نامه سرگشاده فعالان محیط زیست گیلان به رئیس جمهور؛حسن روحانی 032

شمال ما: (شرحی مجمل بر وضعیت اسفناک و فاجعه آمیز محیط زیست و زیست بوم استان گیلان)

خدمت دکتر روحانی رئیس جمهور محترم جمهوری اسلامی ایران

ضمن عرض سلام و ادای احترام

سفر حضرتعالی و دولت خدمتگذار مسمی به تدبیر و امید را به استان مظلوم و محروم گیلان خیر مقدم گفته و این سفر پر خیر را فرصتی مغتنم می شماریم جهت رفع مظلومیت ها وبرطرف شدن تنگناهای مختلف مردمان این دیار که اهم آن موارد بر شما ، برنامه ریزان و مدیران دولت محترم پوشیده نیست.مانند آمار بالای بیکاری،تعطیلی کارخانه ها و شهرک های صنعتی ،کم بازدهی در حوزه کشاورزی ،تعطیلی صنعت پرورش کرم ابریشم،از رونق افتادن صنعت چای ،آسیب های زیست محیطی،تغییر کاربری زمین های کشاورزی و باغی و…که لازم است دولت خدمتگذار جهت رفع آنها تدابیر شایسته و بایسته اندیشده و اجرایی نماید.

اما به نظر می رسد مهم ترین معضل و آسیب ها در گیلان مربوط به توسعه نامتوازن و بدون توجه به الزامات توسعه پایدار بوده است که آثار و آسیب ها ی زیست محیطی بسیاری بجا نهاده تا آنجا که شماری از پژوهشگران و کارشناسان حوزه بهداشت نسبت به رابطه آلودگی محیط زیست وسلامتی افراد در استان گیلان هشدار داده اند که در صورت توجه نکردن به آنها به زودی دیگر این استان سرسبز حتی همان سرسبزی را هم نخواهد داشت که محرومیت های خود را پشت آن پنهان نماید. شما مستحضر هستید که مسأله محیط زیست و حفظ آن به عنوان میراث مشترک بشر و محل رشد و زیست انسانهای گذشته ، حال و آینده از الزام های بدیهی زندگی اجتماعی انسان هاست که به نظر می رسد مبنای نخست واساسی این الزام بی نیاز از توجیه و اثبات است. بنابراین با این مقدمه چند مورد از آسیب های بروز کرده در این حوزه در استان گیلان را جهت اولویت در برنامه ریزی جهت باز سازی و بر طرف نمودن آنها توصیه می نماییم.

تالاب انزلی:

خطر بیخ گوش تالاب انزلی نشسته است واقعیت این است که اگر به همین زودی به داد تالاب انزلی نرسیم این تالاب مثل خیلی از تالاب های دیگر و یا مثل دریاچه ارومیه خواهد خشکید.میانگین عمق تالاب انزلی از ۱۱ متر به کمتر از ۲ مترکاهش پیداکرده است و عرصه زیادی از این تالاب نابود شده است.تخلیه فاضلاب و زباله های شهری ،رسوب گل و لای رودخانه ها وتصرف عرصه آن و آلودگی های شیمیایی حاصل از فاضلاب و سموم مورد استفاده در حوضه کشاورزی آن را ازحالت محیط زیست خارج نموده است. به خوبی آشکار است که اگر دیر بجنبیم در آینده نزدیک چه بلاهایی برپیکره نیمه جان این تالاب ودر پی آن دریای خزر خواهد آمد .

دریا:

وضعیت دریای خزر نیز به همین گونه است با این تفاوت که آسیب ها بر آن خیلی آشکار و معلوم نیست ، ولی صدای مظلومیت آنرا کاملاً می توان شنید. دریا مظلوم واقع شده است از یک سو سواحل آن مورد دریاخواری قرار گرفته و از سوی دیگر حجم بالای آلودگی آن ، تهدید جدی برای این دریا به شمار می رود چرا که این دریا به دلیل محیط بسته اش امکان پالایش درآن بسیار محدود است و از طرفی دیگر این دریا امکان آلودگی بسیار بالایی دارد چرا که تمام رودخانه های آلوده مهمان دریای خزر هستند ؛ و به عبارت دیگر اکوسیستم این دریا در حال از هم پاشیدن است.

رودخانه ها:

بسیاری از رودخانه های ما بخصوص رودخانه های مادر ما به علت برداشت بی رویه شن و ماسه و آلودگی وعدم توجه به مسایل اکولوژیکی در معرض نابودی قرارگرفته ،یانابوده شده اند. رودخانه هایی مثل زرجوب ، گوهر رود ، رودخانه های حوضه های غرب و شرق گیلان و حتی سفیدرود در معرض نابودی قرار گرفته اند . امروزه رودخانه های ما بوی مرگ می دهند . کسانی که این بلاها را بر سر رودخانه ها آورده اند باید پاسخ گو باشند ! چرا که رودخانه ها به هیچ وجه نمی توانند از خودشان دفاع کنند وتنها عکس العمل آنها این است که در مقابل این همه تهدید و آسیب گاه گاهی سیلابی و طغیانی شوند و هرچه را که در مسیرشان است نیست ونابودکنند و از بین ببرند .

جنگل :

وضعیت جنگل ها اسفناک است.جنگل های استان گیلان به عنوان یک میراث تاریخی که قدمت وهویت جنگل های هیرکانی را به دوش می کشد.ثروت تمام نشدنی هستند که اگر خوب مراقبت شوند می تواننددر شکوفایی اقتصاد و حفظ اقلیم استان گیلان و ایران نقش پر رنگی را داشته باشند ولی متاسفانه حال جنگل های استان گیلان اصلاً خوب نیست و به عبارت دیگر آنها دچار بیماری مزمن شده اند و اگر دیر بجنبیم وآنها را از دست بدهیم این احتمال وجود دارد که استان گیلان هم روزگاری به جرگه اقلیم خشک و نیمه خشک ایران بپیوندد دور از ذهن نخواهد بود .جنگل ها مادر برف و باران هستند.باعث کنترل آب های سطحی و تغذیه آب های زیر زمینی می شوند. نقش اساسی در مبارزه با آلودگی هوا دارند. از فرسایش جلوگیری کرده ودر حفظ و تولید خاک تاثیر دارند. تاثیر زیادی در تلطیف هوا وتعدیل آب و هوای یک منطقه دارند. نقش اساسی در اقتصاد ملی و استانی دارند. عامل اصلی تامین اکسیژن هوا هستند. و جنگل ها هزاران منفعت دیگر هم دارند. حال ما باید چگونه بپذیریم که این ثروت خدا دادی را از دست بدهیم. باتوجه به وضعیت فعلی جنگل های استان گیلان باید یک دوره طولانی به آنها استراحت داد تا آنها توان پالایش خود را دوباره پیدا کنند و همچنان چون نگینی درخشان در فضای استان گیلان و ایران مثل قرن های گذشته جولان دهند.

فاضلاب و پسماند:

یکی دیگر از مهمترین معظلات که به صورت جدی محیط زیست استان گیلان را تهدید می کند بحث زباله هاست. زباله در پهنه سرسبز استان گیلان حالا دیگر تبدیل به یک بحران شده است.زباله های شهری ، بیمارستانی و صنعتی و کشاورزی در استان گیلان جولان می دهند . این زباله ها وقتی که میلیون ها مسافر به استان گیلان وارد می شوند وحجم زباله ها را چندین برابر می کنند دیگر از مدیریت استانی خارج می شود و یک عزم ملی را می طلبد . در گیلان ۳۱مرکز دفن زباله وجود دارد که هیچ یک به صورت اصولی زباله‌های استان را دفن نمی‌کنند. بزرگترین محل دپوی زباله ها در جنگل سراوان را می توان یکی از خطرناک ترین آسیب های توسعه شهری در استان نامید. ورود شیرابه های جنگل سروان به چرخه آبهای زیر زمینی استان معضل زباله ها را تشدید می کند. رودخانه ها ، جنگل و سفره های آب زیر زمینی در استان گیلان بوی شیرابه گرفته اند و متاسفانه تلاش ها برای حل مشکل چند ساله هنوز نتیجه نداده وزباله ها فعلاً خوش نشین آب و هوای پاک استان گیلان شده وبه تهدیدی جدی برای منابع آب و جنگل های استان گیلان تبدیل شده اند.

جناب رئیس جمهور واقعیت این است که محیط زیست استان گیلان دیگر تحمل این همه فشار را نخواهد داشت .باید زنگ ها را به صدا در آورده چرا که تخریب محیط زیست بکر وبی نظیر استان گیلان اگر به همین صورتی که به پیش می رود ادامه یابد مطمئن باشید که به سوی نقطه ی بی بازگشت به حرکت در آمده است . باید آستین ها را بالا زد و برای برون رفت از وضعیت فعلی طرحی نو در انداخت تا بیش از این ظرفیت و توانمندیهای طبیعی استان گیلان مورد آسیب جدی قرار نگیرد که اگر دیر بجنبیم قافیه را خواهیم باخت و آنوقت حسرت روزها و سالهای گذشته را خواهیم خورد واز غفلتی که نسبت به حقوق حقه طبیعت و آیندگان کرده ایم سخت پشیمان خواهیم بود.

موفقیت و سربلندی دولت خدمتگذار و در راس آن جناب دکتر روحانی را از صمیم قلب آرزو مندیم . چرا که اعتقاد داریم سربلندی دولت محترم سرافرازی ملت بزرگ ایران اسلامی را در پی دارد.

 

حسن زیبایی سندی کارشناس ارشد جغرافیای سیاسی

سید یعقوب آل شفیعی کارشناس ارشد جغرافیا برنامه ریزی شهری

علی علیزاده ازبری-کارشناس ارشد برنامه ریزی توریسم


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “مهم ترین معضل گیلان، توسعه نامتوازن و بدون توجه به الزامات توسعه پایدار است”

  1. آلیانی می‌گه:

    اینا میخواستند مدرک شان را به رخ دیگران بکشند

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *