نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری:رمضانی012

شمال ما: نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری گفت: مرکز اسلامی هامبورگ نمایندگی مرجعیت دینی در اروپا را دارد و اکنون ۱۲۰ عالم دینی در این مرکز فعالیت می‌کنند.

به گزارش فارس، آیت‌الله رضا رمضانی در همایش «دوره معرفتی اسلام در غرب» که در تالار حکمت دانشگاه گیلان برگزار شده بود با اشاره به اینکه اسلام در غرب از چند منظر قابل طرح است، خاطرنشان کرد: نگاه دولتمردان غربی به اسلام و رویکرد رسانه‌ها به طرف اسلام از موضوع‌های مهم است.

وی گفت: تلقی‌هایی که امروزه در اسلام وجود دارد یک نگاه ایدئولوژیک بوده و جنبه اجتماعی و سیاسی دارد و حتی مباحث عقیدتی مانند توحید را به طرف حوزه اجتماع تفسیر می‌کند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری، اضافه کرد: در غرب غیب را به معنای مبارزه مخفیانه و شهود را مبارزه آشکار معنا می‌کنند و نماز را به معنای انقلاب می‌دانند و نسبت به آن نگاه سیاسی و اجتماعی دارند.

رمضانی با تصریح بر اینکه دنیای غرب تلقی تمام قدسی از اسلام دارد، افزود: برخی به اسلام نگاه صوفی‌مآبانه و بعضی نگاه گوشه‌نشینی دارند.

وی نگاه سوم در دنیای غرب را نگاه جامع نسبت به دین دانست و یادآور شد: دین برای تربیت انسان به تمام جنبه‌های فرد می‌پردازند و امام(ره) قائل به جامعیت دین اسلام هستند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه برخی به دنبال تفسیر قرآن به نحو دیگری هستند، ادامه داد: اکنون پروژه بزرگی در این زمینه در آلمان آغاز شده است.

به گفته وی، در دانشگاه آمریکا، انگلیس و فرانسه در زمینه قرآن تحقیق می‌کنند و فرضیه این تحقیق آن است که مخاطب قرآن، عرب بوده و نمی‌توان انسان‌های دیگر را مخاطب قرآن دانست و می‌خواهند نتیجه بگیرند که می‌توان تمام آیه قرآن را در جامعه امروز مطرح کرد.

دانشگاه‌های غرب آیه‌های جهاد را نمی‌پذیرند

رمضانی گفت: در دانشگاه‌های غرب آیه‌های جهاد را نمی‌خواهند قبول کنند و ما به دنبال آن هستیم که جهاد را در راستای جریان مقاومت معرفی کنیم زیرا جهاد ضرورت جامعه بشری است.

وی با بیان اینکه برخی از روشنفکران مسلمان از بحث‌های قرآنی برداشت‌هایی دارند، اظهار کرد: ۸۰ سوره قرآنی مکّی است و در آن انسان‌ها مدنظر هستند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری افزود: پاسخ قاطع به محققان غربی دادیم مبنی بر اینکه زبان قرآن زبان عقل بوده و برای تمام انسان‌ها آمده است.

وی دین اسلام را براساس رحمت خواند و خاطرنشان کرد: مبنای دین اسلام رحمت الهی بوده و قرآن پیام‌آور صلح و سلام با خود، با دیگران و خداوند است.

تأسیس دانشگاه‌هایی برای تربیت عالمان دینی با نگاه غرب در بروکسل/ اسلام در حال گسترش در غرب است

رمضانی با اشاره به اینکه تفکر اسلام جامع در حوزه‌های علمیه غالب است، یادآور شد: نگاه غرب به دین سکولار است و نگاه افراطی و تفریطی نسبت به دین دارند.

به گفته وی، در غرب برخی از احزاب به صورت تعمدی با ساخت مساجد مخالف هستند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تصریح کرد: امروز در دنیای غرب می‌خواهند اسلام را در فضای فردی و تجربی با نگاه خود ارائه کنند.

وی با بیان اینکه ۵۳ درصد جمعیت شهر بروکسل در اروپا مسلمان هستند، یادآور شد: امروز به دنبال این هستند که از ورود عالمان دینی جلوگیری کنند و دانشگاه‌هایی را در بروکسل برای تربیت عالمان دینی با نگاه غرب تأسیس کردند.

رمضانی با اشاره به اینکه در غرب با گسترش اسلام مواجه هستیم، متذکر شد: در این موضوع تردیدی نیست.

وی درباره اسلام‌هراسی اضافه کرد: اسلام‌هراسی ممکن است تأثیر کوتاه مدت داشته باشد.

مقابله علمای اروپایی با جریان تکفیری‌های جهادی

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری تکفیری‌های جهادی را از خطرناک‌ترین جریان‌ها عنوان کرد و گفت: این جریان ممکن است تأثیری زودگذر داشته باشد اما علما در اروپا با این تفکر مقابله می‌کنند.

وی با بیان اینکه اروپا هر روز با تهدید مواجه است، تصریح کرد: تکفیری‌ها مبنایی در نوع وحشی‌گیری خود ندارند و عملیات انتحاری آنها بسیار خطرناک است.

رمضانی با بیان اینکه امروز با احداث مراکز اسلامی در اروپا مواجه هستیم، گفت: مسجد امام علی(ع) توسط آیت‌الله بروجردی و مرکز اسلامی هامبورگ توسط آیت‌الله بهشتی در هامبورگ آلمان احداث شده است.

وی با اشاره به اینکه فضای تقریب مذاهب در مرکز اسلامی هامبورگ وجود دارد، خاطرنشان کرد: تعداد ۹ امام و مدیر در مسجد امام علی(ع) هامبورگ فعالیت داشتند و در تمام مقاطع نگاه تقریبی در مرکز اسلامی هامبورگ آلمان وجود دارد زیرا مرکز علمی اسلامی است.

به گفته این مقام مسؤول، در آلمان اکنون سه هزار مسجد و مرکز اسلامی وجود دارد.

فعالیت ۱۲۰ عالم دینی در مرکز اسلامی هامبورگ

وی ادامه داد: مرکز اسلامی هامبورگ نمایندگی مرجعیت دینی در اروپا دارد و بسیاری تلاش کرده‌اند که به مرجعیت دینی و علمی مرکز اسلامی هامبورگ خدشه وارد کنند اما اکنون ۱۲۰ عالم دینی در این مرکز فعالیت می‌کنند.

رمضانی با تصریح بر اینکه در بحث مرجعیت با رهبری تفاوت‌هایی وجود دارد، افزود: مرکز اسلامی هامبورگ نمایندگی مرجعیت را دارد.

وی اظهار کرد: هنوز در فرانسه، آمریکا و کانادا مجوز ایجاد مرجعیت دینی داده نشده اما مرکز اسلامی هامبورگ مسجد معمولی نیست و زمان اعتکاف از ۱۵ کشور دنیا در آن شرکت می‌کنند و ۸۰ درصد از معتکفان از جوانان هستند.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با اشاره به اینکه سالانه ۱۵۰ هزار نفر از مرکز اسلامی هامبورگ بازدید می‌کنند، یادآور شد: این مرکز به عنوان مرکز فرهنگی و گردشگری مطرح است.

وی متذکر شد: مجمع ادیان در مرکز اسلامی هامبورگ تشکیل شده و نماینده مسلمانان در کشور آلمان، مرکز اسلامی هامبورگ است که در گفت‌وگو با دیگر کشورها شرکت می‌کند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *