فوتبال گیلان در سراشیبی افول؛داماش11

شمال ما: فوتبال گیلان چند سالی است با مشکلات مالی و ساختار مدیریتی ضعیف دست به گریبان است. بسیاری از تیم‌های گیلان در لیگ‌های مختلف دچار نابسامانی در رفع کردن مشکلات روزانه خود هستند.
این مشکلات به طور محسوس بر عملکرد تیم‌ها در لیگ‌های مختلف تاثیر مستقیم گذاشته است.
نبود بنگاه‌های اقتصادی پربازده و حمایت مالی سبب شده در چند سال اخیر فوتبال گیلان درجا بزند. اعتصاب بازیکنان و نرفتن آن‌ها بر سر تمرین‌ها یکی از چالش‌های روزمره مربیان تیم‌های حاضر در لیگ‌های مختلف کشور است. بی‌توجهی به نیروهای بومی هم یکی دیگر از آفت‌های بزرگ این روزهاست. تیم‌ها کماکان به دنبال استفاده از‌‌ همان مهره‌های فرسوده گذشته هستند. به طور حتم رسیدگی نکردن  به مسائل روز فوتبال سبب یک شکست بزرگ در آینده برای فوتبال گیلان خواهد شد.
ملوان، آغاز بحران
در آغاز فصل صحبت‌هایی برای آمدن «امیر قلعه نوعی» به ملوان مطرح شد. پس از کش و قوس‌های مختلف قلعه‌نوعی از آمدن به ملوان منصرف و «حمید استیلی» جایگزین وی شد.
مشکلات مالی حتی باعث تعطیلی چندروزه تمرینات ملوان و تهدید بازیکنان از‌سوی  هیات مدیره این باشگاه شد. ملوان در یک هفته مانده به پایان نیم فصل رقابت‌های لیگ بر‌تر با قرار گرفتن در رتبه یازدهم در جدول حال و روز خوشی  ندارد.
این تیم ۳ هفته پیاپی است که در حسرت یک امتیاز به سر می‌برد و تبدیل به یک بازنده در بازی‌های خارج از خانه شده است.
۳ باخت این تیم سبب شده، در آستانه بازی برابر سیاه جامگان نیازمند یک برد شیرین خانگی باشد. در بازی گذشته ملوان در انزلی و پس از باخت برابر تیم تراکتور‌سازی تبریز، پیکان انتقادات به سوی حمید استیلی نشانه رفت.
این بازی برای استیلی به عنوان بازی مرگ و زندگی بود. ملوانی‌ها با کوهی از مصدومان در چند ماه اخیر دست به گریبان بوده است. ملوانان نمی‌خواهند در نیم‌فصل جایگاه خوب اوایل فصل را از دست بدهند.
نیم‌فصل برای ملوان می‌تواند فرصت خوبی برای تجدید قوا و گرفتن بازیکنان جدید باشد؛ اما ملوان از توان کافی برای به خدمت گرفتن بازیکنان برخوردار نیست. یکی ازنکات حائز اهمیت درباره ملوان، مشخص نشدن مالک این باشگاه است. با ادامه مشکلات و بی‌توجهی به مشکلات باید ملوان را هم به جرگه فانوس‌دستان لیگ برتر افزود.
داماش، مثل همیشه مظلوم
تغییرات مدیرتی در داماش بر روند آماده سازی این تیم تاثیر بسیاری گذاشته است. داماش در یک روز مانده به مسابقات لیگ آزادگان، به طور خارق‌العاده‌ای آماده حضور در لیگ بر‌تر و روانه مسابقات شد.
تغییرات مدیریتی و ساختاری سبب ایجاد اختلاف عمیق بین تماشاگران و مدیریت جدید بر سر نام باشگاه شد. نرفتن بازیکنان به یکی از مسابقات به دلیل بدهی‌های باشگاه به آنها،‌تیم را در آستانه سقوط قرار داد. داماش سال گذشته برای بقا در لیگ دسته اول دست و پا می‌زد، اما امسال با باخت‌های پیاپی در خارج از خانه و بردهای خفیف در خانه زنگ سقوط برای آن‌ها به صدا در‌آمده است.
سقوط ۵ تیم از لیگ دسته اول باعث افزایش حساسیت در انتهای جدول شده است. داماش با چند برد می‌تواند به راحتی خود را از قسمت پایینی جدول جدا کند. تیمی که در چند سال اخیر با مشکلات زیادی دست به گریبان بوده، راه سختی را برای ادامه لیگ و آغاز نیم‌فصل دوم دارد.
«امیر عابدینی» همیشه در داماش نقش تاثیرگذاری داشته است. بدون شک وارد میدان شدن وی در عرصه مدیریتی داماش به طور حتم می‌تواند راهگشای آینده این تیم باشد. در سقوط و صعود داماش به طور حتم یکی از بازیگران نقش اصلی عابدینی خواهد بود. حال که این مدیر کهنه‌کار فوتبال درگیر تیم پاس همدان و تلاش برای به دست گرفتن مدیریت این تیم است، باید دید زمانی برای توجه به داماش دارد یا خیر.
آزمون اصلی سپیدرودی‌ها، در دور دوم مسابقات
تیم سپیدرود سال گذشته خرج بسیار زیادی را برای آمدن به لیگ دسته یک انجام داد، اما نتیجه پایانی آن باعث دلسردی مدیران باشگاه شد. امسال چند پارکینگ برای اداره امور باشگاه به این تیم داده شد. کمک‌های مالی نیز نتوانسته نیازهای این تیم را برآورده کند.
بازیکنان سپیدرود ۳ روز بر سر تمرینات این تیم حاضر نشدند تا برای آغاز تمرینات دور برگشت «علی نظر محمدی» با مشکلات بسیاری دست به گریبان باشد.
سپیدرود در دور اول مسابقات لیگ دسته ۲ و در پایان دور رفت، جایگاه دوم خود را تا حدی تثبیت کرد. سپیدرود برای صعود از دور مقدماتی کار بسیار سختی را پیش رو ندارد. آغاز آزمون اصلی سپیدرودی‌ها در دور دوم این مسابقات آغاز می‌شود.
یکی از مشکلات سپیدرود استفاده از بازیکنان با میانگین سنی بالاست. بدون شک با کمی حمایت از سپیدرود این تیم برای صعود به لیگ یک مشکل چندانی نخواهد داشت.

رهپویان، تلاش برای بقا
رهپویان نیز در لیگ دسته دوم باشگاه‌های کشور حال و روز مناسبی ندارد. رهپویان و سپیدرود در گروه چهارم با سپیدرود هم‌گروه هستند.
ناتوانی مالی آن‌ها در رفتن به سفر باعث شد تا از رفتن به یک بازی در خارج از استان منصرف شوند و تهدید به سقوط به لیگ پایین‌تر آن‌ها را نیز همانند داماش تهدید کند.
این تیم بیشتر برای بقا در لیگ دسته دوم بسته شده است. مسائل مالی یکی از مشکلات این تیم برای حضور در لیگ دسته دوم است.
آن‌ها با بقا در لیگ دسته دوم کار خارق العاده‌ای انجام داده‌اند. رهپویان با ۱۲ امتیاز که از دور رفت جمع کرده‌اند، می‌توانند با کمی سعی در بازی‌ها برای بقا امیدوار باشند.
در اولین بازی دور برگشت آن‌ها باید به دیدار سپیدرود در زمین خودشان بروند. این شهرآورد می‌تواند از لحاظ حیثیتی برای آن‌ها بسیار حیاتی باشد. ناتوانی آن‌ها برای رفتن به سفرهای خارج از استان که یکی از نیازهای اولیه هر تیم می‌تواند باشد، برای آن‌ها تبدیل به یک معضل شده است.

 

منبع: همشهری؛ سجاد حقدادی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *