میزگردی درباره زیباسازی شهر رشت؛زیبا سازی رشت ۰۵۲

شمال ما: گروه اجتماعی مدیریت شهری روز جمعه میزگردی داشت با عنوان زیباسازی شهری و المان ها. در این میز گرد فرهاد علیپور ، کارشناس برنامه ریزی شهری ، کیوان بهمنش ، کارشناس ارشد مهندسی صنایع گرایش سیستم و بهره وری و توران شفیعی ، فعال محیط زیست و کارشناس معماری و طراح دکوراسیون داخلی حضور داشتند.

در ابتدای این جلسه عکس هایی از نحوه زیباسازی شهر و مخصوصا محوطه سازی های کنار رودخانه زرجوب در خیابان تختی به نمایش گذاشته شد.

فرهاد علیپور ، کارشناس برنامه ریزی در ابتدای صحبت هایش به شوخی از مدل زیباسازی کنار رودخانه زرجوب در خیابان تختی به عنوان شاهکارهای شهرداری یاد کرد و گفت: متاسفانه این طرح ها جزو طرح های خوب این شهر هستند و المان ها و سازه های زشت تر از این هم وجود دارند.

مهندس کیوان بهمنش هم در ادامه صحبت های علیپور اظهار کرد: اینکه می گویند شهرداری پول ندارد تا به زیباسازی شهر برسد چندان محلی از اعراب ندارد. اگر شما به این عکس ها نگاه کنید می فهمید که اتفاقا پول زیادی بابتشان خرج شده است. اما سوال این است که آیا نمی شد با همین هزینه انجام شده کار بهتر و متناسب با طبیعت انجام داد؟

توران شفیعی که مدرک کارشناسی معماری و طراحی دکوراسیون داخلی دارد نیز با تایید صحبت های بهمنش گفت: مشکل در کمبود بودجه نیست. مشکل در سلیقه است. مدیرانی که ناظر به این طرح ها هستند سلیقه زیباشناسانه ندارند وگرنه کدام آدم با سلیقه ای می تواند چنین طرح هایی را تایید کند.

فرهاد علیپور هم مجدد مهر تاییدی بر این ادعا زد و تصریح کرد: طول دیوار چوب نمای حاشیه رودخانه زرجوب در خیابان تختی بیش از صد متر است. با یک برآورد سرانگشتی می توان دریافت که نزدیک به ۱۰۰ میلیون برای این دیوار خرج شده است. نمی دانم آیا کسی از خودش نپرسید که واقعا این دیوار در شان شهری مانند رشت هست یا خیر.

بهمنش احداث این دیوارها را فقط مختص به خیابان تختی ندانست و افزود: زیر پل جانبازان هم به عنوان ایجاد مانع برای تردد مردم ستون های بتنی طرح پوب را با ارتفاع تقریبی ۱/۵ متر احداث کردند. خب این سازه پول می خواهد اما سوال من از مسئولان شهرداری و زیباسازی این نهاد این است که آیا نمی توانستند با همین بودجه مثلا صخره های سنگی با گل و درختچه درست کنند تا هم زیبا باشد و هم طبیعی.

توران شفیعی پاسخ این سوال بهمنش را اینگونه داد: همانطور گفتم گره کار در سلیقه مدیران است. به هرحال بودجه ای تصویب می شود و هزینه ای در نظر گرفته می شود اما این مدیران هستند که به خاطر نداشتن سلیقه یا جدی نگرفتن ماهیت و اهمیت پستشان این طرح ها را تصویب می کنند و اجازه می دهند طراحانی با سلایق غیرشهری چنین طرح های زشتی را در شهر رشت اجرا کنند.

فرهاد علیپور ضمن انتقاد شدید از این طرح ها اما اظهار داشت: اخیرا در شهر طرح های زیبایی هم اجرا شده است که یک تضاد و دوگانگی در اجرای طرح های زیباسازی شهری در رشت به وجود آورده است. فکر می کنم باید تحقیق کنیم که چگونه می شود یک طرح به زیبایی طرح های پل باستانی شعار در شهر اجرا می شود و یک زمان طرح هایی به زشتی حاشیه رودخانه زرجوب در تختی. آیا مدیرانی که در سازمان زیباسازی شهرداری عوض می شوند سلیقه شان متفاوت است یا اینکه مجریان طرح فرق کرده اند. به هرحال امیدواریم آن طرح های زیبا بر این طرح های زشت غلبه پیدا کند و در آینده فقط شاهد طرح های زیبا و مدرن و شهری در رشت باشیم.

.

زیباسازی رشت 043

.

 

علیپور در ادامه این بحث عکسی از فواره های نصب شده در کنار پل تختی را به نمایش گذاشت و اذعان کرد: این فواره ها عجیب ، غیرضروری و کم عمر هستند و بعد از چندماه که از نصبشان گذشت خاموش شدند و دیگر به کار نیفتادند. آیا می دانید چقدر از پول بیت المال صرف این فواره های زشت و عجیب شد؟ آیا در شهرداری کسی نیست که یقه مجریان طرح و تایید کنندگان طرح را بگیرد؟

کیوان بهمنش در پاسخ به این سوال گفت: به نظر من با هزینه هایی به مراتب کمتر می توان از توان شاگرد اول های رشته های هنری و رشته های معماری استفاده کرد. مسئولان با دادن یک فراخوان می بینند که چه پتانسیل هنری در این شهر وجود دارد. این دانشجویان سرشار از طرح و ایده هستند اما پیمانکاران دائمی شهرداری ظاهرا تنها به دنبال سمبل کاری هستند. کسی هم نیست که به این حرف های ما گوش دهد و فکر اساسی به حال این نماهای زشت در شهر بکند تا دوباره تکرار نشود.

توران شفیعی هم در پایان سخنانش خاطرنشان کرد: باید به حال شهری که در دل طبیعت به وجود آمده اما سازه های شهری اش به جای درخت و طبیعت دیوارهای سیمانی است گریست. باید مسئولان این وضعیت را به پاسخگویی فراخواند. باید مجریان طرح مشخص شوند. باید تایید کنندگان طرح ها مشخص شوند. باید طرح های زیباسازی شهر به مجریان و شرکت هایی واگذار شود که حداقل با معماری روز دنیا آشنا باشند و دیدی هنرمندانه و مدرن به المان ها داشته باشند.

***

رشت به شدت از عدم وجود طرح های زیبا ، نقاشی های دیواری هنرمندانه و میادین گل کاری شده مدرن رنج می برد. البته بعضی از نقاط این شهر به تازگی شاهد طرح های زیبایی شده اند. نمونه بارزش هم پل باستانی شعار است. با کتیبه های زیبا و نقش های برجسته مدرن و مجسمه های خوش ساخت که نماد این شهر هستند. دیوارهای نقاشی شده گلسار هم هنرمندانه به تصویر کشانده شده اند اما از بالای شهر رشت که جدا می شویم و به خیابان های دیگر شهر که می رویم وضع بدتر و بدتر می شود. نقاشی ها بچه گانه و طرح ها زشت هستند. همه چیز نشان از سمبل کاری و بی دقت و بی سلیقگی دارد. حال سوال این است که چرا در گلسار معیارهای زیباشناسانه رعایت می شود و در خیابان های دیگر همه چیز سهل انگارانه و زشت است. آیا مجریان طرح فرق می کنند یا مدیران تایید کننده طرح ها تفاوت دارند؟

 

منبع: گیلان فردا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *