سینا هوشمند گورابی
سینا هوشمند گورابی ۰۱۱

شمال ما؛

خوشبختانه همزمان با آغاز اجرای طرح عیدانه کتاب در سراسر کشور، آمارهای اولیه فروش حاکی از این است که مردم رشت استقبال خوب از این طرح داشته اند.
با تاکید بر برگزاری هرساله و باشکوه نمایشگاه کتاب و همچنین اجرای چنین طرح هایی که با هدف آشتی بیشتر مردم با کتاب صورت می گیرد، بنظرم آنچه که می بایست بیشتر مورد توجه علاقه مندان کتاب و کتاب خوانی قرار گیرد، ضرورت معرفی کتاب های خوب است.
سالیانه بر تعداد عناوین کتب منتشر شده، افزوده و از تیراژ کتاب ها کاسته می شود بنابراین معتقدم برای اینکه موجب رغبت بیشتر مردم با کتاب شویم، باید ضرورت معرفی کتاب های خوب را جدی بگیریم. رضا امیرخانی که آثار او همواره مورد توجه مردم قرار گرفته و به اصطلاح جزو پرفروش ها بوده، یکی از کسانی است که بر معرفی مصداقی کتاب تاکید دارد.
حضور این نویسنده برجسته کشورمان در نمایشگاه کتاب گیلان فرصت خوبی بود که چندکلامی با او گفتگو کنیم. امیرخانی می گفت در حالی که مردم با حجم گسترده ای از عناوین رو به رو می شوند باید شرایطی ایجاد کنیم و به آنها بگوییم که چه کتاب هایی حقیقتا ارزش خواندن دارند و آنها را به مردم معرفی کنیم.
او حتی می گفت باید نظیر جشنواره فیلم فجر برای کتاب هم برگزار شود. به خوبی به یاد دارم که اکبر اکسیر معلم بازنشسته آستارایی و پدر شعر فرانوی ایران هم بر همین نکته تاکید داشت. طنزنویس برجسته کشورمان کتاب سازی را به اندازه کتاب سوزی خطرناک دانسته بود و با انتقاد عدم چاپ کتاب های مفید گفته بود: تعداد کتاب هایی که به معنای واقعی کتاب هستند، کم است و بقیه بیشتر مربوط به آشپزی ، رمالی و جن گیری است.
به نظر می رسد برای برخی مسوولین فرهنگی ما هم کتاب سازی اهمیت بیشتری دارد چون آنها می توانند با تکیه برای ارائه آمار، بیلان کاری خود را به رخ مدیران پیشین بکشند و عموما هم متاسفانه برایشان فرقی ندارد که کتابی که چاپ می شود آیا به درد می خورد یا نه و یا بهتر بگوییم اساسا خواننده ای هم دارد، بنابراین مسئله معرفی کتاب اینجا هم اهمیت پیدا می کند.
نکته دیگری هم که باید بر آن تاکید کنیم، این است که تنوع بیش از اندازه و تضاد انتخاب، مردم را دچار آشفتگی می کند تا جایی که ممکن است مردم به دلیل عدم آگاهی لازم از بین کتاب های مشابه ضعیف ترین کتاب را انتخاب کنند.
باید بپذیریم که همیشه نتیجه تنوع بیشتر و قدرت انتخاب بهترین انتخاب را در پی نخواهد داشت. اما همه این ها گفته شده تا به این موضوع برسیم که به جای اینکه هی مدام به مردم بگوییم که کتاب بخوانید، به آنها کتاب های خوب را معرفی کنیم و دایره انتخاب آنها را کوچک تر کنیم تا آنها انتخاب های بهتری داشته باشند و این کار اساسا وظیفه دولت یا حکومت نیست و کار اصلی بر دوش فرهیختگان، علاقه مندان کتاب و کتابخوانی و خصوصا کتاب فروشان است.
برای مثال در همین ایام که با اجرای طرح عیدانه کتاب در سراسر کشور، کتاب ها با تخفیف ۲۰ درصدی به فروش می رسند، در همین رشت خودمان کتاب فروشی فرازمند آمده و علاوه بر تخفیف ۲۰ درصدی به تمام کتاب ها ، دو لیست مختلف تهیه کرده و ۱۳ کتاب منتخب خود را که اتفاقا جزو کتاب های خوب هستند، با تخفیف ۳۰ درصدی و ۹۵ کتاب پرخواننده دیگر را با تخفیف ۲۵ درصدی به فروش می رساند.
فارغ از اینکه تخفیف بیشتری به این کتاب ها تعلق گرفته، نکته مهم و قابل توجه این است که این کتاب فروشی بصورت مصداقی وارد عرصه شده و لیست تهیه کرده و به مردم پیشنهاد خرید کتاب داده است یعنی همان نکته ای که در بالا به آن اشاره کرده بودیم.
معتقدم حتی طرح کتابخوان که از سوی نهاد کتابخانه های عمومی کشور در سطح تمام شهرستان ها در حال برگزاری است، بستر مناسبی برای معرفی مصداقی کتاب است. به شخصه اگر جای مسوولان نهاد بودم، لیست ۳۰ کتابی که در کل کشور و یا در هر استان بیشتر معرفی شده را گردآوری می کردم.

 

* سردبیر دیارمیرزا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *