معاون سازمان جنگل ها و مراتع:سد شفارود 027
معاون سازمان جنگل ها و مراتع گفت: سد شفا رود پروژه کلانی است که نیاز به ارزیابی زیست محیطی دارد و بدون آن امکان موافقت با ساخت سد وجود ندارد.

مهندس بهزاد انگورج در گفتگو  با خبرنگار مهر، افزود: پروزه سد شفارود در استان گیلان پروژه بزرگ مقیاسی است که حتما نیازمند ارزیابی زیست محیطی است .

به گفته وی، بر اساس ارزیابی های که سازمان محیط زیست انجام داده و به سازمان جنگل ها نیز ابلاغ شده احداث این سد با موازین زیست محیطی منطقه مغایرت دارد و حدود ۱۷۵ هکتار از جنگل های هیرکانی زیر پوشش دریاچه این سد رفته و نابود می شود.

معاون امور جنگل سازمان جنگل ها در پاسخ به اینکه زمزمه هایی مبنی بر موافقت این سازمان با احداث این سد وجود دارد، تأکید کرد: زمانی که سازمان محیط زیست بر اساس ا ارزیابی ها با احداث این سد مخالف است امکان موافقت سازمان جنگل ها وجود ندارد.

انگورج اظهار داشت: در حال حاضر که این پروژه حدود ۱۷ درصد پیشرفت داشته در محل کانال سد تعداد زیادی از درختان ارزشمند این منطقه از بین رفته اند.

به گزارش مهر، پیش از این مدیر کل دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست از مخالفت این سازمان با ساخت سد شفا رود در گیلان به دلیل تخریب بیش از ۱۷۵ هکتار از جنگلهای هیرکانی خبر داد.

حمید جلالوندی  با اشاره به احتمال مطرح شدن احداث سد شفا رود در سفر رییس جمهور به گیلان گفت: سازمان محیط زیست و  سازمان جنگلها و مراتع با احداث این سد با شرایط فعلی مخالف است و گزارش ارزیابی خود را به هیات دولت ارائه کرده است.

به گفته وی، وزارت نیرو نیز در راستای توضیحات و مشکلاتی که این سد با شرایط فعلی برای عرصه های طبیعی و زیست محیطی منطقه ایجاد می کند اعلام آمادگی کرده تا امکان سنجی کرده و گزینه های فنی جدید برای اصلاح ساختار این سد را بررسی کند.

مدیر کل دفتر ارزیابی سازمان محیط زیست اظهار داشت: از سوی دیگر مجریان این طرح به بهانه پیشرفت حدود ۱۷ درصدی آن که از حدود ۵ سال پیش آغاز شده بر ساخت آن اصرار دارند .


کانال تلگرام شمال ما

3 پاسخ به “موافقت با ساخت سد شفارود بدون ارزیابی زیست محیطی امکان ندارد”

  1. بهرام احمدی می‌گه:

    با سپاس ازشما . سدشفرود علاوه برنابودی جنگلهای هیرکانی بویژه گونه درحال انقراض ملج ، از دهه 60طراحی شده داصولا از نظر مهندسی اشتباه مرگباراست : شیب صددرصدی کوه ریزش می کند وهمراه با رسوبات شدید از بالای رودخانه سد خیلی زود پرمی شه وباطل .جالب اینجاست که عملیات آبخیزداری در حوزه آبریز آن رودخانه هم انجام نشده که ضروری است – حذف ده ها شغل خوداشتغالی وحتی ضرر هنگفت گردشگری بومیان وجوامع محلی – تخریب جاده مهندسی پونل معروف به سنتو – بهم خوردن مهندسی رودخانه وقطع حرکت آبزیان دررودخانه – تخریب بی محابای اطزاف سد با فعالیت بهره برداری از معادن و احداث برهزینه تونل ، جابجایی ده ها خانوارروستانشین وهزینه هنگفت اسکان آنان – شکست حتمی پروژه سد شفارودونابودی اعتبارات وفایناس پرهزینه دولتی ، دسترسی راه های کم هرینه تر وپایدارتر برای عملیات آبخیز داری – تغییرات روز افزون کاربری برنجزارها ونیاز کمتر به آب کشاورزی از دیگر معایب واشتباهات سد شفارود است . اطلاع رسانی کنید لطفا – گروه سبز ماسال

  2. بهرام احمدی می‌گه:

    پرسش مهم اینه که چرا سازمان جنگلها ومراتع کشور روش های دیگر عملیات آبخیز داری آنهم دریکی از پرباران ترین منطقه کشوردرآغاز اجرای طرح پیشنهاد نکرده است وآنانی که تامین آب کشاورزی را بهانه کردند چرا جلوی تغییر روز افزون کاربری کشتزارهای برنج منطقه را نمی گیرند ؟ سازمان حفاظت محیط زیست با روش استاندارد دوگانه چرا قاطعانه جلوی زیان هاوهزینه های بالای اعتباری دولت را نمی گیره ؟ سازمان جنگلها ومحیط زیست چرا برای کاهش جنگلهای شمال اشک تمساح می ریزند ، آیا شما مقصر نیستید ؟ بومیان تخریب می کنند یا شما در حجم وگستره بیار بزرگ ؟باید به سازمان محیط زیست مانند یک دانش آموز کند زهن دیکته کرد که درچند کیلومتری سد شفارود درنیروگاه سیکل ترکیبی پره سر چه فاجعه هولناکی درحال روی دادنه ؟

  3. بهرام احمدی می‌گه:

    پرسش مهم اینه که چرا سازمان جنگلها ومراتع کشور روش های دیگر عملیات آبخیز داری آنهم دریکی از پرباران ترین منطقه کشوردرآغاز اجرای طرح پیشنهاد نکرده است وآنانی که تامین آب کشاورزی را بهانه کردند چرا جلوی تغییر روز افزون کاربری کشتزارهای برنج منطقه را نمی گیرند ؟ سازمان حفاظت محیط زیست با روش استاندارد دوگانه چرا قاطعانه جلوی زیان هاوهزینه های بالای اعتباری دولت را نمی گیره ؟ سازمان جنگلها ومحیط زیست چرا برای کاهش جنگلهای شمال اشک تمساح می ریزند ، آیا شما مقصر نیستید ؟ بومیان تخریب می کنند یا شما در حجم وگستره بسیار بزرگ ؟باید به سازمان محیط زیست مانند یک دانش آموز کند ذهن دیکته کرد که درچند کیلومتری سد شفارود درنیروگاه سیکل ترکیبی پره سر چه فاجعه هولناکی درحال روی دادنه ؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *