سرطان خون؛ شایع‌ترین سرطان در بین کودکان؛سرطان ۰۴۵

شمال ما: درمان سرطان هزینه‌های بسیاری به همراه دارد به همین دلیل خانواده‌ افراد بیمار در جریان درمان دچار مشکلات مالی می‌شوند. اگر در این میان، بیمار کودک باشد، علاوه بر مسائل مالی، مشکلات روحی هم گریبان خانواده را ممکن است بگیرد. روش‌های درمان و کیفیت آن‌ در حال حاضر یکی از دغدغه‌ها و نگرانی‌های خانواده افراد مبتلا به سرطان در گیلان است. تاجایی‌که بسیاری از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند درمان فرزند خود را در مراکزی خارج از استان پیگیری کنند.مدیر بیمارستان ۱۷ شهریور رشت درباره مشکلات این گروه از بیماران به همشهری می‌گوید: یکی از مراکز دولتی درمان سرطان کودکان در گیلان، بخش بیماری‌های سرطان بیمارستان ۱۷ شهریور رشت است. این مرکز از حدود ۱۳ سال پیش راه‌اندازی شده و در حال حاضر در بخش تشخیص و درمان سرطان کودکان فعالیت می‌کند.
دکتر «پیام شهبازیان» ادامه می‌دهد: در حال حاضر حدود ۸۰ کودک مبتلا به سرطان، در بخش تخصصی و فوق‌تخصصی بیمارستان ۱۷ شهریور رشت تحت درمان هستند.شهبازیان یکی از بسته‌های طرح تحول نظام سلامت را برنامه حفاظت مالی از بیماری‌های صعب العلاج و خاص می‌داند و می‌گوید: هزینه داروهای بیماران خاص و سرطانی بسیار بالا است، اما خوشبختانه با طرح تحول نظام سلامت بسیاری از دارو‌ها تحت پوشش بیمه قرار گرفتند.
وی تنها مشکل کودکان سرطانی در گیلان را نبود بیمارستان‌های تخصصی و فوق تخصصی کودکان در دیگر شهرهای استان می‌داند و می‌گوید: بیماران مجبورند مسافت‌های طولانی را برای درمان به مرکز استان بیایند. در حال حاضر بیمارستان ۱۷ شهریور رشت تنها مرکز تخصصی و فوق تخصصی دولتی کودکان در گیلان است.  شهبازیان در ادامه اظهار می‌کند: خوشبختانه در بخش فوق‌تخصصی خون و انکولوژی بیمارستان ۱۷ شهریور رشت ، کمبود پزشک وجود ندارد. به جرات می‌توان بیان کرد که بهترین متخصصان خون در این بیمارستان فعالیت می‌کنند. با این حال نیاز است در دیگر شهرهای گیلان هم مراکز درمانی تخصصی برای کودکان باشد.
سرطان خون؛ شایع‌ترین سرطان در بین کودکان
درباره سرطان خون و این‌که این سرطان در چه سنی می‌تواند کودکان را تهدید کند با دکتر «بهرام دربندی» فوق تخصص خون و انکولوژی و مدیر گروه درمان سرطان بیمارستان ۱۷ شهریور رشت به گفت‌و‌گو پرداختیم.دکتر دربندی سرطان را تکثیر بیش از اندازه و کنترل نشده سلول‌های بدن تعریف می‌کند که فقط به سلول‌های خون‌ساز محدود نمی‌شود.  وی ادامه می‌دهد: اگر این روند در سلول‌های پیش‌ساز خونی، یعنی سلول‌هایی که باید سلول‌های طبیعی خون را بسازند اتفاق بیفتد، به آن سرطان خون می‌گویند. البته سرطان خون انواع مختلفی دارد و بستگی به این دارد که از کدام پیش سازه‌های اولیه سلول‌های خونی منشا بگیرد. چون خود سلول‌های خون انواع مختلفی دارد.دکتر بهرام دربندی درباره تفاوت نوع  سرطان کودکان با بزرگسالان بیان می‌کند:  در نوع سرطان کودکان با بزرگسالان تفاوت عمده‌ای وجود دارد. به عبارتی می‌توان گفت: سرطان خون بیشتر خاص دوران کودکی است و در دوران بزرگسالی شیوع کمتری دارد.
جوامع پیر؛ مستعد رشد سرطان کودکان
دکتردربندی با اشاره به سهم ۳۱ درصدی از سرطان‌های کودکان به سرطان خون می‌گوید: شایع‌ترین سرطان در بین کودکان سرطان خون است. بعد از آن سرطان مغز و سیستم عصبی مرکزی و لنفوم است. دربندی اضافه می‌کند: همه بافت‌های بدن می‌توانند دچار سرطان و بر همین اساس تقسیم بندی شوند.مدیر گروه درمان بیماری سرطان خون کودکان بیمارستان ۱۷‌شهریور رشت در پاسخ به این سوال که در چه سنی سرطان کودکان را تهدید می‌کند، می‌گوید: در تمامی سنین سرطان می‌تواند کودکان را تهدید کند. حتی یک نوزاد هم می‌تواند در بدو تولد مبتلا به سرطان شود؛ اما مهم‌ترین علت ابتلا به سرطان، سن است. با بالا رفتن سن به مرور تغییرات ژنی در بدن به وجود می‌آید و به همین دلیل است که در جوامع پیر یا مسن میزان ابتلا به سرطان بیشتر است. در مجموع هرچه میزان سن بالا‌تر برود، میزان شیوع سرطان نیز افزایش پیدا می‌کند.
وی بیان می‌کند که در بیشتر سرطان‌های کودکان از جمله سرطان خون که شایع‌ترین سرطان در کودکان است، ممکن است علائمی بروز کند که با خیلی از بیماری‌های دیگر اشتباه شود. از جمله حالاتی مثل تب، دردهای استخوانی، بی‌حالی، بی‌اشتهایی، رنگ‌پریدگی و ضعف که همه این علائم در بیماری‌های عفونی نیز وجوددارد.  دکتردربندی معتقد است که هیچ روشی برای جلوگیری از سرطان وجود ندارد. وی می‌گوید: به فرض برای جلوگیری از بیماری‌های عفونی واکسن می‌زنیم، چون علت آن بیماری عفونی را می‌دانیم که با یک میکروب ایجاد شده است. اما برای سرطان، هیچ علت دقیقی شناخته‌شده نیست و هیچ پیشگیری دقیقی وجود ندارد.
دربندی تصریح می‌کند: استفاده نکردن از دخانیات و پرهیز از مصرف غذاهای آماده تا حدودی از بروز سرطان جلوگیری می‌کند. در زمان درمان هم بالا بودن روحیه بیمار یا والدین آن‌ها می‌تواند همکاری آن‌ها را با پزشک افزایش دهد و کمک بسیار بزرگی به روند درمان داشته باشد.
کمبود امکانات بیمارستانی
دکتردربندی درباره مشکلات موجود در بیمارستان ۱۷ شهریور بیان می‌کند: چون بیمارستان الزهرا(س) و بیمارستان ۱۷شهریور رشت با هم تلفیق شد، کمبود فضا و تخت برای بیماران وجود داشت و بیماران مجبور بودند در فضای خیلی نزدیک به هم قراربگیرند. با تاسیس بیمارستان جدید ۱۷ شهریور این مشکلات رفع شده است، ولی در حال حاضر نبود امکانات آزمایشگاهی، رادیولوژی و سی تی اسکن باعث بروز مشکلاتی در بخش درمان بیماران شده است.دربندی در ادامه اظهار می‌کند: باید تلاش کنیم در آینده روز به روز امکانات و توانمندی‌ها بیشتر شود، تا بتوانیم تمامی نیازهای کودکان سرطانی را در بخش‌های درمانی و رفاهی فراهم کنیم.

 

  • دربندی : چون بیمارستان الزهرا(س) و بیمارستان ۱۷شهریور رشت با هم تلفیق شد، کمبود فضا و تخت برای بیماران وجود داشت و بیماران مجبور بودند در فضای خیلی نزدیک به هم قراربگیرند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *