یاشار صلاحی
شقایق شهید ۰۱۱

شمال ما؛

تحصیل ، امنیت ، اقتدار ، رفاه نسبی ، سلامت و عزت ما در سایه چه عزیزانی رقم خورده است؟ قبرهای بی نشان ، بغض های مادرانه ، چشم های خیره به در ، دعاهای شبانه ، آلبوم پر از خاطرات و کودکانی که طعم پدر گفتن را نچشیده اند، عزیزانی که رفتند تا شرافت ، ناموس ، خاک و عزت از فرهنگ لغت فارسی حذف نشود؛ تا من و شما و فرزندان مان در سایه خون این عزیزان ببالیم و رشد کنیم و فراموش نکنیم که هرچه داریم از برکت خون شهدا بوده است.
اما چه زیبا امام راحل در وصف شهدای گمنام فرموده اند: سلام من بر مفقودین عزیز که پیکر مطهرشان مونسی جز نسیم صحرا و پناهی جز مادرشان حضرت زهرا (س) ندارد.
شهرستان آستارا در خاکریز اول تهاجم فرهنگی قرار دارد، حال در این میان ما برای پاسداشت یاد و خون شهدا تا چه حد موفق بوده ایم؟ عده بسیار زیادی از مردم عزیز ما از وجود چنین مکانی در داخل شهر آستارا اظهار بی اطلاعی می کنند و با کمال تعجب می گویند: مگر شهدای گمنامی هم در داخل شهر ما به خاک سپرده شده اند؟
آیا ما زیبنده نام و مقام شهدا حرکت فرهنگی کرده ایم؟ دریغ از حتی یک تابلو، علف های هرزی که اطراف مقبره شهدای گمنام آستارا را گرفته اند، باعث دوچندان شدن تاسف ما می شود.
آیا ما در انتقال مفاهیم انقلابی و آرمان های هشت سال دفاع مقدس و فرهنگ شهادت و ایثار شهدا به فرزندان مان موفق بوده ایم؟ چه مراسم بزرگی اعم از برنامه های فرهنگی یادمان ها ، جشنواره ها و یادبودهای هنری و آموزشی را در جایگاه شهدای گمنام انجام داده ایم؟ اگر انجام داده ایم پس چرا فرزندان ما و بسیاری از شهروندان از وجود چنین مکانی اظهار بی اطلاعی می کنند؟
مسئولان می توانند با برگزاری مراسم های مختلف و تغییر در شکل ظاهری مکان دفن شهدای گمنام نه به شکل کنونی که شهدای گمنام عزیز ما را پشت چند قوطی کوچک پنهان کرده باشند، می توانند پرچم عزت و غرور شهدا را پابرجا و سرافراز نگاه دارند.
با شرمندگی ما از شهدا مشکلی حل نمی شود. شهدای گمنام، گمنام سفر کرده اند، گمنام به خاک سپرده شده اند، لااقل ما میزبان خوبی برای این عزیزان باشیم.

 

منبع: ماهنامه آفتاب آستارا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *