آیت‌الله رمضانی:آیت‌الله رضا رمضانی ۰۱۶

شمال ما: نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه همه باید در جامعه اسلامی دغدغه دینی‌شدن و دین‌داری داشته باشند، گفت: برای حفظ جامعه ایمانی برخاسته از آموزه‌های اسلامی باید معنویت تقویت شود.

آیت‌الله رضا رمضانی امروز در گفت‌وگو با فارس، درباره مهندسی فرهنگی، اظهار کرد: در مهندسی فرهنگی باید به ضرورت‌ها، اولویت و آسیب‌های فرهنگی توجه شود.

وی شناسایی برخی از مشکلات در حوزه فرهنگی را مهم دانست و افزود: باید تعریف دقیقی از فرهنگ ارائه دهیم که در تمام بخش‌ها قابل تعریف است.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری فرهنگ در زمینه شهرسازی، آپارتمان‌نشینی و… را در جامعه حائز اهمیت برشمرد و گفت: در حوزه شهرنشینی باید تلاش آموزشی صورت گیرد و در هر بخش از جمله سیاسی، نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم.

ضرورت نهادینه شدن نقد عالمانه در جامعه

وی با بیان اینکه نقد عالمانه و دلسوزانه باید در جامعه نهادینه شود، افزود: شخصیت افراد نباید مورد اهانت قرار گیرد و در جامعه سیاسی باید سلیقه‌ها و آرای مختلف وجود داشته باشد، اما به دور از هرگونه توهین باشد.

رمضانی ارائه اهداف کلی و مبانی مناسب با فرهنگ در هر بخش را ضرورت خواند و تصریح کرد: عدم تمکین فرهنگ سیاست دینی هنوز نهادینه نشده و افراط و تفریط در این زمینه و عدم توجه به معنویت وجود دارد.

وی با اشاره به اینکه باید تغییر باورها را برای حفظ حس معنویت افراد داشته باشیم، ادامه داد: باید برای تبیین روی موضوع‌های مختلف در اسلام تلاش شود و در چالش‌های مختلف بحث آزاداندیشی و برنامه‌ریزی داشته باشیم.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری با تصریح بر اینکه به نسل جوان باید اجازه پرسیدن داده شود، خاطرنشان کرد: فضای مجازی به گونه‌ای است که ورود آن در هر زمینه ایجاد شبهه می‌کند، بنابراین اگر پاسخی به پرسش‌های جوانان داده نشود به گره ناگشوده می‌رسند.

وی اضافه کرد: امروز منبرها باید به طرف شنیدن پرسش‌ها و پاسخ دادن به آنها سوق پیدا کند، پای منبر، مردان و زنان و جوانان و نوجوانان می‌نشینند که باید با آنها همراه باشیم و به پرسش‌هایشان پاسخ دهیم.

 تقویت معنویت موجب حفظ جامعه اسلامی برخاسته از آموزه‌های اسلامی می‌شود

رمضانی به مهندسی فرهنگی در فرهنگ دینی اشاره کرد و یادآور شد: در این زمینه باید بدانیم چه مقدار راه را طی کرده‌ایم و به راهبردهای این حوزه باید توجه شود تا به اهداف میانی برسیم.

وی با بیان اینکه همه در جامعه اسلامی باید دغدغه دینی‌شدن و دین‌داری داشته باشند، متذکر شد: برای حفظ جامعه ایمانی برخاسته از آموزه‌های اسلامی باید معنویت تقویت شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری حفظ نوع ارتباطات و حرمت‌ها را ضرورت خواند و افزود: حدود و مرزها باید مشخص شود و در فرهنگ‌سازی بحث اخلاق در دین و توسعه فرهنگی نیازمند مهندسی فرهنگی هستیم و شوراهای فرهنگ عمومی در شهرستان‌ و مرکز باید به صورت جدی فعال شود.

وی با تصریح بر اینکه در تمام زمینه‌ها نیازمند فرهنگ‌سازی هستیم، گفت: در جلسه‌های شورای فرهنگی کسانی که قدرت تصمیم‌گیری دارند، باید حضور پیدا کنند و در بخش نرم‌افزاری دانش‌افزایی صورت گیرد تا به اهداف خود دست یابیم.

رمضانی ظرفیت گیلان در بخش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری را زیاد دانست و یادآور شد: اراده جدی و خردورزی و همت همه‌جانبه می‌تواند مشکلات را برطرف کند.

وی شناخت آسیب‌های اجتماعی در کشور را حائز اهمیت دانست و متذکر شد: بخشی از آسیب‌های اجتماعی مانند طلاق و اعتیاد مشترک است و اگر در این زمینه باید کار علمی و فرهنگی انجام شود.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری مشخص شدن عوامل آسیب‌ها را مورد تأکید قرار داد و بیان کرد: برای مقابله با هر کدام از آسیب‌های اجتماعی باید راهکار خودش ارائه شود.

وی برخی آسیب‌ها مانند بیکاری را موجب تشدید آن در جامعه عنوان کرد و گفت: باید تصمیم‌های کلان گرفته شود قانون قوی و محکم داشته باشیم و در بحث اجرا قوه قضائیه حضور داشته باشد و حضور تمام گروه‌ها آسیب‌های اجتماعی را کاهش می‌دهد، اما گاهی برخی آمارها در این زمینه مانند طلاق تأسف‌آور است.

رمضانی با اشاره به اینکه طلاق دلایل مختلفی دارد، گفت: برای ازدواج فرهنگ‌سازی نشده و با وجود اینکه در فرهنگ دینی طلاق آخرین گزینه است، اما اکنون به عنوان نخستین گزینه در زندگی مشترک محسوب می‌شود.

ضرورت تفسیر درست دین در بین نسل جوان جامعه

وی تشریفات در ازدواج را از مشکلات امروز جامعه ذکر کرد و متذکر شد: مهم‌ترین مسئله در زندگی زناشویی، تفاهم اخلاقی و فکری است و باید در حوزه‌های ایمانی مشترکات وجود داشته باشد.

نماینده مردم گیلان در مجلس خبرگان رهبری بالا رفت سن ازدواج و آمارهایی در این زمینه را تأسف‌آور خواند و تصریح کرد: معضلات جامعه باید با معرفی درست دین در بین نسل جوان برطرف شود.

وی تفسیر درست دین در بین نسل جوان را ضروری دانست و یادآور شد: اگر دین و شرایط آن برای جوان به درستی تفسیر شود، به فکر تکریم آن می‌افتد و دیگر دین‌ستیزی و دین‌گریزی نداریم، دین‌محوری جزو اولویت‌های انسان است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *