رکودی که همچنان ادامه یافته است؛کالای اساسی ۰۱۱

دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید خیلی‌ها را امیدوار به اتخاذ تدبیری برای کنترل گرانی‌ها کرد اما فقط به لحاظ علمی دولت توانست در دو سال اخیر تورم حدود ۴۰ درصدی را تا ۱۶ درصد کاهش دهد…

 

شمال ما: قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان نیز همانند بسیاری از قوانین موجود از جمله هدفمندی در پیچ و خم اجرایی شدن صحیح مانده که این به گرانی ها، تورم، نابه سامانی نرخ ها و کاهش روزانه قدرت خرید مردم و حذف هر روزه یک قلم کالای اساسی از سفره آنان منجر شده است.

دستور افزایش ۶ درصدی ۱۸ کالای اساسی، تفاوت نرخ کالاها با مصوبه دستگاه های مسئول،حذف سهیمه بنزین و تبعات بیشمار آن بر اقتصاد حتی بر نان مردم و اعمال رشد قیمت اقلام خوراکی زودتر ازموعد مقرر و مبهم بودن توجیه اقتصادی گرانی ها،نمونه هایی از شنیده های مردم در این روزها بوده که از هیچ کدام آن ها بوی خوبی به مشام نمی رسد.

تورم و گرانی کلمه‌هایی که این سال‌ها برای مردم ایران ملموس تر بوده و طبیعی است که ادامه تکرار این موضوعات به کابوسی برای مردم تبدیب شده که حتی از تکرار نام آن جدای تبعاتش خسته اند.

دولت یازدهم با شعار تدبیر و امید خیلی‌ها را امیدوار به اتخاذ تدبیری برای کنترل گرانی‌ها کرد اما فقط به لحاظ علمی دولت توانست در دو سال اخیر تورم حدود ۴۰ درصدی را تا ۱۶ درصد کاهش دهد.

 باید توجه داشت به لحاظ اقتصادی کاهش نرخ تورم برعکس باورعمومی به معنای ارزانی نیست؛ بلکه می توان عنوان کرد به جای به اصطلاح گرانی ۴۰ درصدی درسال کالاها در سایه افت نرخ تورم تنها ۱۶ درصد درگیر رشد قیمت‌ها می شوند که البته گرانی‌های نجومی سال‌های اخیر که بخشی از آن ناشی از افزایش چند برابری نرخ دلار بوده، آنقدر به سفره‌های خانوارها فشار آورده که تاب تحمل یک درصد رشد قیمت را نیز ندارد.

مردم امید دارند؛مسئولان تدابیری اندیشیده تا کاهش نرخ تورم در سفره‌های آنان ملموس شود دراین رابطه تعدادی وکلای ملت در مجلس شورای اسلامی با درک دغدغه های مردم به خانه ملت گفتند:

موسوی لارگانی: دولت در مقابل افزایش قیمت ها بایستد

.

.

سیدناصرموسوی لارگانی -عضو کمیسیون اقتصادی مجلس- با تاکید براینکه دولت باید در مقابل افزایش قیمت ها بایستد و با کسانی که مسبب این گرانی ها هستند مقابله کند، می گوید:ازنظر مردم روند افزایش قیمت ها با ادعای دولت در مورد تورم حدود ۱۶ درصدی تناسب و همخوانی ندارد.

نماینده مردم فلاورجان درمجلس شورای اسلامی، با انتقاد از روند ادامه دار افزایش قیمت کالاهای اساسی علی رغم مخالفت ظاهری دولت با این موضوع، می افزاید: گرانی و افزایش روزانه قیمت برخی کالاها و اقلام اساسی مصرفی مردم یکی از مواردی است که همیشه مورد سوال واقع می شود و مردم از ما درمورد آن سوال می کنند و می گویند با توجه به اینکه دولت  تورم را ۱۵ درصد اعلام می کند؛چرا بعضی از اجناس چندین برابر افزایش قیمت داشته اند.

این نماینده مردم درمجلس نهم با اشاره به رشد ۲۰ درصدی قیمت لبنیات به ویژه شیر، می گوید: لبنیات یکی از نیازهای ضروری مردم بوده و طبق نظریه پزشکان این کالا باید در سبد مصرفی مردم  گنجانده شود؛ اما با این روند افزایش قیمت ها این محصول از سبدمصرفی مردم خارج شده و دولت نسبت به این مسئله پاسخگو نیست.

موسوی لارگانی با تاکید بر اینکه دولت باید در مقابل افزایش قیمت ها بایستد و با مسببان گرانی ها برخورد کند، می افزاید: متاسفانه برخی گرانی ها در سایه غفلت دولت و ضعف نظارت ها دو چندان می شود.

وی با اشاره به دغدغه های مردم ادامه می دهد: به گفته مردم روند افزایش قیمت ها با درآمد جزیی کارگری و کارمندی آنها که فقط ۱۴ درصد افزایش داشته همخوانی ندارد و این وضعیت قابل تحمل نیست.

این نماینده مردم در مجلس نهم، یادآورمی شود: مردم به حدی دچار مشکل شده اند که می گویند ما حاضریم ۴۵ هزارتومان یارانه را نگیریم؛اما قیمت ها با این سرعت افزایش نیابد و عدلانه تر باشد.

عضوکمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با انتقاد از رشد قیمت اقلام خوراکی مانند لبنیات،گوشت و برنج می گوید:حذف برخی از کالاهای خوراکی مانند لبنیات به دلیل گرانی،از سفره خانوارها، وضعیت سلامت جامعه را با مشکل روبرو می کند و این موضوع به رشد هزینه‌های درمان در کشور منجر می شود.

سالک: شرایط کنونی جامعه تحمل گرانی را ندارد

.

.

احمد سالک -رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس- با اشاره به دستور گرانی ۶ درصدی برخی اقلام اساسی مردم، می گوید: در شرایط کنونی جامعه تحمل گرانی دوباره کالاها را ندارد و ما با افزایش قیمت که سبب تضعیف قدرت خرید مردم می‌شود، مخالفیم.

نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه باید کالاهای اساسی مردم به دستشان برسد، می افزاید: رسالت دولت تامین مجموعه نیازهای اساسی جامعه است.

شریعت‌نژاد: دلالان فاتحان اصلی بازار لبنیات

.

.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس، با انتقاد از بی‌توجهی دولت به هزینه‌های تولید و در نتیجه آن رشد قیمت ها در بازار، می افزاید: بی‌ثباتی نرخ محصولات لبنی نتیجه بی توجهی دولت در پرداخت یارانه به شیر و کوتاه کردن دست دلالان است.

نماینده مردم تنکابن، رامسر و عباس آباد درمجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه دلسردی تولیدکنندگان از حمایت های دولت به رشد قیمت ها منجر شده ، می گوید: دولت زمانی می تواند مدعی تلاش برای ثبات قیمت‌ها شود که کمک حال تولیدکننده برای ثبات نرخ ها در بازار باشد.

وی با تاکید بر ضرورت پرداخت یارانه به تولیدکننده، می افزاید: زمانی که مسئولان توجهی به هزینه‌های تولید ندارند نمی توان به تنظیم بازار امیدوار بود؛ زیرا ثبات نرخ ها در نتیجه ثبات هزینه ها ممکن می شود.

بیگی ئیلانلو: مسئولان به رشد قیمت کالاهای اساسی رسیدگی کنند

.

.

عضو هیات رئیسه کمیسیون اقتصادی مجلس- با تاکید بر لزوم اعمال نظارت موثر در زمینه کنترل قیمت کالا در بازارها گفت: کالاهای خوراکی نیاز روزمره خانوارها بوده ؛بنابراین باید از رشدنجومی قیمت در بازار این نوع کالاها جلوگیری شود؛این درحالی است که با وجود تذکر فراوان نمایندگان مجلس درباره رشد قیمت کالاهای خوراکی تاکنون دستگاه های مسئول به این موضوع توجه کافی نداشته اند.

رجائی: پرداخت یارانه به تولید، کلید ثبات قیمت محصولات لبنی و پروتئینی

.

.

عباس رجائی -رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس- با بیان اینکه تغییر نرخ ارز به نجومی شدن قیمت مرغ و نوسان بیش از حد نرخ آن منجر شده است، می گوید: با تغییر نرخ ارز واردات نهاده‌های کشاورزی با هزینه‌ای بیش از پیش به کشور صورت می‌گیرد که این خود به سرازیر شدن گرانی در بازار منجر می‌شود.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی، می افزاید: تنها راه رسیدن به ثبات قیمتی در بازار مواد لبنی و پروتئینی پرداخت یارانه جداگانه به بخش تولید است.

فتحی‌پور: همچنان در رکود هستیم/مردم انتظار ارزانی نداشته باشند

.

.

ارسلان فتحی پور-رئیس کمیسیون اقتصادی-با بیان اینکه افزایش تورم تا ۱۰ درصد قابل تحمل است، اما شرایط رکودی نه گفت: در شرایط رکودی، اشتغال کاهش و بیکاری افزایش یافته است و تحصیلکرده ها با مشکلات جدی برای اشتغال مواجه هستند.

نماینده مردم کلیبر،خدآفرین و هوراند درمجلس شورای اسلامی با اشاره به این موضوع که بسیاری از افراد  معتقد به ارزانی کالاها بودند، گفت: با اعلام نرخ ارز این افراد متوجه شدند که هیچ ارزانی در کار نیست و به دلیل رکود بازار ارزان شدن هیچ توجیه علمی ندارد.

وی با بیان اینکه بازار و مصرف کنندگان بدانند که هیچ چیز ارزان نمی شود، افزود: مبادله کنندگان تجاری و بنگاه‌های اقتصادی بدانند که ما شاهد هیچ تغییر قیمتی نخواهیم بود مگراینکه افزایش قیمت داشته باشیم.

مقتدایی: آمار و ارقام کاهش تورم در سفره مردم باید مشاهده شود

.

.

عباس مقتدایی- عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به دستور گرانی ۶ درصدی برخی اقلام اساسی مردم، می افزاید: دولت باید توجه کند که مردم آمار، عدد و ارقام را هنگامی در عمل می‌پذیرند که در سفره‌ آنها هم همین معانی قابل مشاهده باشد.

وی می گوید: بخشی از گرانی و فشار آن بر طبقات آسیب‌پذیر به گونه‌ای مورد توجه مردم است که دائما با مراجعه به دفاتر نمایندگان و ایجاد ارنباط با آنها خواستار کاهش گرانی‌ها یا توقف آن هستند.

علی‌پور: دولت حساسیت لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت‌ها را ندارد

.

.

محمدعلی پور-کمیسیون اقتصادی مجلس- با بیان اینکه اگر دولت برخی قیمت ها را کنترل نکند تولیدکنندگان دچار ورشکستگی شدید می شوند، می گوید: به نظر می آید که دولت حساسیت لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت ها را ندارد.

نماینده مردم ماکو و چالدران درمجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه به نظرمی‌آید که دولت حساسیت لازم برای جلوگیری از افزایش قیمت ها را ندارد، می افزاید: درسال جاری شاهد افزایش دستمزدها تا ۱۴ درصد بودیم ولی برخی ازاقلام مصرفی همچون شیر و لبنیات با رشد قیمتی بیش از این میزان  مواجه شده اند.

اربابی: نظارت؛ حلقه مفقوده نرخ گذاری ها

.

.

محمد سعید اربابی-عضو کمیسیون اقتصادی مجلس- با بیان اینکه تفاوت قیمت‌ها تنها در نرخ ارز نیست، می گوید: علت دونرخی بودن کالاها را باید در یارانه ای شدن کالاها جستجو کرد زیرا برخی افراد در این راستا با سو استفاده تنظیم نرخ کالا را بر هم می‌زنند.

عضوکمیسیون اقتصادی  مجلس، یاد آورمی شود: ثبات اقتصادی در هر کشوری می تواند اقتصاد را به سمت توسعه منطقی حرکت دهد؛ بنابراین ما باید در گام نخست تلاش کنیم که پارامترهای توسعه اقتصادی در کشور حاکم کنیم.

نوروزی:تصمیم دولت برای افزایش قیمت‌ها قاعده‌مند نیست

.

.

رحمت الله نوروزی-عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس- با بیان اینکه پرهیز از گرانی به نفع مردم است، می گوید: افزایش قیمت‌ها موجب کاهش قدرت خرید مردم می‌شود و آنها ناچار خواهند شد آن کالای اساسی را از سبد غذایی خود کنار بگذارند.

نماینده مردم علی آباد کتول در مجلس شورای اسلامی، می افزاید: با توجه به شرایطی که اکنون از نظر اقتصادی وجود دارد و نیز متناسب نبودن حقوق کارمندان، باید هر چه بیشتر تدبیر شود تا افزایش قیمت صورت نگیرد و تورم کنترل شود.

وی با بیان اینکه پرهیز از گرانی به نفع مردم است، افزود: اینکه افزایش قیمت وجود داشته باشد یا خیر، در اختیار دولت است و قوه مجریه قبل از تصمیم برای افزایش قیمت مشورتی با کمیسیون‌های تخصصی مجلس ندارد.

با وجود مشکلات اقتصادی بسیار در کشور حلقه مفقوده که معضلات بسیار را شامل شده بحث هدفمندی یارانه ها و شیوه نادرست اجرای آن است که در حال حاضر از تمامی اهداف رنگارنگ محقق نشده آن، فقط نامی از آن باقی مانده است؛

گام اصلی در راستای بهبود وضعیت اقتصاد اجرای قانون هدفمندی یارانه ها بوده که این مهم باید با حذف یارانه نقدی و تخصیص آن به بخش تولید واقعی همراه شود که به طور حتم تحقق این مهم به سرازیر شدن حدود ۳ هزار میلیارد تومان در ماه به بخش تولید واقعی کشور و رشد حداقل دستمزدهای تعیین شده برای نیروی کار و کاهش کسری بودجه دولت منجر می شود.

حال باید دید نوسانات قیمتی در بازار کالاهای اساسی مردم با غفلت مسئولان تا چه زمانی همچون سریال پرتکرار دغدغه اصلی مردم خواهد بود.

منبع: خانه ملت؛ سارا خانمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *