چند پرسش؛محمدتقی ابراهیم زاده
شالی91

چه سهمی از تولید هسته‌های اولیه بذر و نهال استان حاصل دستاوردهای تحقیقاتی کارشناسان در ایستگاه‌های مرکز تحقیقات کشاورزی استان بوده و تحت نظارت مسئولین مرتبط جهت استفاده تولیدکنندگان استان، عرضه می‌شود؟…

 

 

شمال ما: اگر تمام عوامل تولید همچون آب، زمین، کارگر، سرمایه و حتی مدیریت خوب و کارآمد کشاورزی، ماشین‌آلات و دیگر عوامل تولید در یک روند صحیح برای تولید محصولات متنوع استان فراهم باشد و تنها عامل بذر یا نهال اصلاح شده (گواهی شده) در دسترس کشاورزان و باغداران نباشد هیچگونه تولید اقتصادی صورت نخواهد گرفت. بدین ترتیب، تمامی تلاش‌ها بی‌حاصل و فاقد صرفه اقتصادی بوده و باعث هدر رفت وقت و انرژی و سرمایه می‌گردد. این مسئله موجب دلسردی و رها شدن این فعالیت با ارزش شده و لطماتی جدی به تولید غذا و معیشت مردم خواهد زد. تولید و تکثیر طبقات بالای بذر و نهال اصلاح شده می‌بایست حتماً تحت نظرکارشناسان و محققین دلسوز در رشته‌های مختلف، از مراحل ایستگاهی تا تولید بذورمادری و در ادامه با نظارت آنان در مزارع و باغات توسط کشاورزان و باغداران پیشرفته، انجام گیرد. این بذر و نهال تکثیر شده که با شرایط آب و هوایی استان در شرایط کشاورزان و در مزارع آنان تولید و با نظارت مامورین کنترل بذر و نهال تایید می‌شود، موجب حداکثر راندمان تولید در واحد سطح و رونق و توسعه اقتصادی منطقه شود.

اکنون سؤال بسیار مهمی که در اذهان قریب به اتفاق تولیدکنندگان محصولات متنوع زراعی، باغی و دارویی و همچنین برخی مسئولین آگاه و دلسوز مطرح می‌شود آن است که چه سهمی از تولید هسته‌های اولیه بذر و نهال استان حاصل دستاوردهای تحقیقاتی کارشناسان در ایستگاه‌های مرکز تحقیقات کشاورزی استان بوده و تحت نظارت مسئولین مرتبط جهت استفاده تولیدکنندگان استان، عرضه می‌شود؟

سؤال اساسی دیگر این که، در کنار شالیزار و خروج از بن‌بست تک محصولی، تاکنون چه اقداماتی توسط محققین ذیربط در ایستگاه‌های زراعی و باغبانی استان در زمینه اصلاح، تولید و تکثیر محصولات مهم و استراتژیک نظیر گندم و جو،پاچ باقلا و بادام زمینی تا محصولات درختی مثل آلوچه، خوج، انگور غوره‌ای، به محلی، ازگیل محلی (کونوس)، اربه و غیره انجام گرفته است؟ براساس تفکیک وظایف سازمانی، متولی امر تحقیقات برنج، مؤسسه تحقیقات تک محصولی برنج است لیکن، مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان بعنوان متولی تحقیقات بسیاری از محصولات زراعی و باغی استان تا چه اندازه در تولید هسته‌های اولیه بذر و نهال اصلاح شده، برای تأمین بذر و نهال مورد نیاز تولیدکنندگان و توسعه پایدار، موفق بوده و به رسالت و وظایف سازمانی خود عمل نموده است؟

 

 

منبع: گیلان امروز؛ محمدتقی ابراهیم زاده


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *