رئیس اداره پارک ملی بوجاق کیاشهر خبر داد؛%da%a9%d9%81%da%86%d9%87-%d9%86%d9%88%da%a9-011

شمال ما: سه قطعه پرنده وحشی با کمک یکی از علاقمندان حیات وحش در پارک ملی بوجاق کیاشهر رها سازی شدند.

به گزارش ایسنا، رامین زراعتی رییس اداره پارک ملی بوجاق کیاشهر با اعلام این خبر گفت: یکی از کسبه بازار ماهی فروشان بندر کیاشهر با مشاهده سه قطعه پرنده وحشی از نوع کفچه نوک که در معرض فروش بودند، آنها را خریداری و تحویل این اداره داد.

وی افزود: خوشبختانه پس از معاینه و تیمار پرندگان صحت سلامت آنها توسط دام پزشک حیات وحش تایید شد و پرندگان مذکور توسط محیط بانان اداره پارک در دشت سفیدرود واقع در پارک ملی بوجاق به دامان طبیعت بازگشتند.

زراعتی ادامه داد: هرگونه شکار و صید در پارک ملی ممنوع است و با متخلفین برخورد خواهد شد.

وی تصریح کرد:کفچه نوک از راسته لک لک سانان است و دارای گردن دراز و نوک بلندی است که انتهای نوک آن پهن و به شکل کفچه یا قاشق است.

این پرنده عموما صدای خاصی ندارد ولی در فصل تولید مثل صدایی شبیه خِرخِر دارد. اندازه کفچه نوک ۸۵ سانتی‌متر است؛ به آسانی از روی پر و بال سفید و منقار دراز کفگیر مانندش شناخته می شود.

پرنده بالغ معمولا یک لکه زرد اخرائی کمرنگ در قاعده گردن و تابستان‌ها کاکلی دم اسب مانند و آویزان دارد . پاها و منقارش سیاه است ، بجز نوک منقار که زرد است.

در پرنده نابالغ نوک بال‌ها سیاه ، منقار صورتی مایل به خاکستری ، پاها زرد رنگ و یا مایل به خاکستری است ، کاکل و لکه زرد قاعده گردن را ندارد . پرواز کفچه نوک منظم و آهسته است ‌و در این حالت گردن کشیده و منقار کفگیر مانندش ، آنرا از پرندگان سفید رنگ حواصیل مانند متمایز می سازد.

گاهی بالبازروی و بالباز اوج‌گیری می‌کند. گله‌های آن در یک خط پرواز می کنند.بیشتر کفچه‌نوک‌ها آشیانه خود را بر روی درختان و یا نیزارها و معمولاً در کنار لک‌لک‌های گرمسیری و حواصیل‌ها می‌سازند.

این پرندگان در هر فصل جفت‌گیری تنها یک جفت را برای خود انتخاب کرده و با آن می‌مانند. پرنده نر مواد لازم از قبیل نی و شاخه را برای ساخت آشیانه فراهم می‌آورد و پرنده ماده با استفاده از آنان آشیانه‌ای بزرگ می‌سازد که شکل آن با توجه به گونه‌ کفچه‌نوک تفاوت دارد.

پرنده ماده به هنگام تخم‌گذاری سه تخم سفید و بیضی شکل که پوسته‌شان صاف می‌باشد را در لانه می‌گذارد. سپس هر دو پرنده نر و ماده به نوبت بر روی آنها می‌نشینند. جوجه‌ها به فاصله‌های زمانی مختلف از یکدیگر از داخل تخم‌ها خارج می‌شوند.

این جوجه‌های تازه متولد شده در ابتدا نابینا بوده و توانایی مراقبت از خود را ندارند و برای تغذیه به والدینشان وابسته هستند. نوک این جوجه‌ها در ابتدا کوتاه و راست است و تنها زمانی که به سن بلوغ می‌رسند حالت کفگیرمانند پیدا می‌کند.

والدین کار غذا دادن به این جوجه‌ها را حتی چند هفته پس از اینکه خانواده آشیانه را ترک کرد نیز ادامه می‌دهند در غیر این صورت پرندگان جوان از گرسنگی خواهند مرد.


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “فروش پرندگان وحشی تالاب بوجاق در بازار کیاشهر”

  1. محمد می‌گه:

    بعد اونوقت این رئیس کجا تشریف داشتن؟

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *