حمید انزانی
شهرداری رشت 085

شمال ما؛

رشت این روزها شاهد تحولاتی است که در پی برآورده ساختن دو هدف همزمان هستند. اول حل معضل ترافیکی شهر رشت و دوم سنگ فرش کردن میدان فرهنگی تاریخی و اقتصادی مرکز شهر. تحولاتی که با فراز و نشیب های زیادی به صورت طرح در شورای شهر رشت تصویب شده بودند و اینک به مرحله اجرا درآمده اند. طرحی که اگرچه مخالفین و موافقین زیادی دارد اما دارای کد عملیاتی است و طبق قانون می بایست اجرا شود. اما این میان وظیفه ما به عنوان شهروندانی که عاشق شهر و دیارشان هستند چیست؟ آیا می بایست مدام بر طبل مخالفت کوبید یا سعی کرد با کمک به مجموعه شهرداری نقاط ضعف را برطرف نمود و به توسعه و پیشرفت شهری که سال هاست تغییری به خود ندیده یاری رساند.

سعی بنده و مجموعه اتاق اصناف شهرستان رشت و ریاست محترمشان که نمایندگان بازاریان شهر هستیم تابه حال این بوده که در جلسات مختلفی که با مقامات مدیریت شهری داشتیم نقاط ضعف را بازگو کنیم تا آن ها در رفع آن اقدام کنند. تلاش ما مبنی بر مرتفع بودن نقاط ضعف و ارتقای نقاط قوت بود و تلاش مدیریت شهری هم جبران نواقص و پوشاندن ضعف ها بوده است. یکی از آن نقاط ضعف تبعات زمان اجرای این طرح بود که بازاریان را نگران ساخته بود. این امر تبدیل به دغدغه بازاریان شده بود که مبادا با طولانی شدن اجرای این طرح بازار کسادشان ، کسادتر شود. یا طولانی بودن زمان طرح که از ساعت ۶ صبح تا ۱۰ شب است و در کشور هم مسبوق به سابقه نبوده است. به هرحال ما نقاط ضعف را به عنوان نمایندگان اصناف به مدیران شهری منتقل می کنیم و الحق و الانصاف آن ها هم تاکنون رویکرد مثبتی را در پیش گرفته اند.

همین رویکرد مثبت هم باعث شده که روز به روز از تعداد مخالفین کاسته شود و اصولا اکثریت انتقادها و مخالفت ها نیز با کلیت طرح نبوده است. حتی رییس محترم شورای شهر هم بارها موافقتشان را با کلیت طرح اعلام کرده بودند. به هرحال در هر طرح نقدهایی هم وحود دارد که مطمینا با دلسوزی و ذکاوتی که از مجوعه مدیریت شهری سراغ داریم اکثر نقدها برطرف می شود و دغدغه ها جایشان را به دلخوشی هایی می دهد که درباره آینده درخشان این شهر به وجود می آید. درخششی که نیاز به یک عمل جراحی دارد و این پروژه بزرگ همان عمل جراحی است که مسلما در ابتدا دردهایی را بر شهر وارد می سازد و مطمئنا بازاریان هم از این درد ناشی از جراحی بی نصیب نخواهند ماند اما معتقدم که این جراحی موفقیت آمیز خواهد بود و افق روشنی در انتظار تک تک شهروندان و مخصوصا بازاریان ما خواهد بود. چه آنکه احیای بافت سنتی و قدیمی مرکز شهر رشت با پروژه فعلی موجبات افزایش رشد اقتصادی و مراجعه بیشتر گردشگران و توسعه هرچه بیشتر و سریع تر شهر و رونق بازار خواهد شد. بنابراین آینده این شهر روشن است. آینده ای که چندان هم دور نیست. آینده ای که از هم اکنون شروع شده است. با اجرای طرحی که قرار است تا پایان امسال تمام شود و رشت ۹۵ رشت دیگری شود. باید منتظر رشت ۹۵ بود. رشتی که چندان دور از دسترس نیست. رشتی که گام در راهی طولانی و خوش یمن گذاشته است. رشت ۹۵ نوید دهنده رشت آینده خواهد بود. آینده ای از آن ما و برای ما. شاید در این راه ضعف ها و لغزش هایی وجود داشته باشد یا به وجود بیاید اما وظیفه تک تک ما شهروندان است که با نظارت دقیق و همدلی و همکاری به ساخت و توسعه شهرمان یاری رسانیم.

معتقدم که هرچه جلوتر برویم و با اطلاع رسانی دقیق تر و نشان دادن افق های روشن مردم با مزایا و محاسن این پروژه بزرگ آشنا می شوند و برای توسعه شهرشان نهایت همکاری را با شهرداری خواهند کرد. هم اکنون هم بسیاری دریافته اند که احیای بافت سنتی و تاریخی شهر موجب ورود گردشگر به شهر می شود. رشت تا به حال تنها یک گذرگاه بوده است برای مسافرینی که می خواستند به انزلی و لاهیجان و ماسوله و شهرهای دیگر گیلان بروند. میدان شهرداری تا به حال فقط مرکزی برای رفت و آمد مسافرین بوده است اما با اجرای این طرح ، این منطقه دچار تغییرات شگرفی خواهد شد و میدان شهرداری و خیابان های سنگ فرش شده منتهی به آن به شکلی درخواهند آمد که همه را حتی برای یک بارهم که شده مجاب می کند تا گشتی در آن بزنند و لذت ببرند. آنگاه است که با افزایش تعداد مسافرین و مردم ، بخش خصوصی و بازاریان می توانند براساس نیازهای جمعیتی که در این میدان تردد می کنند محصولات مورد نیاز را عرضه کنند. اینگونه ثروتی بزرگ در میدان اصلی شهر تقسیم می شود. ثروتی که کمتر در شهر رشت توسط گردشگران هزینه می شد و بیشتر به سمت شهرهای اطراف می رفت. این تغییر مثبت خواهد بود.

بافت مرکزی شهر رشت موجب می شود که رشت نیز از این پس به مانند تبریز و شیراز و اصفهان پذیرای مسافرین شود. میدان سنگ فرش شده اش نیز محلی برای خرید و استراحت و تفریح می شود. تنها باید بعضی از نواقص احتمالی مرتفع شود. مانند حمل و نقل وسایل عمومی و ون هایی که شهرداری می خواهد در سنگ فرش ها قرار دهد تا مردم را به نقاط مختلف این میدان سنگ فرش شده منتقل کند. یکی از مسایل مهم این طرح سرعت عمل ، دقت و احداث زیرساخت های لازم مانند ایجاد پارکینگ های طبقاتی در محدوده پیش بینی شده است. و همچنین از بن بست درآوردن کوچه های منتهی به این خیابان ها که تملک بعضی از املاک قرار است خریداری شود و کوچه ها از بن بست خارج شوند تا راهی برای عبور و مرور اهالی این کوچه ها به خیابان های دیگر باز شود که خدا را شکر شهرداری برای حل این مشکلات برنامه دارد.

خلاصه آنکه آینده ای درخشان انتظار شهرمان را می کشد و کدام رشتی اصیلی است که با این آینده درخشان مخالف باشد. مطمینا بازاریان هم موافق این تغییرات مثبت و رسیدن به توسعه هستند. همان هایی که در دوران جنگ کاروان هزار کامیونی را به جبهه های جنگ می فرستادند. بازاریان همواره دلسوز کشور و شهرشان بوده اند. امروز هم هستند. تنها اگر سطح اطلاع رسانی شهرداری و ارتباط مدیریت شهری با بازاریان بیشتر شود آن ها حمایت خود را دریغ نخواهند کرد. ما دست در دست همدیگر قرار است رشت را به قله های بلند پیشرفت و توسعه برسانیم. منتظر رشت ۹۵ باشید.

حمید انزانی – نایب رییس اول اتاق اصناف رشت


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *