بلایت، در کمین جنگل‌های حاشیه خزربهروز مهدیزاده
شمشاد 011

همچنان بیماری بلایت شمشادهای بیشتری را خشک می‌کند؛ درختانی که هویت جنگل‌های هیرکانی هستند. از این رو دست روی دست گذاشتن درست نیست. لازم است به جای اینکه مسئولان به فکر مطالعات گسترده و انجام کنفرانس‌های علمی در این زمینه باشند، هرچه سریع‌تر اقدامات عملی انجام دهند…

 

 

شمال ما: مرگ خاموش به شمشادهای رودسر رسیده است. بیماری«بلایت» شمشاد که چند سالی است جنگل‌های شمال را قلع و قمع کرده این بار به بخش‌های شرقی استان گیلان سرایت کرده است. بیماری‌ای که هیچ درمانی تاکنون برای آن پیدا نشده یا اگر هم وجود دارد اجرای آن بسیار دشوار است. بیماری بلایت که از آن به عنوان عامل اصلی نابودی درختان شمشاد جنگل‌های خزری یاد می‌شود، آنچنان در قلب خزر نفوذ کرده که هر روز قربانیان بیشتری از این جنگل‌های کهنسال می‌گیرد. سرعت شیوع این بیماری به قدری بالاست که متولیان حفاظت یعنی سازمان جنگل‌ها و مراتع و همین‌طور سازمان حفاظت محیط‌زیست توان مقابله با آن را پیدا نکردند. شاید هم حداقل سرعت سرایت این بیماری خیلی بیشتر از اقدامات عملی این ۲ سازمان برای نجات شمشادهای خزری است.
بلایت چیست؟
بیماری بلایت ابتدا از استان گلستان شروع شد بعد به تدریج به مازندران سرایت کرد و امروز طغیان این بیماری در جنگل‌های گیلان بیداد می‌کند. اگرچه این بیماری یا به اصطلاح مرگ خاموش بیشتر در بخش غربی گیلان دیده شد اما چند ماه است که در منطقه دوآب سیاهکله‌رود از توابع شهرستان رودسر هم مشاهده شده است. عامل این بیماری نوعی قارچ است که به راحتی می‌تواند بدون آنکه گیاهی را درگیر کند، سال‌های زیادی در خاک و لاشه برگ زنده بماند. این قارچ از طریق روزنه‌های برگ گیاهان وارد درخت می‌شود و به تدریج باعث چروکیدگی و خشک شدن کامل درخت می‌شود. به همین دلیل نام دیگر این بیماری، به سوختگی شمشاد معروف است.
شمشاد جزو درختان هیرکانی باستانی است که چوب آن به لحاظ صنعتی و تجاری ارزش بسیار زیادی دارد. قطعا با سرایت بلایت، اگر راه درمانی مناسبی در نظر گرفته نشود، همه درختان شمشاد در چند سال آینده خواهند مرد؛ این یعنی مرگ طبیعت و اکوسیستم جنگل‌های هیرکانی.
یکی از ویژگی‌های این بیماری سرعت بالای شیوع آن است. حتی مدیرکل سابق اداره‌کل منابع طبیعی استان گیلان بار‌ها به پراکنده بودن سطح گسترش این بیماری تا ۶ هزار هکتار از جنگل‌های گیلان اشاره کرده است. گیلان حدود ۱۲هزار هکتار رویشگاه شمشاد دارد. اگر به سرعت جلوی شیوع این بیماری گرفته نشود، به واقع این مرگ خاموش، حیات جنگل‌های گیلان را به خطر می‌اندازد. به اعتقاد کار‌شناسان، به نظر می‌رسد یکی از سریع‌ترین راه‌حل‌ها برای مقابله با این بیماری هرس و قطع کردن درختان شمشاد آلوده به این بیماری است. هرچند که با همه این اوصاف به نظر می‌رسد تاکنون هیچ راه درمان موفقی برای از کار انداختن موتور این قارچ خطرناک پیدا نشده است. آنچه مسلم است روند جلوگیری از این بیماری خیلی کند‌تر از شیوع آن است.
خطری در کمین جنگل‌های حاشیه خزر
به گفته رئیس اداره محیط‌زیست رودسر حدود ۸۰۰ هکتار جنگل شمشاد در منطقه دوآب سیاهکله‌رود در ابتدای جاده جواهردشت وجود دارد که ۴۰۰ هکتار آن کاملا پوسیده است؛ ۴۰۰هکتار باقیمانده تازه به این بیماری دچار شده‌اند. این عرصه طبیعی در واقع جزو منطقه حفاظت شده جنگل سرولات جواهردشت است که به شدت از این بیماری رنج می‌برد. بلایت یا سوختگی شمشاد بیش از ۴۰۰ هکتار را به کلی خشک کرده است یعنی ریشه، تنه و تمام برگ‌های درختان شمشاد به دلیل نفوذ این قارچ کشنده، از بین رفته است.
«علی درویشی» در ادامه با اشاره به تاریخچه شیوع این بیماری، بیان می‌کند: ۸ سال پیش، مرگ خاموش شمشادهای جنگل گلستان را به خواب ابدی فرستاد. از ۴ سال پیش مازندران را در بر گرفت و حدود یکسال است که به منطقه گیلان سرایت کرده است. عرصه جنگلی متعلق به سازمان منابع طبیعی است و درمان آن برعهده منابع طبیعی و سازمان جنگل‌هاست. در برخی از موارد، کار‌شناسان اعتقاد دارند که یکی از مؤثر‌ترین راه‌های بازدارنده بلایت، خروج دام از عرصه‌های جنگلی است.
وی اشاره می‌کند: متأسفانه ورود دام و تراکم بالای دام در جنگل‌ها باعث شده خاک فشرده‌تر شود و مانع استقرار بذرهای درختان شود. در نتیجه به مرور زمان درختان با ترکیب سنی متفاوت، در مقابل آفت‌ها و بیماری‌ها آسیب‌پذیر‌تر می‌شوند. به عبارت دیگر چرای دام در جنگل و همچنین زراعت در زیر درختان باعث شده که مقاومت شمشاد‌ها در مقابل بیماری به شدت افت پیدا کند.
هرچند به نظر نمی‌رسد راه‌حل خروج دام از جنگل تضمین خوب و محکمی برای حل این مشکل باشد. به گفته رئیس اداره محیط‌زیست رودسر یک راه دیگر برای نجات درختان این است که از درختان سالم محافظت شود تا بیماری سرایت نکند که البته کار بسیار سخت و دشواری است. هرچند که در نهایت‌ها این مقام مسئول اعتراف می‌کند که تاکنون کار‌شناسان به هیچ راه‌حل قاطعی برای درمان شمشاد‌ها نرسیده‌اند.
کنترل و نه درمان
در ادامه مدیرکل منابع طبیعی گیلان به همشهری می‌گوید: چند راه برای درمان این بیماری وجود دارد. «داود زارع» می‌افزاید: روش‌های بیولوژیک، مکانیکی و شیمیایی روش‌هایی هستند که می‌تواند بیماری بلایت را کنترل کند. یکی از اقدامات عملی برای نجات شمشاد‌ها حذف یکسری نقاط فشرده در جنگل شمشاد است. البته این روش بیشتر مکانیکی است تا بیولوژیک. اساس این روش به این صورت است که فضا را با تنک کردن و سرشاخه زنی برای ورود نور بیشتر باز کنیم. تابش نور بر درختان آلوده رشد این قارچ را متوقف می‌کند.
مدیرکل منابع طبیعی در ادامه می‌افزاید: این بیماری در رطوبت زیاد بهتر رشد می‌کند به عبارتی سایه دوست است. با تنک کردن و سرشاخه‌زنی فضا برای ورود نور بیشتر آماده می‌شود. چون شمشاد سایه‌پسند است، نور باعث می‌شود که عامل رشد و نمو بیماری متوقف شود.
البته زارع به راه دیگر کنترل این بیماری اشاره می‌کند. در واقع به جز راه‌حل مکانیکی شیوه شیمیایی هم برای مبارزه با این بیماری مناسب تشخیص داده شده است. روش شیمیایی به گفته زارع به این شکل است که سرشاخه‌های آلوده یا تنه آلوده را آتش بزنیم و کل منطقه آلوده شده را با آب اکسیژنه قرنطینه کنیم. این ۲ روش به صورت آزمایشی انجام شده و نتایج مثبت هم به همراه داشته است. به گزارش شمال ما،  این مقام مسئول نجات شمشاد را بسیار دشوار می‌داند زیرا اولا نیاز به اعتبارات مناسب دارد. دوم اینکه خود درخت شمشاد ممنوع‌القطع است؛ بنابراین به‌راحتی نمی‌توان از این شیوه‌ها برای کنترل بیماری استفاده کرد. البته داود زارع خبر خوش هم می‌دهد. خبر خوش از دید وی تجدید حیات درختان شمشاد در برخی از نقاط گیلان است. اگرچه بلایت یا سوختگی شمشاد در سیاهکل‌رود، رضوانشهر و سیاهکل شدت بیشتری دارد اما جای امیدواری وجود دارد که با اتخاذ روش‌های مکانیکی و شیمیایی شمشاد‌ها را از شر این بیماری نجات داد.

همچنان بیماری بلایت شمشادهای بیشتری را خشک می‌کند؛ درختانی که هویت جنگل‌های هیرکانی هستند. از این رو دست روی دست گذاشتن درست نیست. لازم است به جای اینکه مسئولان به فکر مطالعات گسترده و انجام کنفرانس‌های علمی در این زمینه باشند، هرچه سریع‌تر اقدامات عملی انجام دهند. کسب تجربه از کشورهایی که با این بیماری مقابله کردند می‌تواند الگویی مناسب، برای درمان هرچند کوتاه‌مدت، درختان در حال احتضار به شمار آید.

 

همشهری؛ بهروز مهدیزاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *