رئیس سازمان امور اراضی اعلام کرد:تغیر کاربری 051

شمال ما: رئیس سازمان امور اراضی کشور گفت: طی پنج دهه گذشته، یک میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی تخریب شده‌ که سالانه هشت تا ۱۰ میلیون تن تولیدات محصولات کشاورزی از این طریق از بین رفته است و در مجموع به کمتر از ۵۰۰ میلیون تُن در این بازه زمانی می‌رسد.

به گزارش ایسنا، قباد افشار در همایش تجلیل از حافظان زمین در سالن همایش‌های بین‌المللی صداوسیما اظهار کرد: سازمان امور اراضی کشور طی یک دهه گذشته به تدریج از اهداف خود دور شده بود و عرصه برای جولان متخلفان را باز گذاشته بودند تا بهترین سرمایه‌های کشور که عرصه مناسب برای کشاورزی و تامین امنیت غذایی است مورد تاخت و تاز و تخریب قرار گیرد.

وی افزود: عده‌ای سودجو آگاهانه و برخی نیز ناآگاهانه دست به تخریب اراضی کشاورزی زده‌اند و از این طریق امنیت غذایی کشور را با مخاطره مواجه کردند، چراکه طی پنج دهه اخیر یک میلیون هکتار از زمین‌های کشاورزی کشور تخریب شد و این بدان معناست که سالانه هشت تا ۱۰ میلیون تن از تولید محصولات کشاورزی ایران از بین رفت که جمعاً در این پنج دهه به حدود ۵۰۰ میلیون تن می‌رسد.

رئیس سازمان امور اراضی با بیان اینکه “هدررفت آب در شرایط کنونی، خیانت به کشور است”، گفت: اینکه زمین کشاورزی در استان‌های خوش آب و هوا مانند مناطق شمالی کشور را به ویلا تبدیل و فقط چند ماه از آن استفاده کنیم، مصداق بارز اسراف است که گناهی نابخشودنی است.

افشار در پایان گفت: راه‌اندازی سامانه ۱۳۱ می‌تواند پل ارتباطی مستقیم بین مردم و سازمان امور اراضی باشد تا بتوانیم از این طریق بیشتر تخلفات مربوط به اراضی را مورد شناسایی قرار دهیم و با متخلفان‌ و زمین‌خواران برخورد کنیم.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *