آغاز بلدیه رشت؛میرزاخلیل رفیع ۰۲۶

شمال ما: آغاز بلدیه رشت با نام «میرزا خلیل رفیع» گره خورده است. فردی که پیش از شهردار شدن، جزو مشروطه‌خواهان بود. شهردار که شد یک‌سال بعد استبداد صغیر آغاز شد. همین شهردار نقشه قتل آخرین حکمران مستبد گیلان را طراحی کرد.
با سپری شدن دوران تبعید، دوباره شهردار رشت شد و حتی بعد از پایان نهضت جنگل، رئیس بلدیه شد. در فراز و فرود ۱۵ ساله حضور او به عنوان شهردار رشت، شهرباران، رنگ عمران و آبادی گرفت.
اصالت رودباری خلیل رفیع
خلیل رفیع، فرزند محمد رفیع شریعتمدار گیلانی بود. پدرش اصالتا رودباری و اهل فیلده بود. او را ملا رفیع هم می‌خوانند. او ۷ فرزند داشت و خلیل رفیع پسر سوم وی بود.
مهندس «روبرت واهانیان تبریز» درباره وی می‌گوید: از مرحوم حاج میرزا خلیل آقا نخستین رئیس بلدیه رشت، مطالب زیادی در کتاب‌ها و روزنامه‌های آن زمان تا به امروز به چاپ رسیده است.
در این مطالب پراکنده می‌توان اوضاع سیاسی و اجتماعی رشت در دوران پیش از به قدرت رسیدن خاندان پهلوی را به تصویر کشید.
واهانیان می‌افزاید: انجمن بلدیه رشت در روز جمعه، دهم بهمن ۱۲۸۶ هجری خورشیدی و در جریان یک انتخابات تشکیل شد.فقط به فاصله یک هفته، در روز جمعه هفدهم بهمن ماه ۱۲۸۶ هجری خورشیدی بلدیه رشت تاسیس و میرزا خلیل آقا از سوی انجمن شهر به عنوان شهردار انتخاب شد.
این محقق و رشت پژوه بیان می‌کند: میرزا خلیل فردی روشنفکر، انقلابی و از سران مشروطه بود. در اکثر کتاب‌های تاریخی پیش از انقلاب اسلامی، از وی به عنوان یک روحانی آزادیخواه و یکی از سران انقلاب مشروطه گیلان نام برده شده و اکثر نویسندگان وقایع مشروطه او را طراح اصلی واقعه باغ مدیریه می‌دانند. در این واقعه آقا بالا خان سردار افخم، آخرین حکمران مستبد گیلان، به قتل رسید و پس از آن دارالحکومه رشت به دست مشروطه خواهان فتح شد. این زمانی بود که خلیل آقا یک سال در کسوت رئیس بلدیه فعالیت کرده بود.
دوره مهم تاریخی
پس از پایان غم انگیز نهضت جنگل و اشغال رشت به دست انگلیس‌ها، بار دیگر خلیل رفیع به عنوان شهردار رشت انتخاب می‌شود و آنگونه که واهانیان گزارش می‌دهد این انتخاب گویا در ابتدا موجب ناراحتی بازمانده‌های نیروهای جنگل می‌شود، ولی بعد از مدتی آنگونه که از روزنامه جنگل استنباط می‌شود، اقدامات خلیل موجب رضایت جنگلی‌ها می‌شود. واهانیان می‌افزاید: یکی از سخت‌ترین مقاطع تاریخی رشت از (۱۴مرداد) ۱۲۸۵ هجری شمسی و اعلام مشروطه تا اواخر سال ۱۳۰۰ و خاموشی نهضت جنگل است. در این ۱۵ سال گیلان شاهد اغتشاشات زیادی بود؛ هم به خاطر مشروطه و هم به خاطر جنبش جنگل. افراد نادری توانسته‌اند تاریخ این دوره ملتهب را به صورت یکپارچه و منصفانه بنویسند. اطلاعات در این ۱۵سال محدود به گزارش‌های کنسول‌های روس و انگلیس است.
اقدامات عمرانی گسترده
بعد از آنکه انجمن ایالتی دوباره شکل گرفت، خلیل رفیع در کسوت شهردار مسبب حرکت‌های عمرانی زیادی می‌شود. آنگونه که نشریات آن زمان رشت گزارش داده‌اند، اصلاحات آن روز شهر نظیر سنگفرش کوچه‌ها و خیابان‌ها (در آن تاریخ اغلب نقاط شهر خاکی بود)، طاق زدن زیر معابر به منظور عبور فاضلاب و رسیدگی به امور قصابخانه و نانوا‌ها، پاکیزگی شهر و شماره گذاری درشکه‌ها و بهسازی راه پیربازار به رشت بوده است.
واهانیان نیز در مورد اقدامات نخستین رئیس بلدیه رشت با استناد به شماره ۱۸ روزنامه نسیم شمال مورخ ۹ربیع الثانی ۱۳۲۶ هجری قمری (برابر با ۲۱ اردیبهشت ماه ۱۲۸۷ هجری شمسی) می‌گوید: در این روزنامه نوشته شده «انجمن مبارک بلدیه نیز به سعی و اهتمام آقای حاجی میرزا آقا که رئیس بلدیه است شب و روز در فکر ترفیه حال اهالی و تخفیف قیمت اجناس و ارزانی ارزاق می‌باشند.
راه پیربازار که از خرابی ممتنع العبور بود در این ایام به اهتمام بلدیه به نیکو‌ترین طرحی مشغول تعمیر هستند و ایضا بلدیه قول داده است که هر شب هزار چراغ الکتریسیته و فانوس‌های ملون در معابر و محلات شهر رشت روشن کند.»
وی ضمن بیان اسنادی در این زمینه تاکید می‌کند، رشت همزمان با تهران، صاحب انجمن شهر و شهردار بود و خلیل رفیع توسط انجمن شهر بین سال‌های ۱۲۸۶ تا ۱۳۰۰ به عنوان شهردار رشت انتخاب شد. وی در فاصله این سال‌ها، نزدیک به ۱۵ سال به صورت ناپیوسته رئیس بلدیه رشت بوده و آرشیو پرسنلی شهرداری رشت هنوز هم حاوی احکام متعددی است که وی به مناسبت‌های مختلف صادر کرده است. وی آگهی فوت خلیل رفیع را به نقل از روزنامه «طلوع رشت» قرائت کرده و تصریح می‌کند: خلیل رفیع شب جمعه ۱۵ فروردین سال ۱۳۰۳ پس از بیماری به رحمت حق می‌رود. این گیلان پژوه یادآور می‌شود: خلیل رفیع چند سالی پیش از فوت، دیگر شهردار رشت
نبود.  همسر خلیل از خاندان معین الاطباء بوده که بعد‌ها نام خانوادگی «خاوند» را برای خود انتخاب می‌کند. از خلیل رفیع فقط یک دختر باقی مانده که به گفته واهانیان با شخصی به نام حاج آقا کوچصفهانی ازدواج می‌کند. او نیز بعد از فوت نزد پدر و در صحن امامزاده هاشم به خاک سپرده می‌شود.

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *