نماینده مردم آستارا در مجلس:بهروز مهدیزاده؛ گیلان فردا
گردنه حیران ۰۱۶

شمال ما: به قول خودش «شکایت من به نوعی دلنوشته به حساب می آید.» دلش از دیگر نمایندگان گیلان به دردد آمده چراکه وقتی پای مرز و منافع گیلان به میان می آید انتظار سکوت از آنها را نداشته است. در ماجرای پر سر و صدای زمین خواری در حیران تنها کسی که فریاد زد صفر نعیمی رز نماینده آستارا بود که حتی در صحن علنی مجلس با نماینده اردبیل پیرموذن کارشان به دعوای لفظی کشیده شد. خود را قربانی گیلان می­داند و از سکوت مسئولین استان از استاندار تا فرماندار و نمایندگان گیلان شگفت زده و بسیار متاسف است. ماجرای کامل زمین خواری حیران را از زبان این نماینده مجلس در گفتگوی زیر می خوانید:

 الان چه حسی دارید که این خبر را منتشر کردید؟

من الان در حالی دارم با شما مصاحبه می کنم ک وجودم از ظلم و جوری که به مردم فقیر و تهیدست منطقه توریستی حیران رفته آتش گرفته است. روستای حیران از سکونتگاه های آستاراست و منطقه نمونه گردشگری محسوب می شود. همچنین دارای پتانسیل های بالای منابع طبیعی و شبکه راه بین المللی و جاده ترانزیتی است. این منطقه هم مرز با جمهوری آذربایجان است و زیبایی آن بی مثال است.

.

http://www.khoobankhabar.ir/image/2015/08/%D9%86%D8%B9%DB%8C%D9%85%DB%8C-1.jpg

.

 

ماجرا از کی کلید خورد؟

بین سال های ۸۲ و ۸۷ بحث تصاحب زمین های زراعی مردم کلید خورد و به توسط یکی از نمایندگان وقت که خود نیز در آنجا در بکرترین نقطه حیران زمینه تهیه کرده بود تعدادی از افراد به تاسی از او و به این بهانه که این منطقه با وجود این نماینده رونق خاصی خواهد پیدا هخواهد کرد پایشان به حیران کشیده شد. نماینده وقت برای رونق دادن به آن منطقه فردی به نام احمد علی رستمی را که در کرج کارخانه موزاییک سازی داشت را به آن منطقه آورد و توسط این فرد تله کابین حیران را ایجاد کرد و در طی این سالها اقدام به اجرای طرح هادی در محدوده ۱۶۰ هکتاری نمودند. روستای حیران دارای موقعیت روستاهای حیران سفلا، اولیا و وسطی می باشد. چنانچه به واسطه بعد مسافت این سه روستا از همدیگر، هریک از روستاها را به تنهایی در قالب طرح هادی قرار می دادند مجموعه محدوده طرح هادی این سه روستا از ۳۰ هکتار تجاوز نمی کرد ولی آنان برای بهره برداری هرچه بیشتر از زمینهای زراعی دامداری و مرتع داری اهالی محل سه روستا را تجمیع کردند و زمینهای آنان را به اندازه ۱۶۰هکتار در این طرح گنجاندند که این ظلم فاحشی برای اهالی آنجا بود. پس از آن از آنجایی که معادن ایجاد شد و زیرساختها مهیا گردید زمین­ها قیمتشان افزایش پیدا کرد و بر ارزش آـن­ها افزوده شد. تعدادی از متمول ترین و متنفذترین افراد از آستارا و استان مجاور نظر به این که از هیچ به همه چیز رسیده بودند اقناع نشده و تقاضای بازنگری ۱۰۰هکتار دیگر از زمین­های زراعی مردم برای الحاق به محدوده طرح هادی قبلی یعنی همان ۱۶۰ هکتار شدند و با این وضعیت حوزه اختیارات خود را به قیمت از بین بردن اراضی زراعی، گاوداری و مراتع به ۲۶۰ هکتار رساندند. برای این قسمت ۱۰۰هکتاری آنان تلاش کردند و مجوزهای لازم را از سازمانها و ادارات مربوطه گیلان گرفتند به این امید که بتوانند در آنجا ساخت و ساز کنند.

اینها همه در دولت قبلی مجوز گرفتند؟

بله، ولی عمر دولت قبلی تمام شد و دولت اعتدال گرای روحانی سرکار آمد. که مدیر ارشد شهرستان در مرحله نهایی شدن این قضیه و تصویب نهایی در مرکز استان متوجه این موضوع شد و جلوی الحاق ۱۰۰هکتاری زمین در محدوده طرح هادی را گرفت. منتهی قبل از این جلوگیری، آنان همانند ۱۶۰هکتار زمین قبلی که قبل از نهایی شدن شروع به ساخت و ساز کردند و بعد مجوز نهایی را گرفتند این بار هم در اراضی ۱۰۰ هکتاری قبل از تصوب شروع به ساخت و ساز کردند.

.

http://www.khoobankhabar.ir/image/2015/08/%D9%86%D8%B9%DB%8C%D9%85%DB%8C-3.jpg

.

 چه کسانی مسئول این زمین خواری بودند؟

اکثر این ساخت و سازها متعلق به افرادی است که نفوذ بالا و تمکن مالی بالایی داشتند. از این رو توانستند زمینهخا را تصرف کنند و ویلاهای چند میلیاردی بسازند. مردم در سالهای اول تخلفات اعتراض کردند ولی مسئولین فریاد آنها در نطفه خفه کردند. اما اتفاقی که افتاد این بود که مردم منطقه زمینهای خود را به هیچ قیمتی از دست دادند همینطور اراضی زراعی خود را. از همه مهمتر آقایان ویلادار آبهای چشمه سرگردان منطقه را طوری ساماندهی کردند که با آن استخرهای خود را پر کنند یا باغ ویلای خود را آبیاری کنند. در شرایطی که در پایین دست مردم از نعمت آب شرب بی بهره بودند. در این راستا نماینده وقت آستارا، فرماندار وقت، بخشدار، مسئولین ثبت اسناد و املاک، بنیاد مسکن و جهاد کشاورزی و بی تقصیر نبودند. فرماندار قبلی نیز به جهت واگذاری اراضی به افراد متمول برای بهره برداری در انتخابات تقصیری مضاعف داشته است. و همچنین دهیار و شورای محل از آنجایی که خودشان بنگاه املاک داشتند و پیمانکار بودند هم در واگذاری و خرید و فروش و هم در ساخت و ساز با آن­ها کمک بسیار کردند بعد به جایی رسید که به طرز تاسف باری در نقش سرایدار این افراد قرار گرفتند. کار این افراد شده بود باغداری و استخر پرکردن افرادی که زمینها را خریده بودند و ویلاهای میلیاردی ساخته بودند.

اقدامات شما در این خصوص چه بود؟

من به عنوان خادم مردم و بر اساس فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص جلوگیری از زمین خواری پا به میدان گذاشتم. کارهایی که در این خصوص انجام دادن مصاحبه با شکبه دو سیما ذبود که باعث شد تهدیدهای زیادی از سوی این افراد شوم.پس از مصاحبه نماینده اسبق اردبیل حسن نوعی اقدم طی تماسی با بنده از بیان هیچ توهین و افتراهی مضایقه نکردند و در نهایت من را تهدید به قتل با چاقو کردند. همچنین برادر ایشان تحت تاثیر حرفهای ایشان قرار گرفته و طی تماسی تهمت­های ناروایی را به من نسبت دادند. پس از این دو برادر آقای کمال الدین پیرموذن نماینده فعلی اردبیل که همواره نقش تنش زایی بین مردم اردبیل و گیلان بازی می کند در رسانه ها به من تهمت­ دزدی و خیانت زد تا آنجا که در صحن علنی مجلس بنده را تهدید نمودند. من هم در مقام دفاع از حقوق گیلانیان و حیرانیان مدارک و اسناد سو استفاده آن­ها را در بالای سر برده و در صحن علنی مجلس نشان دادم.

.

http://www.khoobankhabar.ir/image/2015/08/%D9%86%D8%B9%DB%8C%D9%85%DB%8C-2.jpg

.

 

 واکنش مسئولین عالی رتبه گیلان در این زمینه چطور بود؟

متاسف هستم در طول این مدت درگیری کشمکش و تنش مسئولین استان و همکاران ارجمندم نه تنها از عملکرد من دفاع نکردند و حمایتی از سوی آن­ها صورت نگرفت بلکه گاها با مسئولین استان مجاور همکاری و همسویی نشان دادند. من تعجب می کنم مگر آستارا و حیران متعلق به گیلان نیست که همکاران من در این خصوص سکوت کرده اند. تابلوی حیران که متعلق به گیلان است از سوی استان مجاور مخدوش شد و کسی هم اعتراضی به این قضیه نکرد.

 آیا پرونده ای در این خهصوص در قوه قضاییه تشکیل شده است؟

شکایاتی در قوه قضاییه نسبت به این قضیه شده است. ولی من ترسم از این است آقایان به واسطه نفوذی که دارند خدای نکرده در تصمیم گیری مسئولین دلسوز ما که پیگیر این قضیه هستند نفوذ کنند و حق مردم پایمال شود. انتظار دارم همه در راستای فرمایشات رهبری در خصوص مبارزه با زمین خواری اقدام کنند.

حرف آخرتان چیست؟

متاسفانه در این زمینه منابع طبیعی مدعی است که هیچ تجاوز و زمین خواری در حیران صورت نگرفته است. پاسخ من به این سازمان این است که فقط بروند به نقشه هوایی سال ۴۸ مراجعه کنند تا ببینند چقدر زمین خواری و ویلاسازی انجا صورت گرفته است. متاسفانه در این اراضی گاها برای یک نفر چندین سند صادر شده است که این جرم محسوب می شود.


کانال تلگرام شمال ما

2 پاسخ به “مگر آستارا و حیران متعلق به گیلان نیست؟ پس چرا سکوت کرده اید؟”

 1. سیروس می‌گه:

  بنده بعنوان یک گیلانی واقعاً متاسفم که در طول ۲۰ سال گذشته این برادران اردبیلی خواب را بر همه ما حرام کرده اند و هر روز قرار است آستارا را بگیرند ( البته در خواب )
  .
  از نماینده محترم آستارا به شدت سپاسگزار هستیم
  .
  حیران هم تا ابد گیلانی است .
  .
  مسئولین گیلانی البته در این چند وقت حرکت هایی کرده اند و نمونه اش برگزاری جلسه شورای اداری گیلان در گردنه حیران + افتتاح هتل پارلا + تله کابین حیران بود .
  .
  انتظار این است که ۲۰ کیلومتر باقیمانده از حوزه استحفاظی گیلان که در دست اردبیل است بطور کامل آزاد گردد

 2. عباس می‌گه:

  حیران = آستارا = گیلان زیبا = ایران سرفراز

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *