از شایعه تا واقعیت؛موجود عجیب ۰۱۱

شمال ما: یک عکس با عنوان «در ساحل چالوس موجودی عجیب مشاهده شد» بار دیگر فضای مجازی را ملتهب کرد.

این تصویر که در فضای مجازی دست به دست می‌چرخد لاشه موجودی عجیب را در ساحل نشان می‌دهد که افرادی نیز در اطراف آن به چشم می‌خورند.
.
موجود عجیب کشف شده در سواحل چالوس چیست؟
.
یکی از خبرگزاری ها در خصوص این عکس نوشته است: درباره غیر واقعی بودن این تصویر چند نکته حایز اهمیت است: نخست اینکه این عکس در فصل گرم سال گرفته شده؛ لباس افرادی که در عکس مشاهده می‌شود لباس مناسب فصل تابستان است در حالی که آسمان چالوس در هفته‌های اخیر بارانی و سرد بود. لباس پلیس‌هایی هم که در عکس مشاهده می‌شود پیراهن سفید آستین کوتاه است؛ پوششی که مربوط به هیچ کدام از نیروهای انتظامی، امدادی و ساحلی نیست.
اما این موجود چیست؟
عکس این جانور چند سال پیش به عنوان یک موجود دریایی در ساحل خلیج فارس یا دریاچه ارومیه منتشر شد. عده ای آن را یک موجود اصیل آریایی با نام گریفین عنوان کردند که در سر ستون های تخت جمشید دیده می شود.
.
موجود عجیب کشف شده در سواحل چالوس چیست؟
.
 این شایعه البته با کمی تغییر ترجمه یک شایعه خارجی بود که در کشورهای دیگر به عنوان تنها عکس از “هیولای مونتاک” شناخته می شود که بر اساس آن توسط سه زن در ساحل مونتاک (نیویورک) در سال ۲۰۰۸ گرفته شده است.
.
ماجرای موجود آریایی اصل یا گریفین چیست؟+عکس
.
اما سایت ساینس بلاگ که زیرمجموعه نشنال‌ ژئوگرافی است در نوشته ای به قلم درن نیش اعلام کرده که این عکس بدون شک جسد یک راکون است که چند هفته در آب بوده است:
.
ماجرای موجود آریایی اصل یا گریفین چیست؟+عکس
.
موجود عجیب کشف شده در ساحل چالوس چیست؟+تصاویر
.
در واقع عکسی که به عنوان جانور عجیب در ساحل چالوس منتشر شده، فتوشاپی ناشیانه از همان عکس مشهور قدیمی است که بر اساس تحلیل کارشناسان حیات وحش باقیمانده جسد یک راکون است و هیچ ارتباطی با موجود افسانه ای ندارد!
انتشار مکرر این دست از اخبار حتی اگر از سر خیرخواهی باشد، وقتی کذب بودن آن مشخص می شود، باعث ناباوری در افکار عمومی خواهد شد و در دراز مدت قطعاً بسیاری از آنها که کمتر با وادی محیط زیست آشنا هستند، مثل قصه چوپان دروغگو حتی خبرهای واقعی این حوزه را هم باور نخواهند کرد.
منبع: زیست بوم

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *