مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان:سنبل آبی ۰۶۳

شمال ما: مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: مرحله دوم پاکسازی بخشی از تالاب انزلی در روستای چکوور صومعه سرا به زودی آغاز خواهد شد.

 

به گزارش ایسنا، قربانعلی محمدپور در خصوص اقامت انجام شده استان برای جمع آوری گیاه سنبل ابی از منابع آبی استان گفت:عملیات پاکسازی آببندان ملاسرای شفت که با همکاری دستگاههای ذیربط و تلاش مجدانه گروههای مردم نهاد و جمعی از زندانیان دوستدار محیط زیست که از حدود یکماه پیش آغاز شده بود به پایان رسید و گونه مهاجم سنبل آبی از سطح چهارده هکتاری این تالاب جمع آوری شد.

وی افزود:در آخرین روز جمع آوری این گیاه مزاحم  استاندار گیلان حضور یافت و از جمعی از مسئولین در کنار این تالاب برگزار و از دست اندرکاران آن قدردانی شد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان با بیان اینکه سنبل آبی در بخشی از پهنه های تالاب انزلی کاملا جمع اوری شده است و مرحله اول آن به پاین رسیده است، خاطر نشان کرد:مرحله دوم پاکسازی بخشی از تالاب انزلی در روستای چکوور صومعه سرا نیز به زودی آغاز خواهد شد.

نجفی استاندار گیلان نیز در حاشیه این مراسم ضمن تقدیر و تشکر از مسئولان محیط زیست گیلان و اداره کل پدافند غیرعامل، مسئولان محلی، سازمان های مردم نهاد و به ویژه اهالی دهستان ملاسرا به خاطر جمع آوری این گیاه، گفت: متاسفانه چند سالی است که تالاب ها، آبندان ها و رودخانه های استان گیلان شاهد حضور گیاه مهاجم «سنبل آبی» هستند.

وی افزود:این گونه گیاهی به رغم ظاهر زیبا و فریبنده برای محیط زیست و آبزیان استان خطرناک،مخرب و ویران کننده بوده که خوشبختانه مسئولان و دوستداران محیط زیست استان اقدامات مناسبی در جهت پاکسازی تالاب ها وآبندان های گیلان از وجود این گیاه بعمل آورده‌اند.

محمدعلی نجفی با اشاره به پاکسازی کامل تالاب عینک از این گیاه مهاجم گفت امروز شاهد پاکسازی کامل تالاب ۱۴ هکتاری آبندان دهستان ملاسرای شهرستان شفت با همکاری مسئولان، گروه های مردم نهاد و اهالی این دهستان از وجود «سنبل آبی» هستیم و این نشان دهنده عزم استان برای مقابله با این گیاه مهاجم است.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *