با گذشت دو سال از فعالیت شورای شهر چهارم؛مهری شیرمحمدی
دکتر حشمت ۰۲۱

دو سال از فعالیت شورای شهر چهارم رشت نیز می‌گذرد، ولی مزار دکتر حشمت طالقانی همچنان در چله خانه در گمنامی به‌سر می‌برد…

 

 

 

شمال ما: عقربه‌های ساعت به ۵ عصر نزدیک می‌شود. اراضی قُرق کارگزار مملو از جمعیت است. ابراهیم آخرین نسیم دل‌انگیز اردیبهشت را بر تن و پای مجروح خود حس می‌کرد؛ خونِ زخمِ پاهایش خشک شده بود. سفر از تنکابن تا رشت خسته‌اش کرده بود. پاهای خون آلودش را نگریست. شکنجه‌هایش را در باغ محتشم، کم و بیش در یاد داشت.
تلخ و مصمم به بازجو گفته بود: از روز اول می‌دانستم که با ورود من به جنگل، در آخر کار مصلوب خواهم شد و به همین دلیل نشان عیسی مسیح را در گردن آویخته‌ام.
لحظه اعدام نزدیک شد، برای آخرین بار از پشت قاب عینکش، آسمان آبی رشت را نظاره کرد. نفس عمیقی کشید و با خونسردی آخرین جمله زندگی خود را زمزمه کرد: «منصوروار‌گر ببرندم به پـای دار/مردانه جان دهم که جهان پایدار نیست». در کمال آرامش منتظر شد تا عوامل تیمور تاش، طناب‌دار را به گردنش بیاویزند. جسم بی‌جانش را کربلایی کاس آقا حسام تحویل گرفت و در گورستان چله‌خانه به خاک سپرد. یک سال بعد میرزا نخستین نطقش بعد از تصرف رشت را همین‌جا، یعنی بر سر مزار دکتر حشمت قرائت کرد.
فراموشی ساخت یادمان در کنار میدان حشمت
حالا بعد از گذر سال‌ها، محل اعدام آن بزرگمرد، به میدانی به نام خودش بدل شده است؛ میدان دکتر حشمت. میدانی کوچک که امروز دور تا دور آن را اداره‌های دولتی، از دادگستری و اداره ثبت اسناد و بانک‌ها فراگرفته‌اند. سال‌هایی دور زمین این اداره‌ها، قُرق کارگزاری حکومت بود و بسیاری از مخالفان حکومت رضاخان در جایی همین حوالی اعدام شده‌اند.
میدانی کوچک در وسط خیابان وجود دارد و در میانه آن، سردیسی از دکتر ابراهیم حشمت و تمثالی از اسب و تفنگ قرار دارد که یادآور حضور او در کنار دیگر اعضای نهضت جنگل است. ۱۶سال پیش، چنین یادبودی در این میدان وجود نداشت و مردم این میدان را به نام «انقلاب» می‌شناختند. کمتر کسی به یاد داشت که یک انقلابی بزرگ در این میدان به‌دار آویخته شده است.
پانزدهم مرداد سال ۱۳۷۹، «سروش اکبر‌زاده» رئیس نخستین دوره شورای شهر رشت پیشنهاد کرد به پاس گرامیداشت یاد و خاطره این بزرگمرد، میدان انقلاب به نام دکتر حشمت تغییر نام دهد.
وی شهردار را ملزم کرد تا تندیسی درخور‌شان این شهید راه آزادی تهیه و در میدان نصب کند. به گزارش شمال ما، حالا این میدان با سردیس و تابلویی که بر آن نصب شده، به نام یکی از شهدای گیلان شناخته می‌شود. حتی مسافران نیز با دیدن نام و نشان این میدان و مسیر منتهی به آن، یعنی میدان شهرداری که مجسمه بزرگ میرزا کوچک خان در آن نصب است، چند لحظه‌ای به یاد مبارزان نهضت جنگل می‌افتند.
پیشنهاد دیگر رئیس شورای وقت، ساخت یادمانی بر سر مزار دکتر حشمت در همان نزدیکی بود که عمر شورای نخست به اجرای آن کفاف نداد.

.

دکتر حشمت ۰۲۳

.
مزار ناشناس دکتر حشمت
در محله قدیمی چله‌خانه، مسجدی بازسازی شده و قبرستانی قدیمی وجود دارد که فقط در یاد کهنسالان باقی مانده است. در گورستان چله خانه مردان زیادی خفته‌اند. قبور این مردان در پس سال‌ها و گذر ایام، چندین بار دستخوش تغییر شده است. چله خانه نزدیک به اراضی قرق و نزدیک به میدان دکتر حشمت قرار دارد.
سراغ مزار دکتر حشمت را از ساکنان قدیمی چله خانه می‌گیرم. مرد میانسالی که در آن حوالی مبل‌فروشی دارد. می‌گوید: به طور دقیق، نمی‌دانم ولی فکر کنم همانجا که اعدامش کردند، دفن شده باشد؛ در حیاط اداره ثبت.
مرد دیگری دستش را به سمت میدان می‌گیرد و می‌گوید: مزارش داخل همان میدانی است که مجسمه‌اش را گذاشته‌اند.
شهرداری منطقه ۲ در همان نزدیکی است، سؤالم را از نگهبان ساختمان شهرداری هم می‌پرسم. می‌گوید: پشت همین ساختمان و در گوشه حیاط مسجد است. همان دور و اطراف را بگرد پیدایش می‌کنی.
در حیاط کوچک مسجد جست‌وجو را آغاز می‌کنم. پیرمردی روی پله‌ها ایستاده و در برابر پرسش من می‌گوید: در سمت راست. آن وقت با عصا قدم‌زنان پله‌ها را بالا می‌آید و می‌گوید: در حکومت گذشته، مزار دکتر حشمت در اتاقی قرار داشت اما پس از پیروزی انقلاب، اعلام کردند که قرار است بازسازی شود. دیوارهای آرامگاه را خراب کردند و سنگ مزار جدیدی تهیه کردند، ولی دیگر اتاق ساخته نشد.

.

دکتر حشمت ۰۲۲

.
گمنامی بزرگمرد همرزم میرزا کوچک
آرامگاه شهید راه آزادی ایران، دکتر حشمت طالقانی از مبارزان نهضت جنگل و همرزم میرزا کوچک خان جنگلی همچنان گمنام است. علف‌های دور مزار بر گمنامی آن افزوده است. هیچ تابلو و نشانی در حیاط مسجد دیده نمی‌شود تا علاقه‌مندان و گردشگران را از وجود چنین مکانی آگاه کند.
بر سنگ مزار دکتر حشمت، نوشته شده است: «‌آرامگاه شهید راه حریت و استقلال ایران، مرحوم جنت مکان، خلد آشیان، دکتر حشمت جنگلی طالقانی نور الاصل، همقدم و رفیق میرزا کوچک خان جنگلی طاب ثراه. به تاریخ ۱۲۹۸٫
هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است بر جریده عالم دوام ما»
تمام نشان دکتر حشمت، همان سردیس و نام میدانی است که به همت شورای اول ساخته شد. در کمیسیون فرهنگی شورای دوم و سوم بارها درباره ساخت یادمانی بر سر مزار دکتر ابرهیم حشمت با همکاری سازمان میراث فرهنگی صحبت شد، اما همه چیز در حد سخن باقی ماند. به گزارش شمال ما،  در سال ۹۰ و با ادامه فعالیت شورای سوم، کمیسیون فرهنگی شورا طی فراخوانی از هنرمندان خواست تا در ساخت یادمانی برای دکتر حشمت به شورا و شهرداری کمک کنند اما هنوز این یادمان در میدان نصب و خبری مبنی بر ساخت آن اعلام نشده است.
۲ سال از فعالیت شورای شهرچهارم نیز می‌گذرد، ولی مزار دکتر حشمت طالقانی همچنان در چله خانه در گمنامی به‌سر می‌برد. نه کمیسیون فرهنگی شورا طرحی در این زمینه ارائه کرده و نه سازمان فرهنگی- هنری شهرداری لایحه‌ای برای معرفی بیشتر مزار دکتر حشمت تنظیم کرده است. آیا وقت آن نرسیده است که با اقدامی جدی یادمانی برمزار این بزرگمرد بسازیم؟

 

 

منبع: همشهری؛ مهری شیرمحمدی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *