نبود اطلاع‌رسانی‌ به گردشگران؛خواهر امام 011

استاندار گیلان تنها مقام استان بود که امسال ۳ بار با حضور در این مکان مقدس به سرکشی امور پرداخت و برای انجام طرح بازسازی نیز ۵۰۰ میلیون تومان اختصاص داد که البته هنوز پرداخت نشده است…

 

شمال ما: آرامگاه فاطمه اخری، چهارمین خواهر امام رضا (ع) در رشت قرار دارد. آرامگاهی که این روزها به یکی از خیابان‌های شلوغ رشت بدل شده است و در عین واقع شدن در داخل شهر، از کمترین امکانات شهری بی‌نصیب مانده است. انگار فراموش شده که در اینجا قدیسه‌ای از تبار امام رضای غریب به خاک سپرده شده است. اگر درمقام مقایسه با بقاع مطهر خواهران و برادران دیگر فاطمه اخری همچون حضرت معصومه (ع) در قم یا شاه چراغ (ع) در شیراز برآییم، پی می‌بریم که نه تنها به تجهیز جاذبه‌های مذهبی این حرم پرداخته نشده است، بلکه روز به روز بر مهجور بودن حرم این بانوی نیز دامن زده می‌شود. نبود تابلو‌ مناسب در خیابان‌ها برای اطلاع‌رسانی از محل دقیق این حرم، علت ناشناخته ماندن زیارتگاه خواهر امام معروف به «لاله شوی» است.
ایجاد فضاهای جانبی همچون ساخت بازارچه زیارتی، تعریض خیابان‌های منتهی به آن با خریداری ملک‌های معارض، ساخت مهمانسرا و هتل برای اقامت مسافران و زائران می‌تواند گردشگران بیشتری را روانه رشت کند و موجب رونق اقتصادی شود؛بنابراین باید تلاش شود مکانی در خور شایستگی‌های این بانوی بزرگ فراهم شود. هرچند مدت زمانی است که طرح بازسازی بقعه متبرکه، مسجد و خیابان‌های منتهی به حرم مطهر خواهر امام رضا (ع) بر سر زبان‌ها افتاده است؛ پروژه‌ای که گفته می‌شد تا پایان امسال به اتمام می‌رسد، اما تاکنون هیچ کدام از وعده‌های مسئولان عملی نشده است؛ضمن این‌که شواهد موجود حاکی از بی‌مهری برخی مسئولان است.

طرحی ملی در رشت
دبیر کارگروه بازسازی مسجد و حرم مطهر خواهر امام رضا (ع) با بیان این‌که طرح بازسازی حرم خواهر امام رضا (ع) به طرحی ملی تبدیل شده، می‌گوید: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی اجرای این طرح ملی را به دست گرفته است؛ استاندار گیلان نیز ریاست این کارگروه را بر عهده دارد.
«محمدرضا مرزکار» درباره اقدامات انجام شده توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی، می‌گوید: تاکنون فقط خیابان‌های منتهی به این حرم در مسیر رودخانه زرجوب بازگشایی شده‌اند.
وی می‌افزاید: اگر عملیات طرح توسعه زیارتگاه خواهر امام به سرانجام برسد، نه تنها موجب توسعه شهر رشت بلکه موجب توسعه تمام نقاط استان و اشتغالزایی برای بیش از ۲ هزار جوان بیکار می‌شود.
دبیر کارگروه بازسازی مسجد و حرم مطهر خواهر امام رضا (ع) هزینه در نظر گرفته شده برای انجام طرح‌های پیش رو را بیش از ۲۰۰ میلیون تومان اعلام می‌کند و می‌گوید: در کنار بازسازی حرم و خیابان‌های اطراف آن، طرح‌های تفریحی‌ـ‌ مذهبی زیادی در نظر گرفته شده است. برای شروع به کار فقط به همت نیاز است.
مرزکار با بیان این‌که هنوز طرح شبستان داخل حرم به سرانجام نرسیده است تاکید می‌کند که بهتر است مسئولان استان برای کمک به شتاب گرفتن طرح بازسازی کمک ویژه کنند. وی با بیان این‌که کارشکنی برخی اداره‌ها جای سوال دارد، تصریح می‌کند: بازسازی این مکان مقدس که محل اجرای مناسک دینی مردم است، نباید با کارشکنی‌ها، زیر سوال رود.
به گفته این مسئول بسیاری از نذورات جمع شده داخل حرم به جای آنکه صرف بازسازی خود حرم شود، توسط سازمان مربوطه (اوقاف) صرف تبلیغات می‌شود. وقتی می‌پرسیم که چرا حرم این کریمه اهل‌بیت همچون حرم برادران و خواهرش در خراسان، شیراز یا قم شناخته شده نیست، بیان می‌کند: از زمان ملی شدن این طرح، دولت بنیاد مسکن را موظف کرد تا این پروژه را مانند پروژه شاهچراغ در شیراز به سرانجام برساند. مرزکار اشاره می‌کند که علاقه استاندار گیلان در اجرای این پروژه مثال زدنی است و شهرداررشت نیز پذیرفته است که تا پایان سال این پروژه را به بهره برداری برساند.

نبود اطلاع‌رسانی‌ به گردشگران
در ادامه مسئول امور پشتیبانی مسجد خواهر امام رضا (ع) هم با انتقاد از کمبود تابلوهایی در سطح شهر برای معرفی این بانوی بزرگوار یادآور می‌شود: تابلوهای راهنمای قبلی، بسیار کوچک بودند و از پراکندگی لازم نیز در سطح شهر برخوردار نبودند؛ اما اکنون وزارت راه و شهرسازی با پیگیری‌های ستاد بازسازی عتبات عالیات اقدام به نصب تابلوی راهنمای مسیر در سطح شهر کرده که البته نیاز است بیشتر هم شود.
«محمد عباسی» با بیان این‌که مدت ۳ سال است که نوسازی این آرامگاه مقدس در دست اجراست، ادامه می‌دهد: بنای این مکان هنوز مانند یک قرن گذشته باقی مانده است. اما مقبره‌ای همچون دانای علی به واسطه قرار گرفتن در فضای مناسب شهری، از حرم این بانوی معصوم شناخته‌تر شده است.
وی ضمن بیان این نکته که این مکان نباید پاتوق کهنه فروشان باشد، تصریح کرد: جای بسی تاسف است که این مکان ملکوتی با وجود قدمتی دیرین، چنین مورد بی‌مهری قرار بگیرد، در حالی‌که سالانه میزبان صد‌ها تن از مردم ولایتمدار و عاشقان اهل بیت علیهم السلام است و بسیاری از عزاداری‌ها و جشن‌های مذهبی در آن برپا می‌شود.
مسئول امور پشتیبانی مسجد خواهر امام رضا (ع) رشت مشکل اصلی در تعریض و بهسازی خیابان ورودی به مسجد را مخالفت مالکان منازل اطراف این خیابان می‌داند و می‌افزاید: برای طرح تجهیز لازم است که ابتدا راه‌های ورودی باز شوند، اما صاحبان بعضی از ملک‌های واقع شده در طرح، با فروش ملک خود موافق نیستند. این در حالیست که قرار بود راه‌های ورودی قبل از این‌که این پروژه درردیف پروژه‌های ملی قرار بگیرد، باز شوند.
به گفته این مسئول، استاندار تنها مقام استانی بود که امسال ۳ بار با حضوردر این مکان به سرکشی امور پرداخت و برای انجام طرح بازسازی نیز۵۰۰ میلیون تومان اختصاص داد که البته هنوز پرداخت نشده است.
عباسی می‌افزاید که نوروز امسال با اتخاذ تدابیری، همچون دراختیار گذاشتن ۱۵ سوئیت و ۲ مدرسه به مسافران، زائرانی به رشت سفر کرده‌اند.
در پی تلاش همشهری برای ارتباط با اعضای شورای شهر رشت این امکان فراهم نشد و در این زمینه علت به تعویق افتادن پروژه را از یکی از نمایندگان رشت در مجلس شورای اسلامی جویا شدیم.
«غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی» می‌گوید: مشکلات اعتباری و کسری بودجه عمرانی علت اصلی معطل ماندن این پروژه عمرانی است.
به گفته نماینده رشت درمجلس شورای اسلامی با توجه به نگاه دولت برای ترمیم بودجه‌های عمرانی، حداقل در سال آینده ،عملیات عمرانی پروژه خواهر امام رضا (ع) رشت اجرا می‌شود.
جعفرزاده می‌افزاید: عملیات اجرایی این پروژه باید آغاز شود؛زیرا توسعه زیرساخت‌ها و تلاش برای گسترس اماکن و تفرجگاه زیارتی در اولویت برنامه‌های استان قرار دارد.

 

منبع: همشهری؛ مهدیه رزاقی لنگرودی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *