رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان:تالاب انزلی 018

شمال ما: رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه اولویت‌دارترین مسئله در گیلان برای ما محیط‌ زیست است، تاکید کرد: دانش خیلی از مسائل از جمله احیای تالاب در کشور وجود دارد.

 

به گزارش ایسنا، کیوان محمدی در جلسه پروژه احیای تالاب بین‌المللی انزلی، با اشاره به همکاری‌های جایکا درخصوص پروژه احیای تالاب بین‌المللی انزلی،‌اظهار کرد: تالاب انزلی یک قسمت کوچک از کره زمین است، اما آسیب آن به کل محیط‌ زیست منطقه آسیب می‌رساند. کما اینکه یک سوراخ کوچک در کشتی، کل کشتی را غرق می‌کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با اشاره به قرارداد همکاری با جایکا، خواستار تسریع در روند اجرای پروژه احیای تالاب انزلی شد و افزود: این امر مستلزم هماهنگی بیش از پیش بین سازمان‌های داخلی با هم و هماهنگی جایکا با آنهاست تا کارها عملیاتی‌تر، کاربردی‌تر و محسوس‌تر برای مردم باشد.

وی با بیان اینکه سال گذشته، اعتباراتی ویژه برای پروژه احیای تالاب انزلی در نظر گرفته شد، تصریح کرد: معتقدیم مسئله محیط زیست گیلان گسترده‌تر از صرف موضوع تالاب انزلی است. در واقع محیط ‌زیست گیلان به هم پیوسته است و رودخانه، پسماند، زباله، فاضلاب و…  همگی روی تالاب اثرگذار هستند و لذا موضوع را باید در یک کل بهم پیوسته و بطور سیستماتیک مورد مطالعه قرار داد.

این مقام مسئول اضافه کرد: پیشنهاد ما در این خصوص، حضور بیشتر متخصصان ژاپنی به لحاظ کمی و کیفی در حل مسئله محیط زیست گیلان با استفاده از تکنولوژی‌ها، ابزارها و تکنیک‌های مدرن است. ما به تجربه و تکنیک‌های مدرن نیازمندیم. البته تکنولوژی به تنهایی کمک نمی‌کند بلکه عوامل فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… هم دخیل است و می‌تواند به بهتر شدن امور کمک کند.

وی با بیان اینکه با توجه به رفع تحریم‌ها، برای سال ۹۵  انتظار داریم پروژه‌ها از حالت صرفا مطالعاتی خارج و اجرایی شود، خاطرنشان کرد: بدین منظور می‌بایست از بین آیتم‌های در نظرگرفته شده، آیتم‌هایی که دارای اولویت بیشتری هستند توسط تیمی مشترک از سازمان‌های مختلف و جایکا شناسایی شوند.

محمدی تاکید کرد: علاقه‌مندیم همکاری با جایکا بیش از مسئله تالاب باشد. اگر مسئله زباله سراوان و شهرک‌های صنعتی، سموم کشاورزی، فاضلاب شهری و… رسیدگی و جدی گرفته نشود، مشکل تالاب انزلی به سادگی حل نخواهد شد.

وی عنوان کرد: به نظر جهت تسریع در امور، نیازمند بازنگری به منظور اولویت‌بندی پروژه‌ها در مسائل محیط ‌زیست استان هستیم. طبق بررسی‌های انجام شده فاضلاب‌های شهری، بهداشتی و صنعتی و نیز شیرآبه‌های ناشی از زباله از مهمترین مشکلات زیست‌محیطی است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گیلان با بیان اینکه اولویت‌دارترین مسئله در گیلان برای ما محیط‌ زیست است، تاکید کرد: دانش خیلی از مسائل از جمله احیای تالاب در کشور وجود دارد، اما تکنولوژی و تجربه سایر کشور‌ها هم بسیار موثر خواهد بود لذا جایکا می‌تواند در حل مشکلات محیط ‌زیستی استان یاری‌گر ما باشد.

کاناکو آداچی، مسئول رئیس بخش محیط ‌زیست جهانی جایکا نیز در این جلسه،‌ هدف از حضور در گیلان را  بازدید و بازنگری میان دوره‌ای از وضعیت تالاب انزلی عنوان کرد و گفت: در این بازدید پیشرفت‌های پروژه و ارائه پیشنهادات برای بهبود روند آن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

وی نقش سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی را در پروژه احیای تالاب بین‌المللی انزلی مهم برشمرد و ادامه داد: بهبود روند پروژه احیای تالاب، نیازمند همکاری همه سازمان‌ها است و در این بین نقش استانداری و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی پررنگ‌تر جلوه می‌کند.

آداچی در ادامه به بیان گزارشی از روند مطالعات و کارهای اجرایی در پروژه احیای تالاب انزلی توسط جایکا پرداخت و افزود: ۶ زیرکمیته در مدیریت تالاب انزلی تشکیل شده که در هر کمیته وظیفه خاصی در خصوص رفع مشکلات تالاب انزلی برعهده دارند.

وی خاطرنشان کرد: آمادگی لازم از سوی جایکا جهت همکاری بیش از پیش در زمینه‌های مختلف فنی و آموزشی جهت حل مسائل محیط‌ زیستی گیلان وجود دارد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *