مدیریت منابع آبی؛شالیکار 051

شمال ما: در بالادست‌های گیلان زمین، شالیزارهایی وجود دارد که مردمانش با رنج بی شماری برنج درو می‌کنند. آنگاه که غم رسیدن آب کافی به شالی هایشان سایه بر روزهای کاری شان می‌افکند، رنجورتر می‌شوند. اما صبور و استوار پا به مزارع می‌گذارند و یقین دارند که با وجود همه ناملایمات، به یاری معبود الهی، حاصل رنج خود را برداشت خواهند کرد.

 در این که لطف خدا بیکران است شکی نیست، اما آنجا که غم دسترسی به آب مکدرشان می‌کند یا آنجا که گاهی به خاطر جیب‌های خالی قادر به تهیه پمپ آب نیستند، برای تامین امنیت غذایی کشور و ثبات میزان تولید در استان لازم است که مسئولان نیز به یاری آنها بیایند و منابع آبی را به گونه ای مدیریت کنند که آنان کمترین آسیب را ببینند.
یکی از کشاورزان شرق گیلان در گفت و گو با همشهری می‌گوید: کشاورزان این زمین‌ها به سد، کانال و حتی استخر دسترسی ندارند تا بتوانند از این راه آب مورد نیاز را به سمت مزارع خود هدایت یا ذخیره سازی کنند.
«سید محمد آل کاظم» که از شالیکاران لنگرود است، احداث چاه را یکی از وظایف دولت برمی‌شمارد و بیان می‌کند: دولت باید به فکر کشاورزان این نواحی باشد و با احداث چاه مرکزی یا در اختیار قراردادن پمپ آب به کمک این افراد بشتابد. وی می‌افزاید: شاهد هیچ اقدامی از مسئولان نبوده‌ایم و درعمل، این کشاورزان هستند که متحمل هزینه‌های احداث چاه یا خرید پمپ آب می‌شوند که البته این عمل در بسیاری از مواقع نیز به صرفه نیست و به رهایی زمین‌ها می‌انجامد.
آل کاظم تصریح می‌کند: لازم است کمک‌هایی در قالب یارانه‌ها برای خرید تجهیزات در اختیار کشاورزان قرارداده شود.
نظارت‌های مهندسی
اما انگار مساله شالیزارهای بالادست گیلان فقط به مشکل آبرسانی منتهی نمی‌شود. وقتی صحبت را با یکی از کشاورزان غرب گیلان ادامه می‌دهیم می‌گوید: برخی از زمین‌ها در دامنه کوه برفگیر یا اطراف چشمه‌ها قرار دارند که آب حاصل از ذوب برف‌ها و چشمه هابه ناچار باید از زمین‌های واقع‌شده در مسیر رد شود.
«رامین خداپرست» با اشاره به این‌که عملیات زه کشی و گرفتن آب‌های اضافی از این زمین‌ها باید همانند آبرسانی، به موقع انجام شود، بیان می‌کند: دولت نظارت‌های مهندسی لازم را در این موارد اعمال نمی‌کند. وی که صاحب یک هکتار زمین در محله اسما بندان شهرستان شفت است بر لزوم مساله تسطیح اراضی این زمین‌ها تاکید و تصریح می‌کند: بسیاری از زمین‌های بالادست در این شهرستان بدون استفاده مانده است. زیرا آب در این مزارع قابل حرکت نیست تا به مزارع پایین دست برسد. خداپرست با اشاره به میزان کم تسهیلات ارائه شده به کشاورزان نیز می‌گوید: در ازای هر هکتار زمین حدود ۸۰ هزار تومان تسهیلات پرداخت می‌شود که این میزان در مقابل هزینه‌های بالای تولید برنج بسیار ناچیز و ناهمگون است.
ایجاد تشکل‌های اجتماعی آبرسان
درباره مشکلات مطرح شده با یکی از اعضای هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور گفت و گو کردیم. با این کارشناس درباره راهکارهای قابل ارائه برای نحوه مدیریت منابع آبی در زمین‌های بالادست به بحث نشستیم.
«محمدرضا یزدانی» با بیان این‌که حدود ۶۰‌هزار‌هکتار از اراضی کشاورزی گیلان، در بالادست شبکه آبرسانی سد سپیدرود قرار دارند که آب لازم به آنها نمی‌رسد، اظهار می‌کند: این اراضی بیشتر از طریق چاه ها، رودخانه ها، چشمه‌ها یا آب بندان‌ها آب‌رسانی می‌شوند. وی می‌گوید: باید اقدامات علمی در این زمینه هرچه سریع تر صورت بگیرد تا تاریخ تقویم کشت با آب موجود هماهنگ شود.
این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج گیلان تصریح می‌کند: دولت به شکل‌های مختلفی همچون فراهم کردن وسیله شخم مناسب که موجب کاهش آب مصرفی می‌شود یا احداث کانال‌های آبرسانی، ایجاد چاه و پمپاژ و همچنین ایجاد تشکل اجتماعی آبرسان و به کارگیری فارغ التحصیلان رشته آبیاری می‌تواند به کمک کشاورزان بشتابد.
یزدانی درباره کمک به کشاورزان در نقاط بالادست و با توجه به سرمای زودرسی که دامنگیر مزارع این افراد می‌شود، نیز می‌گوید: باید ارقامی که در برابر سرما مقاوم هستند به این کشاورزان معرفی شوند.
وی یکی از راه‌های مناسب برای مبارزه با کم آبی را جدی گرفتن تغذیه غذایی برای خاک مزارع برمی‌شمرد و بیان می‌کند: تغذیه غذایی خاک، خاک‌شناسی و معرفی کودهای مورد نیاز در حل این معضل باید جدی گرفته شود.
این عضو هیات علمی موسسه تحقیقات برنج کشور، اراضی بالادست این استان را از پایدارترین اراضی‌ها اعلام می‌کند و می‌افزاید: با وجود این موقعیت، دولت به شالیکاران کمک نمی‌رساند، با این وجود آنها با توقعات ناچیز در حال تولید مهم‌ترین ارزاق عمومی هستند.
 امکان آبیاری به مزارع بالادست گیلان
اما نظر معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان در این رابطه چیست؟ طبق گفته این مقام مسئول، سازمان جهادکشاورزی یک تقویم زراعی تدارک دیده است و در این تقویم زراعی، تاریخ کاشت و خزانه‌گیری متناسب با وضعیت منابع آبی موجود، تنظیم‌شده تا کشاورز بدون استفاده از آن بتواند به امور کشاورزی بپردازد.
«حبیب جهانساز» می‌گوید: در کلاس‌های ترویج و آموزش چهره به چهره، اطلاعات مورد نیاز در اختیار کشاورزان قرار گرفته و تاکنون نیز ۹۵‌درصد از تقویم زراعی تدوین شده، رعایت شده است. به گفته وی، برای ارتقای ضریب مکانیزاسیون زراعت برنج ۳‌طرح در دست اقدام است. معاون بهبود تولیدات گیاهی اداره کل جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به انجام آبیاری تناوبی به لایروبی نهرها نیز اشاره و بیان می‌کند: لایروبی این نهرها به طول ۳۹۰۰ کیلومتر انجام و آموزش‌های لازم نیز در این مورد صورت گرفته است تا از هدررفت آب جلوگیری شود و در نتیجه ماندگاری آب در زمین ارتقا یابد.
جهانساز بیان می‌کند: به دنبال اصلاح ارقامی هستیم که با طول دوره رشد، سازگارتر باشد و تا نرسیدن به گرمای شدید به رشد مطلوب برسند. در این زمینه امسال نزدیک به ۱۳۰ تن از ارقام اصلاح‌شده میان کشاورزان توزیع شده است.
.
عکس-یک-عکس-همهشری-راحله-باقری.jpg
.
شالیکاری در رستم آباد رودبار/ عکس: همشهری – راحله باقری

منبع: همشهری؛ مهدیه رزاقی لنگرودی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *