در محدوده منطقه شکار ممنوع اشکورات؛سوسن چلچراغ ۰۱۱

شمال ما: مامورین یگان حفاظت محیط زیست رودسر در ارتفاعات ۲ هزار و ۱۵۰ تا ۲ هزار و ۷۰ متری، موفق به رویت بوته سوسن چلچراغ شدند.

به گزارش ایسنا- منطقه گیلان، علی درویشی در جلسه محیط زیست شهرستان رودسر گفت: مامورین یگان حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر در راستای وظایف قانونی محوله و پایش زیست محیطی مناطق در ماموریت اجرایی مشترک به همراه معاونت فنی اداره‌کل حفاظت محیط زیست جهت شناسایی رویشگاه گیاه سوسن چلچراغ به قریه جواهردشت چابکسر عزیمت کردند.

وی اضافه کرد: پس از عبور از مناطق جورکلامچال و علم سر در ضلع جنوبی منطقه ونستان در ارتفاعات ۲ هزار و ۱۵۰ تا ۲ هزار و ۷۰ متری بوته گل سوسن چلچراغ را مشاهده کردند.

دوریشی ادامه داد: رویشگاه مذکور دارای پوشش درختچه‌ای و در بالادست جنگل تنک افرا و بعد منطقه صخره‌ای کوهستانی است و با روستای جواهردشت حدود ۷ کیلومتر و با قریه جیرکل و سجیران حدود ۶ کیلومتر فاصله دارد.

به گزارش ایسنا، سوسن چلچراغ برای نخستین بار توسط گیاه‌شناس فرانسوی به نام (لدربوری) شناخته شد و پس از معرفی این گل به دولت ایران در همان زمان از سوی شورای عالی حفاظت محیط زیست به عنوان یک میراث ارزشمند ثبت جهانی و در فهرست اثر طبیعی ملی قرار گرفت.

سوسن چلچراغ یکی از گونه‌های تیره سوسن است و زمان گلدهی آن نیمه دوم خرداد و اوایل تیر ماه است، شکوفه‌های این گل با رنگ سفید و به صورت واژگون باز می‌شود، انتهای گلبرگ‌های آن پوشیده از دانه‌های برجسته و پرچم‌های بسیار بلند است و ارتفاع آن بین ۵۰ تا ۷۰ سانتی متر و گاهی به یک متر هم می‌رسد.

منطقه ونستان در محدوده منطقه شکار ممنوع اشکورات قرار دارد.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *