عضو شورای اسلامی شهر رشت:روزان011

شمال ما: در چند روز گذشته در صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر رشت مسایلی توسط یکی از اعضای شورا و ناطقان جلسه نسبت به شهردار رشت بیان شد که بازتابهای گسترده ای را در فضای مجازی و در بین مردم شهر رشت بوجود آورد و شهروندان تمایل دارند که شفاف سازی هایی در این خصوص صورت گیرد . سید رضا موسوی روزان عضو شورای اسلامی شهر رشت با حضور در پایگاه اطلاع رسانی رشت پرس به بیان مواضع خود در این زمینه پرداخت که امیدواریم این گفتگو مورد توجه مخاطبان رشت پرس قرار گیرد .
بسم الله الرحمن الرحیم. قبل از اینکه وارد بحث اصلی خود شوم جا دارد که سالروز عملیات مرصاد را یادآور شوم و این روز را گرامی بداریم . عملیات مرصاد در منطقه ی جنگی اسلام آباد غرب و ماهیدشت کرمانشاه در تنگه ای که امروز به نامه ی تنگه ی مرصاد نامیده می شود بین سربازان اسلام و منافقین کوردل انجام شد و آنان از پشتیبانی هوایی کشور عراق نیز برخوردار بودند اما با رشادت های نیروهای جمهوری اسلامی بسیاری از آنان کشته شده و یا پا به فرار گذاشتند که تا کنون نیز این منافقین در خاک کشور عراق و یا کشورهای غربی آواره هستند و پرونده ی آنان در همان عملیات مرصاد بسته شد .

در ارتباط با بحث که در روزهای گذشته توسط یکی از همکاران محترم بنده در صحن علنی شورا مطرح شد بر خود واجب می دانم که مطالبی را عرض کنم .

بنده عضوی از شورا هستم و خود را مدافع حقوق اعضای شورا می دانم بنابراین اگر بخواهم در این خصوص مطالبی را بیان کنم این امر نباید اینگونه تصور شود که سخنان اینجانب برای تخریب چهره ی دوستان است و یا اگر نسبت به کسی گفته می شود بنده وکیل مدافع آن فرد یا افراد نیستم . کلام بنده این است که اینگونه برخورد ها و صحبت ها در صحن علنی شورا جایی ندارد . مطالبی که عنوان شد باید در صحن یک دادگاه صالحه بیان می شد و اگر کسی نظری دارد می تواند به صورت لایحه مطرح کند و در دادگاه و مرجع قضایی پیگیر آن مطلب باشد . عنوان کردن این گونه مسایل بدون کار کارشناسی و انتشار آنها در رسانه ها باعث تشویش افکار عمومی و بدبین شدن مردم نسبت به افراد می شود و یک قضاوت نادرست را به دست می دهد .

این ناطق محترم در ابتدای عرایض خود اینگونه مطرح کردند که شغل بنده وکالت است و بدون سند و مستند نمی خواهم حرف بزنم چون بیان موضوعات بدون سند افترا است و جرم محسوب می شود . بنده همین صحبت ایشان را ملاک و معیار قرار می دهم که بخش بسیار زیادی از مطالب مطرح شده نباید بدون هیچ سندی ارایه می شد و در خصوص بیان مسایل تحلیل هایی نیز صورت گرفت . نکته ی دومی که ایشان مطرح کردند این بود که مرتکب برابر قوانین موضوعه به مجازات جرم محکوم می گردد . این مورد عین مواد قضایی قانون جمهوری اسلامی است .

مطلب دیگری که ایشان اشاره کردند این بود که هیچ کس را نمی توان به دادگاه احضار کرد مگر به حکم قانون . آیا صحن علنی شورای اسلامی کلانشهر رشت صحن دادگاه است ؟ هر متهمی بالقوه امکان دارد که مجرم نشود یعنی می تواند تبرئه شود . آیا اصل قانون بر محکوم کردن است ؟ در احکام قضایی و قانون اصل برای برائت است مگر خلاف آن ثابت شود . من تصور می کنم این همکار عزیز بنده که رشته ی ایشان نیز حقوق است و وکیل پایه ی ۱ دادگستری نیز هستند اینگونه مباحث را بهتر متوجه می شوند . در خصوص شهردار رشت عنوان کردند که ایشان قبل از ورود به شغل های مدیریتی برایشان حکم صادر می شود آیا ما می توانیم بر این اساس کسی را مجرم بدانیم ؟ اگر اینگونه باشد باید بسیاری از مدیران استان را از کار خود تعلیق و از جایگاهی که هستند برداریم . کمی در مباحث قانونی دقت نظر داشته باشیم . کسانی که بعد از احراز و تحقیق و تفحص حاضر می شوند نمی توان گفت که بی گناه هستند درحالیکه نمی توان هم عنوان کرد که صد در صد گناهکار هستند .

دلایل مختلفی برای صدور حکم برائت وجود دارد . ایشان در بحش از سخنان خود مثالی بیان کردند به این مضمون که دزدی وارد منزلی می شود و صاحب خانه ایشان را می بیند و شکایت می کند و آن دزد خود را تبرئه می کند .آیا افکار عمومی این سخنان را می پذیرنند ؟ شما در خصوص مدیریت شهری یک شهر در حال صحبت هستید یعنی شهردار در اینجا می شود دزد و شورای شهر نیز می شود صاحب خانه ؟ و در جایی بیان می کند که دزد یا اقرار نمی کند و یا آنقدر حرفه ای است که ردی از خود برجای نمی گذارد . نه جایگاه نخست مدیریت شهری ما دزد و سارق است و نه بیان این امر در خصوص اعضای شورا درست است . با توجه به جایگاه اجرایی که اینجانب در طول سالها از آن برخوردار بودم اطلاعاتی در خصوص مسایل قضایی دارم و آن نیز این است که هر فرد خلافکاری از خود ردی برجای خواهد گذاشت مگر اینکه ما نتوانیم آن رد را بیابیم البته از دید دادگاه صالحه . اینگونه بیانات و مثالها در ارتباط با مدیریت شهری درست نیست . همین مدیریت در حدود ۳۰۰۰ نفر از همین شهروندان با ایشان کار می کنند و فعالیت دارند . مدیر بیش از ۸۰۰ هزار نفر جمعیت یک شهر هستند . بیان این موارد در صحن علنی شورا که به صورت رسمی ثبت و ضبط می شود و صورت جلسه خواهد شد درست نیست .

در جای دیگر این دوست عزیز نسبت به شهردار مطرح کردند که جنابعالی که یکی از متهمان فساد مالی ، اختلاس و ارتشاء در شهرداری هستید . اگر ایشان متهم است اینجا که دادگاه نیست . اینجا جایگاه قضاوت نیست و شما هم قاضی پرونده نیستید . اگر در دادگاه پرونده ای ساری و جاری است باید حکم آن صادر شود ما حق اظهار نظر نداریم چه در رد و چه در تایید آن . عنوان کردند که ایشان با توجه به همین شرایط عزل گردیدند و پرونده ی ایشان در دادسرای انقلاب اسلامی شهرستان رشت مفتوح است ، ما از مراجع قضایی درخواست می کنیم که این موضوع را روشن کنند . در جای دیگری نیز گفتند که ایشان از اتهام رشوه خواری تبرئه شده اند . وقتی ایشان تبرئه شده اند پس این موضوع قابل طرح نیست .

در مورد زمین مطروحه میدان تره بار بیان کردند که اعضای شورای اسلامی دوره ی سوم مبلغی را پرداخت کرده اند بنده خود را در جایگاهی نمی بینم که اظهار نظر کنم . تمامی این مطالب می تواند از نظر قضایی مورد پیگیری واقع شود . رییس شورای شهر باید از حیثیت و آبروی شورا دفاع کند . ایشان در جای دیگری بیان کردند که مدیریت شهری رشت برای اینکه رای لازم را بیاورد اعضای شورا را اغفال کرده است .۹ نفر از ۱۵ نفر اعضای شورا به ایشان رای مثبت دادند و بقیه نیز که مخالف بودند باید برای پیشبرد اهداف شهر از ایشان حمایت کنند . کلمه ی اغفال را توهین به اعضای شورا تلقی می کنم چون طبق آیات و احادیث اسلام غفلت در سه حالت اتفاق می افتد : ۱- لهو و لعب ۲- سهو ۳ – نسیان و فراموشی . آیا اعضای شورا از این سه خصیصه برخوردار بودند که دچار غفلت شده اند ؟ اگر ایشان توانستند دوباره شهردار شوند مراجع ذی صلاح ایشان را تایید کرده ، حکم شان را وزیر کشور امضا کردند و دستگاههای امنیتی و اطلاعاتی نیز وی را تایید کرده اند .

در جای دیگری این همکار بنده عرض کردند که آقای شهردار روش پادشاهان قاجاری را در مدیریت خود پیشه کرده اند . این الفاظ در نظام جمهوری اسلامی برازنده نیست . و یا اینکه کارهایی که ایشان انجام می دهند با اهداف و انگیزه های شخصی و گروهی است و فعالیت های ایشان برای خودنمایی ، تصفیه حساب ، انتقام جویانه و عوام پسند و عوام فریبانه است . با این کلام همکار محترم تمامی اقدامات شهردار به زیر سوال رفته است.

در جای دیگری عنوان کردند که تمامی افرادی که ایشان منصوب می کنند غیر فنی ، بی تجربه و بله قربان گو هستند ! آیا مثلا آقای میر حق جو که رشته ی ایشان نیز فوق لیسانس عمران است را واقعا فردی غیر فنی و بله قربان گو می دانیم ؟ اینگونه انتصابات در زمان آقای خلیلی نیز اتفاق افتاد. من در تعجب هستم که همکار بنده چرا باید از تریبون رسمی شورا به صورت علنی این صحبت ها را بیان کند .

ایشان طرح محله محوری را زیر سوال بردند و آن را عوام فریبانه دانستند . جالب است بدانید که این طرح در کمیسیون بهداشت ، محیط زیست و خدمات شهری شورا در سال گذشته مطرح شد و در صحن مصوب گردید و ما نیز به آن رای مثبت دادیم . ۵۵ محله در شهر رشت داریم که باید مرکزیت این محلات مسجد باشد . در سال گذشته در ۱۵ محله با برگزاری محافل قرآنی در مساجد این امر محقق شد و امسال ۲۵ محله مد نظر است . ایشان ملاقات شهردار با کارتن خوابها و کودکان کار را عوام فریبانه دانسته اند ، در حالی که وظیفه ی شهرداری ساماندهی به این قشر از جامعه است . یعنی اگر شهردار بخواهد به دست فروشان نیز توجه کند این امر عوام فریبی خواهد بود ؟ در حالیکه در شورای اسلامی شهر رشت بارها در زمینه ساماندهی دست فروشان طرحهایی عنوان گردید .

در مورد پیاده راه سازی این مساله نیز در کمیسیون ترافیک و حمل و نقل شورا در سال گذشته به صورت قاطع رای آورد و در مورد خرید گاراژ جفرودی به خاطر نظر عزیزان و مشاوران انتظامی کمیسیون که باید مسیری را برای تردد خودروها ایجاد کنیم خرید گاراژ جفرودی در دستور کار قرار گرفت . ایجاد پیاده راه یک برند توریستی برای شهر رشت محسوب می شود و این یک یادگاری برای شهردار رشت خواهد بود که خود را به نوعی معرفی کند . مرکز شهر رشت نباید مرکز ترافیک باشد . در زمینه ی دغدغه هایی نیز که بازاریان در آن محدوده دارند باید به دغدغه های آنان گوش داد و با بیان منطقی آن عزیزان را متقاعد کرد که اجرای طرح پیاده راه سازی در رونق اقتصادی بازار نیز نقش اساسی خواهد داشت .

برای اجرای طرحی نظیر BRT و اتوبوس های تندور درختانی قطع شدند ما تمایلی نداریم که هیچ درختی قطع شود ولی به شرطی که طرحهای توسعه ی شهری ما بر زمین نماند . در حال حاضر از منابع طبیعی گله داریم چون اجازه ی قطع ۲۰۰ درخت برای ایجاد تصفیه خانه ی شیرابه ی سراوان را نمی دهد در حالیکه این شیرابه اگر کنترل نشود وارد آبهای زیر زمینی شهر رشت خواهد شد و مشکلات زیادی را برای سلامت مردم در پی خواهد داشت . اگر طرح مترو و یا BRT اجرا نشود ما هرگز قادر نخواهیم بود ترافیک شهر رشت را کنترل کنیم . باید حمل و نقل عمومی را در شهر رشت رواج دهیم . تعریض خیابانهای رشت از میدان شهدای ذهاب تا مصلی رشت بر اساس برآورد بیش از ۲۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد در حالیکه اجرای مترو نیازمند ۷ هزار میلیارد تومان است به طول ۲۶ کیلومتر ودر ۲۶ ایستگاه . باید از طرحهای به صرفه برای توسعه رشت استفاده کنیم . اجرای BRT در بلوار امام در اولویت قرار دارد . در شهر رشت در طول دو سال گذشته در خصوص حمل و نقل عمومی فعالیت خاصی صورت نگرفته است . ما در حدود ۸۰ اتوبوس ناوگان شهری داریم که اکثر آنها از رده خارج هستند و در حدود شش هزار تاکسی در شهر رشت داریم . باید به سمت اتوبوس پیش می رفتیم که اینچنین نشد .

سید رضا موسوی روزان در خصوص رای گیری آتی هیات رییسه شورای اسلامی کلانشهر رشت که در ۱۲ شهریور ماه انجام خواهد شد اظهار داشت : زمزمه هایی در خصوص کاندید شدن اعضای شورا شنیده می شود و بنده فکر می کنم که پس از گذشت دو سال از دوره ی چهارم شورای اسلامی شهر رشت ،انسجام و همدلی بین اعضای شورا بیشتر شده است.

وی در خصوص هیات رییسه ای که انتخاب خواهد شد و ریاست شورا در آینده گفت: برخی از دوستان آمادگی خود را برای کاندیدا شدن اعلام کرده اند و از شایستگی لازم برای این سمت برخوردار هستند و قدرت اداره ی شورا نیز دارند.

وی افزود :آقای جمشیدی چناری در سال اول توانستند در ریاست شورا عملکرد خوبی داشته باشند و اقای صابر نیز شورا را با آرامش مدیریت کردند .

موسوی روزان با اشاره به اینکه باید فردی که در جایگاه ریاست شورا قرار می گیرد با اعضا و مجموعه ی شهرداری در تعامل باشد عنوان کرد : نباید این ذهنیت فکری به وجود آید که برای رسیدن به جایگاهی بخواهیم دوباره مجموعه ی شهرداری و شهر و شهروندان را تحت شعاع قرار دهیم.

وی تاکید کرد : فضای شهر رشت برای رشد و توسعه نیازمند انسجام و تعامل و هم افزایی بین مدیران است و شورای اسلامی شهر رشت نیز در این راستا باید اثر گذار باشد.

 

منبع: رشت پرس


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *