امیر عبدوس؛خشکسالی ۰۵۱

شمال ما: امیر عبدوس مدیرکل پیشین محیط زیست گیلان در یک شبکه اجتماعی سخنان ابتکار در مورد هامون را تکذیب کرد.

معصومه ابتکار در صبحانه خبری که به مناسبت روز خبرنگار در سازمان محیط زیست برگزار شد با اشاره به تالاب هامون گفت: خوشبختانه در حال حاضر با ریشه‌یابی این موضوع – اگر چه حدود دو سال از ابتدای دولت یازدهم طول کشید – و برداشتن دایک‌های مرزی، جریان آب وارد تالاب هامون شده و در حال حاضر پر آب است.
این سخنان ابتکار با واکنش امیر عبدوس روبرو شد. او با طرح این پرسش های «آیا واقعا الان هامون پرآب است؟ آیا واقعا بازگشایی دایکهای مرزی در این دولت اتفاق افتاد؟ آیا این که دایکها باید باز شوند نیاز به ریشه یابی داشت؟ آیا واقعا دایک مرزی دلیل خشک شدن هامون بود که با گشودن آن هامون پرآب شود؟» خود در این مورد پاسخ گفت.
وی نوشت: تالاب هامون از سه بخش تشکیل شده به نام های پوزک، صابوری و هیرمند. مجموع ظرفیت این سه بخش حدود ۴ میلیارد متر مکعب است. آب از ٢ رودخانه هیرمند و فراه رود که هر دو از افغانستان سرچشمه می گیرند وارد این مجموعه می شود. هیرمند از سمت شرق وارد می شود و اول بخش افغانی تالاب پوزک را پر می کند و سرریز آن وارد بخش ایرانی پوزک می شود. سر ریز پوزک به صابوری و سر ریز این دو به هیرمند می ریزند و سر ریز هیرمند مجدداَ از جنوب هیرمند و از طریق یک مسیل مجدد وارد خاک افغانستان شده و به گود زره می ریزد. ظرفیت گود زره نیز حدود ٨ میلیارد متر مکعب یعنی دوبرابر مجموع هامونهای ایران است.
عبدوس که سازمان محیط زیست را در نوشته های پیشین خود « در حال اجرای یک شو بزرگ تبلیغاتی» معرفی کرده بود افزود: فراه رود از سمت شمال وارد صابوری می شود و سهم کمتری نسبت به رود هیرمند در تامین آب سیستان دارد. آب هیرمند قبل از اینکه وارد تالاب پوزک شود توسط کانالی مصنوعی به سمت ۴ گودال بزرگ به ظرفیت مجموعا ٨٠٠ میلیون متر مکعب جهت ذخیره سازی مصرف کشاورزی و شرب هدایت می شود. به این گودال ها در اصطلاح محلی چاه نیمه گفته می شود.
.
http://zistboom.com/files/fa/news/1394/5/21/25807_740.jpg
.
مدیرکل پیشین محیط زیست گیلان بیان داشت: معمولا شرکت آب منطقه ای تلاش می کند در مواقعی که ورودی آب از هیرمند آغاز می شود اول چاه نیمه ها را پر نماید و سپس اگر آب اضافه ای بود به سمت تالاب هدایت شود. این  هم توسط دریچه های کنترلی که بر روی رودخانه احداث شده قابل تنظیم است.
ایشان افزود: حداقل در طول ١٠ سال گذشته هرگز آب به اندازه ای نبوده که بتواند هر سه تالاب هامون را پرکرده و سرریز نماید بلکه هربار سیلاب های فصلی که معمولا در اسفند و فروردین آغاز میشوند توانسته اند حداکثر ١٠ الی ٢٠ درصد تالاب را مشروب نمایند.
عبدوس عنوان کرد: در سال ١٣٨٧ هنگ مرزی ژاندارمری برای مقابله با قاچاق سوخت و کالا و انسان اقدام به ساخت یک دایک مرزی در روی خط صفر مرزی ایران و افغانستان نمود. در همان زمان بلافاصله با اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست موضوع در کارگروه حل اختلاف ستادکل نیروهای مسلح مطرح شد.
او بیان داشت: جریان از این قرار بود که احداث این دایک باعث می شد که در زمان هایی که رودخانه سیلابی است سرعت ورود آب از سمت افغانی هامون های پوزک و صابوری کم شود و سمت افغانی این هامون ها پرآب تر از بخش ایرانی آنها باشد. لذا نیروی انتظامی همان موقع با پذیرش این موضوع از محیط زیست خواست بر اساس مطالعات هیدرولوژی آبهای سطحی که در اختیار دارد بخش هایی از نوار مرزی را که محل های ورود و جریان آب هستند مشخص نموده و به آنها اعلام کنند که در آن قسمت ها دایک مرزی باز شود.
عبدوس که در حال حاضر در استان سمنان مشغول به خدمت است در ادامه افزود: این کار همان موقع انجام شد و بخش هایی از دایک مرزی باز شد اما با پایان فصل سیلابی و خشک شدن منطقه، همین معابر به گذرگاه های قاچاق تبدیل می شدند بنابراین هرسال در زمان ورود سیلاب این معابر باز می شدند و پس از پایان فصل ورود سیلاب مجددا مسدود می شدند. امسال اولین ورودی سیلاب در اوایل اسفند اتفاق افتاد که مثل سال های گذشته معابر ورود آب بازگشایی و تا یک هفته پیش بخش هایی از تالاب پوزک و بخش هایی نیز از صابوری گودال هایی از آب داشتند اما در حال حاضر هیچ آبی در هیچ یک از بخش های هامون وجود ندارد.
گفتنی است حلیمه عالی نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با عنوان کردن اینکه « من بانوی سیستان هستم» در واکنش به سخنان رییس سازمان محیط زیست کشور گفت: درد هامون را باید از من بپرسید که در هامون زندگی می کنم و سخنانم بر اساس شنیده ها نیست.
******
شایان ذکر است پس از شکل گیری شبکه های مجازی برخی از چهره های اجتماعی و مدیران حضور و عضویت خود در این شبکه ها را تکذیب نموده و ممکن است به دلیل عدم نظارت و امکان دستکاری در اطلاعات این شبکه ها، کسان دیگری مبادرت به ساخت آی دی و انتشار مطالب با نام ایشان کنند.
منبع: زیست بوم

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *