رنج هزار بیمار دیالیزی؛بهروز مهدیزاده
دیالیز ۰۱۳

رنج بیماری تحمل دیالیزی‌ها را کاهش داده است و حالا استرس خرابی دستگاه، خدمات پایین و در مواردی عدم‌رسیدگی خدمه بیمارستان هم باعث پایین آمدن روحیه بیماران می‌شود…

 

 

شمال ما: هفته‌ای ۳ بار تحمل درد جانکاه برای اکثر بیماران دیالیزی کار سخت و طاقت‌فرسایی است. سوزنی به کلفتی میل بافتنی داخل بدن آنها کار تصفیه خون را انجام می‌دهد. دستگاه دیالیز حکم هوا را برای افرادی دارد که دچار نارسایی‌های کلیوی هستند. کوچک‌ترین نقص در این دستگاه کوچک به معنی هجوم اضطراب و نگرانی در دل و جان این بیمار است. در حال حاضر در گیلان حدود هزار بیمار دیالیزی وجود دارد و هر ساله از سوی دولت بودجه هنگفتی برای درمان این گروه از بیماران هزینه می‌شود. مقصد اکثر این بیماران بیمارستان‌های دولتی است، چرا که بیشتر مردم از پس هزینه درمانی دیالیز در مراکز خصوص بر نمی‌آیند، اما برخی از این افراد کیفیت خدمات بیمارستان‌های دولتی را نامناسب می‌دانند.

خدمات اندک بیمارستان‌های دولتی
طبق گزارش‌های مردمی به روزنامه همشهری، بخش دیالیز بیمارستان رازی رشت با مشکلات عدیده‌ای روبه‌روست. به گفته برخی از بیمارانی که هفته‌ای چند نوبت به این بخش مراجعه می‌کنند، دستگاه‌های دیالیز به درستی کار نمی‌کنند. تخت‌های بیمارستان از کیفیت مناسبی برخوردار نیست و مشکلاتی از این دست باعث شده که بیماران دیالیزی نسبت به وضعیت موجود در بیمارستان گله‌مند باشند.
اگرچه به دلیل افزایش تقاضا در بیمارستان‌های دولتی و عدم نظارت کافی، کیفیت خدمات این بیمارستان‌ها کاهش پیدا می‌کند اما کم‌کاری در برخی از حوزه‌های درمانی مثل دیالیز عواقب بسیار بدی خواهد داشت.

نارضایتی بیماران دیالیزی از کیفیت خدمات
یکی از بیماران دیالیزی در بیمارستان رازی به دلیل ضعیف بودن دستگاه و کیفیت بد خدمات به مسئولان بیمارستان شکایت می‌کند که جوابی هم دریافت نمی‌کند. وی در پاسخ به این پرسش همشهری که دلایل نارضایتی بیماران دیالیزی چیست، گفت: درد بیماری و درد ناشی از وضعیت نابسامان این بخش باعث شده تا بیماران دیالیزی از هر نظر  در حال رنج کشیدن باشند.
به گفته این بیمار دستگاه‌ها احتیاج به سرویس دارند؛ بارها حین دیالیز دستگاه خراب یا دچار نقص می‌شود. حتی خود کارکنان بخش هم این موضوع را تایید می‌کنند ولی جواب همان جمله معروف است:‌کاری از دست ما بر نمی‌آید.
او که نخواست نامش فاش شود، در ادامه افزود: همین هفته این اتفاق برای من افتاد. هنگامی که دیالیز می‌شدم ناگهان دستگاه دچار نقص شد و زمان زیادی صرف شد تا مشکل برطرف شود. من از زمان شروع دیالیز لحظه‌شماری می‌کنم که هرچه سریع‌تر این کار تمام شود ولی با وجود چنین دستگاه‌هایی، ۵ ساعتی که در بیمارستان هستم به بدترین شکل ممکن برای من می‌گذرد.
نارضایتی بیمار دیگری فقط مربوط به خود دستگاه نمی‌شود، بلکه اعلام می‌کند: پودری که در این دستگاه استفاده می‌شود از کیفیت خوبی برخوردار نیست.
کاهش ساعت‌های کار دستگاه دیالیز
از دیگر مشکلات این بخش از نظر بیماران دیالیزی عدم اجرای درست کار دیالیز است. یکی از بیماران توضیح داد: بارها اتفاق افتاده که به دلیل تعداد زیاد متقاضی برای دیالیز، ساعت دستگاه را از ۴ ساعت به ۳ ساعت و نیم کاهش می‌دهند؛ یعنی طول مدت درمان بیمار را کاهش می‌دهند تا دستگاه به همه بیماران برسد. این بخش نیاز به یک تکنسین ماهر دارد تا دستگاه‌های دیالیز را به خوبی سرویس کند.
این خانم ۵۰ ساله در ادامه بیان کرد: همیشه چند دستگاه خراب است یا اینکه حین دیالیز خراب می‌شود. همه این موارد باعث شده که رنج و درد بیماران بیشتر شود. رنج بیماری تحمل دیالیزی‌ها را کاهش داده است و حالا استرس خرابی دستگاه، خدمات پایین و در مواردی عدم‌رسیدگی خدمه بیمارستان هم باعث پایین آمدن روحیه بیماران می‌شود.
کیفیت بسیار پایین تخت‌های بیمارستان از دیگر گلایه‌های بیماران است. ۴ ساعت دراز کشیدن روی تختی نامناسب، تحمل درد را سخت‌تر می‌کند.
مشکل اصلی
در راستای گلایه برخی از بیماران از بخش دیالیز بیمارستان رازی، همشهری بر آن شد که وضعیت این بخش را از مسئولان بیمارستان رازی جویا شود. رئیس بیمارستان رازی اگرچه حق را به بیماران می‌دهد، اما وضعیت این بخش را آن‌طور که بیماران توصیف می‌کنند نامناسب نمی‌داند.
دکتر «امیر علوی» حدود ۹ ماه است که ریاست این بیمارستان را بر عهده دارد و به همشهری گفت: بخش دیالیز این بیمارستان یکی از پرکارترین و شلوغ‌ترین بخش‌های دیالیز سراسر کشور است. دو سال قبل، زمانی که من مسئولیت این بیمارستان را برعهده گرفتم، تقریبا۳۰ تا ۳۵ دستگاه دیالیز خراب بود که الان این رقم به ۱۲ رسیده است. به گزارش شمال ما، وی بیان کرد: مشکل بخش دیالیز بیمارستان رازی این است که ۴ شیفت کار می‌کند؛ در هیچ جای کشور چنین فشاری بر نیروهای کادر درمان یک بیمارستان وجود ندارد، به همین دلیل دستگاه‌ها خراب می‌شوند .
رئیس بیمارستان رازی در خصوص وضعیت این بخش نسبت به سال‌های گذشته توضیح داد: اگرچه هنوز برخی از دستگاه‌ها خراب هستند و بیماران مجبور به تحمل مشکلاتی می‌شوند، اما در مجموع وضعیت کنونی دستگاه‌ها خیلی بهتر از سال گذشته است.
وی در ادامه افزود: باید قبول کرد که در چنین حجم‌کاری یک‌شبه نمی‌توان تمام مشکلات را حل کرد. قیمت دستگاه‌های دیالیز بسیار گران است، اما با مساعدت نمایندگان وزارت بهداشت و درمان، امیدواریم با اعتبارات جدید چند دستگاه دیالیز جدید خریداری شود تا بخشی از مشکلات بیماران بهبود پیدا کند.
البته به عقیده علوی در حال حاضر دستگاه‌های کنونی کیفیت دیالیز را پایین نمی‌آورد. او درباره نارضایتی بیماران از بخش دیالیز این بیمارستان به همشهری گفت: بیماران حق دارند وقتی مشکلی در سیستم مشاهده می‌کنند دچار استرس شوند و همین اتفاقات موجب می‌شود که وضعیت آنها آشفته شود، اما به جرأت می‌توانم بگویم که وضعیت این بخش به مراتب بهتر از گذشته است. در سال گذشته ۸ دستگاه جدید اضافه شده و بقیه هم تعمیر شده است. حتی سیستم تصفیه بیمارستان اصلاح شد تا کیفیت دیالیز بهتر شود.
انتقادها صحت ندارد
علوی ضمن تایید برخی مشکلات، تصریح کرد: اگرچه مشکلاتی وجود دارد ولی آن‌طور که اغراق می‌شود، نیست. من هر هفته چند بار به این بخش سر می‌زنم تا از کیفیت خدمات اطمینان حاصل کنم. در حال حاضر وضعیت این بخش بهتر شده است. اکنون ۲۰ تخت جدید خریداری شده است تا بیماران مشکلات کمتری داشته باشند؛بنابراین اینکه گفته می‌شود کیفیت تخت‌ها در بخش دیالیز بد است درست نیست.
در پایان رئیس بیمارستان رازی قول می‌دهد که در مورد وضعیت این بخش گزارش دقیق و مکتوبی به روزنامه همشهری ارسال کند.

 

 

منبع: همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *