معاون استاندار گیلان خبر داد:ظرف یکبار مصرف گیاهی 011

شمال ما: طرح ممنوعیت استفاده از ظروف پلاستیکی که توسط موسسه محیط زیستی «سرزمین ایده ال ما» ارائه شده بود، تصویب و برای اجرا اعلام شد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری در این باره گفت: استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در ادارات دولتی استان گیلان ممنوع شد.

مهندس حجت شعبانپور استفاده از ظروف یک‌بار مصرف را در اداره‌های دولتی گیلان ممنوع اعلام کرد و گفت: سال گذشته فعالیت جدی در حوزه پسماند آغاز شده و این فعالیت‌ها در سال جاری ادامه پیدا می‌کند.

وی از ممنوع شدن استفاده از ظرف یک‌بار مصرف در اداره‌های دولتی گیلان براساس مصوبه کارگروه پسماند خبر داد و گفت: تفکیک زباله از مبدأ، آموزش دانش‌آموزان، ساماندهی مراکز دفن زباله و… از جمله مصوبه‌های کارگروه مذکور است.

شعبانپور با اشاره به استفاده از پلی‌استایرن در ساخت ظرف یک‌بار مصرف، بیان کرد: تجزیه ظرف مذکور در طبیعت ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان نیاز دارد.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان خواستار خارج شدن ظرف یک‌بار مصرف از جنس پلی‌استایرن در جامعه شد و تصریح کرد: دنیا دیگر از ظرف مذکور استفاده نمی‌کند.

وی به جایگزینی ظرف یک‌بار مصرف با منشاء گیاهی اشاره کرد و گفت: ظرف یک‌بار مصرف با منشاء گیاهی در مدت شش ماه در طبیعت تجزیه می‌شود و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

شعبانپور با بیان اینکه ممنوع شدن ظرف یک‌بار مصرف در اداره‌های دولتی با دستور استاندار گیلان به دستگاه‌های دولتی بخشنامه شده است، خاطرنشان کرد: همکاری فرمانداران، بخشداران و دهیاران در شهرستان در اجرای بخشنامه مذکور حائز اهمیت است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار گیلان بر همکاری بخش خصوصی و سازمان‌های مردم‌نهاد مبنی بر جایگزین کردن ظرف یک‌بار مصرف با منشاء گیاهی در جامعه تاکید کرد و یادآور شد: سال ۹۴ موضوع پسماند با جدیت در استان پیگیری می‌شود تا مواد غیرقابل تجزیه وارد طبیعت نشود.

منبع: ایسنا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *