مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد:سنبل آبی ۹۱

شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از تهاجم سنبل آبی به بخشهای زیادی از تالاب عینک در جوار شهر رشت و بعضی نواحی محدود در تالاب انزلی خبر داد و گفت:حضور این گیاه در تالاب کیاکلایه گیلان نیز گزارش شد.

 

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور با اشاره به اینکه  بخشی از منطقه تالاب عینک در ابتدای محور رشت به فومن که به شدت آلوده شده به سنبل آبی است،گفت: متاسفانه خطر ابتلای اکوسیستم های آبی و تالابی به این بلای خطرناک بسیار جدی است و ریشه کنی آن نیاز به عزم ملی در سطح استان دارد.

وی ادامه داد:تبعات عدم توجه به این معضل بسیار پرهزینه و ویرانگر است و نقاب فریبنده و زیبایی که بر چهره این گیاه کشیده شده برای محیط زیست استان مرگ آفرین است.

محمدپور با بیان اینکه با توجه ویژه استاندار گیلان و با دستور وی به دستگاه های اجرایی استان مبارزه مکانیکی با این گیاه خطرناک با سرعت برایبه  حداقل ممکن رسیدن خطر ادامه خواهد داشت،تصریح کرد:گیاه سنبل تالابی گونه مهاجم غیر بومی است که به واسطه ظاهر زیبا به عنوان یک گیاه زینتی وارد کشور شد و به سرعت از کنترل خارج شده است و با سرعت رشد زیادی که دارد سطح تالاب رو میپوشاند و ضمن جلوگیری از نفوذ هوا و نور به لایه های زیرین تالابی و ازبین رفتن موجودات زنده باعث مسدود شدن مسیر تردد قایق ها و بروز خسارات اقتصادی زیاد در منطقه و صنعت گردشگری شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان خاطر نشان کرد:در حال حاضر بخشهای زیادی از تالاب عینک در جوار شهر رشت و بعضی نواحی محدود در تالاب انزلی و تالاب کیاکلایه لنگرود مورد تهاجم این گیاه قرار گرفته است.

وی با اشاره به اینکه سنبل آبی جزء ۱۰علف هرز مهم دنیا و بدترین علف هرز زیستگاههای آبی است، از کلیه گردشگران و ساکنین محل  درخواست کرد از هرگونه جابجایی، انتقال و خرید و فروش این گیاه جدا بپرهیزند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *