معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور:جنگل ۰۸۱

شمال ما: معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور با بیان اینکه مدیریت جنگلها در گیلان مطلوب نیست، تاکید کرد: جنگل نشینان باید به درآمدزایی برسند.

به گزارش مهر؛ بهزاد انگورج تقوی در نخستین نشست کمیته هماهنگی منطقه ای پروژه بین المللی مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی که صبح سه شنبه برگزار شد با بیان اینکه پروژه بین المللی حفاظت از جنگل های هیرکانی از دو سال پیش آغاز شده اظهار کرد: اجرای پروژه بین المللی حفاظت از جنگل ها در سال ۹۳ با امضای تفاهمنامه هایی با استانداران سه استان گیلان، مازندران و گلستان پیگیری شده است که تفاهمنامه فوق به مدت ۵ سال تحت اجرا خواهد بود.

وی با اشاره به اینکه این طرح، ظرفیت سازی در حوزه های مختلف جنگل را امکان پذیر می کند، افزود: در چارچوب این ظرفیت سازی، توانایی مدیریت جنگلداری اقتصادی و اجتماعی در جنگل ها به وجود می آید.

انگورج با بیان اینکه جنگل نشینان وضعیت مطلوبی ندارند، ادامه داد: متاسفانه مدیریت جنگلها در گیلان وضعیت مطلوبی ندارد که در چارچوب تفاهمنامه هایی که به امضای استانداران رسیده باید اقدامات عملی صورت گیرد تا از ظرفیت های جنگل ها برای درآمدزایی جنگل نشینان استفاده شود.

مجری ملی پروژه بین المللی مدیریت چندمنظوره جنگل های هیرکانی هدف از پروژه چندمنظوره جنگل های هیرکانی را ایجاد مدیریت پایدار در جنگل ها دانست و گفت: در اعمال مدیریت چندمنظوره، جنبه های اجتماعی، اکولوژیکی و اقتصادی جنگل ها نیز مدنظر قرار می گیرد.

وی افزود: علی رغم اینکه جنگل های هیرکانی در کشورهای دنیا تخریب شده اند اما خوشبختانه این جنگل ها در ایران دارای اسناد مالکیت ملی بوده و دغدغه ای برای مالکیت آن ها وجود ندارد.

انگورج ادامه داد: اما با این همه باید با ارتقای حفاظت فنی و جایگزینی آن با حفاظت فیزیکی در جهت بهبود وضعیت جنگل های هیرکانی تلاش کنیم.

معاون سازمان جنگل ها و مراتع کشور با اشاره به اجرای برنامه صیانت از جنگل ها از سال ۸۲ اظهار کرد: در برنامه صیانت از جنگل ها، سیاست های تشویقی و کمک های بلاعوض برای ساکنان جنگل در نظر گرفته شد تا با حفظ حقوق عوامل ذی نفع در جنگل ها، مردم را به تنوع بهره برداری از منابع جنگلی ترغیب کنیم.

انگورج تاکید کرد: در اجرای طرح حفاظت از جنگل های هیرکانی نیز توجه به منافع افراد ذی حق، در اولویت قرار دارد.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *