي كل كشور و ورود مستقيم جناب آقاي حاج محمدجواد حشمتي معاون محترم آن سازمان در پرونده تا يكسال هر گونه واگذاري و انجام عمليات عمراني در آشوراده ممنوع اعلام شده است كه سازمان حفاظت محيط زيست كشور نيز بالاخره پس از ايجاد جو خاص رسانه اي، دريافت حكم مذكور را از سوي سازمان بازرسي كل كشور تاييد نمود.
 ليكن اظهارات تعجب برانگيز اخير آقاي صادقلو استاندار گلستان مبني بر گلنگ زني آغاز عمليات عمراني آشوراده در يك ماه اخير و تائيد منابع آگاه مبني بر احتمال انجام اين حركت نامبارك در ايام پيش رو چشم انداز خوبي را از آينده در سال همدلي و همزباني دولت و ملت ترسيم نمي نمايد.
شايان ذكر است مقام معظم رهبري حضرت آيت اله العظمي خامنه اي در ديدار با رئيس، كاركنان و دست اندركاران دولتي سازمان حفاظت محيط زيست كشور با معظم اله مورخ 17/12/1393 ضمن تاكيد مكرر بر لزوم حفاظت و پاسداري از محيط زيست، طبيعت و جنگل ها به ويژه در شمال كشور با اشاره تلويحي به موضوع جزيره آشوراده فرمودند: (( دستگاه هاي مسئول بايد قاطعانه با تعدي به جنگل ها به هر بهانه اي اعم از هتل سازي و جذب گردشگر و ]حتي[ ساخت حوزه علميه و برخي توجيهات به ظاهر قابل قبول مقابله كنند.))
لذا از آنجائيكه رسالت مدني سازمان هاي مردم نهاد بر روشن گري و آگاه سازي مردم و مسئولان جهت حفاظت از ذخاير طبيعي و فرهنگي كشور مي باشد، ايجاب مي نمود تا مطالب مندرج در اين نامه جهت اطلاع جنابعالي و تنوير افكار عمومي منتشر گردد.
بابک توتونچی
دبیر ستاد مردمی نجات آشوراده «سمنا»

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *