نقش انتظار بر ۹۰ تابلوی نقاشی؛موزه ۰۲۶

شمال ما: با گذشت ۳۸ سال از وعده ایجاد موزه هنرهای معاصر در رشت، هنوز اقدام موثری در این راستا انجام نشده است.

۳۸ سال از زمانی که مسئولان شهر رشت برای ایجاد موزه «هنرهای معاصر» وعده داده اند گذشته اما هنوز وعده مسئولان عملی نشده است.

 قرار بود رشت بعد از پایتخت، اولین شهری باشد که صاحب موزه هنرهای معاصر می‌شود برخی شهرها ساختمان‌هایی مدرن متناسب با یک فضای نمایشگاهی ایجاد کرده‌اند ولی، در رشت هنوز بحث بر سر دو ساختمان میراثی که در اختیار شهرداری است و گفته می‌شود برای احداث موزه هنرهای معاصر درنظر گرفته شده، به نتیجه نرسیده است.

وعده‌ای که روی زمین ماند

مدیر مسئول دوماهنامه گیله وا از همان سال‌ها تاکنون در نشریاتش (دامون و بعد گیله وا) مرتب وعده مسئولان را یادآور شده و گلایه برخی از نقاشانی را که آثارشان در همان زمان خریداری شده را منتشر کرده یکی از کسانی است که در پیگیری این وعده سهم بسزایی دارد.

محمد تقی پور احمد جکتاجی در این باره به خبرنگار مهرمی گوید: وقتی موزه تهران افتتاح شد، قرار بود رشت دومین شهری باشد که صاحب موزه هنرهای معاصر می‌شود و علت هم این بود که بسیاری از نقاشان و هنرمندان برجسته آن زمان گیلانی بودند و همچنین از ۱۰ نقاش برجسته کشور، هفت یا هشت نفرشان نقاش گیلانی بودند. از جمله زنده یاد جلیل ضیاء پور، شادروان بهمن محصص، ویشکاهی، آیدین آغداشلو، حسین محجوبی و آقای دریابیگی و …

جکتاجی می‌افزاید:  سه سال قبل که ثابت قدم شهردار رشت شد، به اتفاق برخی هنرمندان موضوع را پیگیری کردیم و حتی طی پروتکلی که بین ارشاد، شهردار وقت و میراث فرهنگی امضا شد، قرار بر این شد تا ساختمان تاریخی شهرداری تخلیه شود اما، با رفتن ثابت قدم دوباره وعده مسئولان بایگانی شد.

وی تصریح می‌کند: زمان تصدی خلیلی شهردار سابق نیز پیگیری مجدد کردیم ولی گویا ایشان درباره این مساله توجیه نبودند.

مدیر مسئول دوماهنامه گیله وا درباره نقاشی‌های خریداری شده در آن زمان می‌گوید: ۹۰ تابلو از نقاشان معاصر در همان زمان خریداری و در موزه رضا عباسی به امانت گذاشته شد تا ساختمان شهرداری برای یک گالری آماده سازی شود. گویا بعدها نقاشی‌ها را به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی منتقل کردند که متاسفانه در این میان و در کش و قوس عملی شدن یا نشده این وعده، تعدادی از هنرمندان برجسته ما زندگی را بدرود گفتند و برخی از آنها هم که با کهولت سن روبور هستند، همچنان امیدوارند این تابلوهای فاخر به موطنشان بازگردند.

آرزویی که برآورده نشد

حسین محجوبی یکی از آن نقاشان معاصر است که تابلوهایش را  سپرد تا در موزه هنرهای معاصر رشت به نمایش گذاشته شود.

وی زاده لاهیجان بوده و با ۸۵ سال سن ساکن تهران است. شهرداری تهران قرار است به زودی خانه‌اش را تبدیل به موزه کند ولی، آرزویش برای زادگاهش گیلان هنوز محقق نشده است.

طراح بوستان‌های ساعی، نیاوران و پارک ملت تهران نام موزه هنرهای معاصر رشت را که می‌شنود، با صدایی برآمده از کهولت سن و رنجیدگی به خبرنگار مهر می‌گوید: داغ دل مرا تازه کردید، آخر من هم مثل بقیه می‌میرم و آرزو به گور می‌شوم. از میرعبدالرضا دریابیگی و آیدین آغداشلو که خبری نیست، من مانده‌ام با پیگیری‌هایی که هنوز هم نتیجه نداده است.

وی می‌افزاید: آن زمان آیدین آغداشلو شخصاً از هنرمندان آثارشان را دریافت می‌کرد از هر هنرمند ۱۰ اثر دریافت شد و از نقاشانی که کمتر مطرح بودند نیز آثاری به هدیه گرفته شد. من شخصاً در این سال‌ها چندین بار به گیلان آمده‌ام و از مسئولان ارشاد خواستار ایجاد موزه شدم، نمی‌دانم این داستان غم انگیز موزه کی تمام می‌شود.

محجوبی با اشاره به نشست خود با شهردار فعلی رشت  بیان می‌کند: با ورود دوباره ایشان به شهرداری، سال جاری یک بار شهردار و هیاتی از ارشاد گیلان به آتلیه من آمدند و قرار شد تا ارشاد و میراث فرهنگی در زمینه واگذاری عمارت تاریخی شهرداری یا ساختمانی که در اختیار سازمان فرهنگی شهرداری است به موزه هنرهای معاصر به نتیجه برسند که هنوز خبری از این ماجرا نیست.

آماده سازی شرایط؛ شرط باز گشت آثار

صادق عمادزاده، یکی از نقاشان  جوانی است که در ارشاد گیلان، عضو کارگروه پیگیری کننده ایجاد موزه هنرهای معاصر است.

وی درباره سرنوشت تابلوهای خریداری شده در پیش از انقلاب به خبرنگار مهر می‌گوید: به گفته استاد محجوبی در آن زمان نقاشی‌ها در اختیار موزه رضا عباسی قرار گرفت ولی پیگیری‌های ما مشخص کرد که در حال حاضر نقاشی‌ها در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

عماد زاده می‌افزاید: تابلوهای مذکور جزو آثار فاخر فرهنگی ما هستند و وزارت ارشاد هم اعلام کرده تا شرایط مناسب نگهداری به لحاظ حراستی و امنیتی و شرایط حفظ یک اثر (گرما، سرما و رطوبت) در مکان مورد نظر ایجاد نشود، تابلوها به گیلان ارسال نمی‌شوند.

کارشکنی ارشاد و میراث

صحبت بر سر تخلیه ساختمان سازمان فرهنگی و ساختمان بلدیه شهرداری است. هر دوی این ساختمان ها ارزش میراثی دارند و اگر قرار باشد کاربری آتلیه پیدا کنند، قطعاً فیزیک داخلی ساختمان نیز باید دستخوش تغییر شود و این تغییرات مسلماً با ممانعت میراث فرهنگی گیلان مواجه خواهد بود. ممانعتی که در دوره تصدی قبلی شهردار فعلی هم اتفاق افتاد.

یکی از اعضای کمیسیون فرهنگی شورا عقیده دارد، ارشاد و میراث فرهنگی تلاش شهرداری را در ایجاد موزه هنرهای معاصر نادیده گرفته و کارشکنی می‌کنند.

رضا رسولی در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: ساختمان تاریخی شهرداری در حال تخلیه است و دیر یا زود تغییرکاربری داده و موزه می‌شود. چرا نباید اجازه دهند ۹۰ تابلوی نقاشی خریداری شده به جایگاه اصلی‌اش برگردد؟

وی تصریح می‌کند: شورا و شهرداری به شدت پیگیر احداث موزه هنرهای معاصر هستند و از میراث فرهنگی و ارشاد گیلان انتظار داریم با شهرداری همکاری کرده تا هر چه سریعتر نقاشی‌های هنرمندان گیلان به رشت بازگردد.

احداث موزه هنرهای معاصر گیلان در سال آتی

هرچند سرنوشت رایزنی‌های انجام شده درباره تحقق این وعده نامعلوم است اما شهردار رشت از طراحی موزه هنرهای معاصر خبر می‌دهد و در این باره به خبرنگار مهر می‌گوید: به زودی لایحه تأسیس موزه هنرهای معاصر برای بررسی و تصویب به شورای شهر ارسال می‌شود.

محمد علی ثابت قدم یادآور می‌شود: با پیاده راه شدن بافت مرکزی شهر رشت، قطعاً بناهای تاریخی پیرامون آن می‌باید تغییر کاربری پیدا کنند.

 وی تصریح می‌کند: ساختمان مریضخانه بلدیه که هم اینک کاربری اداری برای سازمان فرهنگی ورزشی دارد، برای احداث موزه هنرهای معاصر درنظر گرفته شده است.

ثابت قدم همچنین می‌گوید: این ساختمان برای تبدیل شدن به موزه هنرهای معاصر نیازمند بهسازی است ولی با توجه به انجام عملیات پروژه پیاده راه سازی میدان شهرداری، عملاً امکان داربست زدن برای بهسازی فضای بیرونی وجود ندارد زیرا اندک فضای تردد باقی مانده برای شهروندان نیز مسدود شده و فضای ذهنی نامطلوبی را ایجاد می‌کند.

وی وعده می‌دهد پس از اتمام پروژه پیاده راه سازی فرهنگی در ابتدای سال آتی، احداث موزه هنرهای معاصر در دستور کار قرار می‌گیرد.

شهردار رشت یادآور می‌شود: طبق بررسی‌های به عمل آمده هم اینک تابلوهای خریداری شده در اختیار وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار دارد و بی شک با فراهم شدن مکان مناسب، تابلوهای هنرمندان گیلان به رشت باز می‌گردد.

حکایت ایجاد موزه هنرهای معاصر گیلان مثنوی هفتاد منی است که از هر زاویه به آن نگاه شود، قصه‌ای دارد.

اینکه آیا فضای مریضخانه بلدیه یا اتاق‌های تودرتوی عمارت بلدیه شهر رشت فضای تبدیل شدن به موزه هنرهای معاصر  را دارد یا خیر؟ و یا بررسی اینکه به رغم در اختیار داشتن تابلوها توسط وزارت ارشاد، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان چه نقشی در تهیه مکان مناسب برای این موزه دارد و در آینده حراست از این آثار را کدام ارگان تأمین خواهد کرد؟ تنها بخشی از دغدغه‌های موجود برای احداث موزه هنرهای معاصر در گیلان است.

هرچند مدیرکل ارشاد گیلان به عنوان یکی از مهمترین افراد صاحب نظر در این باره می‌توانست صحبت‌های مهم و راهگشایی در خصوص سرنوشت این وعده چندین ساله داشته باشد اما متاسفانه به رغم پیگیری دو هفته‌ای خبرنگار مهر جهت انعکاس سخنان وی، امکان پاسخگویی به سؤالات از جانب دکتر فاضلی فراهم نشد.

منبع: مهر؛ مهری شیر محمدی:


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *