شناگر گیلانی ۰۱۱

شمال ما: گیلان به دلیل اقلیم خاص خود و مجاورت با دریا، از دیرباز مهد پرورش ورزشکارانی مستعد و افتخارآفرین در رشته‌های آبی بوده است. قهرمانانی که به خصوص در رشته‌های قایقرانی و شنا در سطوح ملی و بین‌المللی خوش درخشیده‌اند و نام گیلان را به عنوان یکی از استان‌های بر‌تر کشور در چنین رشته‌هایی مطرح کرده‌اند. این بار نیز شناگر نونهال اهل انزلی موفقیت دیگری را برای شنای گیلان به ارمغان آورد.
«ساینا آتشین» شناگر ۱۰ ساله گیلانی است که در بیست و پنجم مردادماه جاری موفق شد مسافتی معادل ۱۰ کیلومتر را در محدوده سنگاچین انزلی به مدت ۶ ساعت شنا کند و رکورد شنا در آب‌های آزاد آسیا را در رده سنی زیر ۱۲ سال به نام خود ثبت کند. او که توانایی تحسین‌برانگیزی در شنا در مسافت‌های طولانی دارد، حالا در فکر به ثبت رساندن رکوردهای دیگری به نام خود است.
حمایت مسئولان برای رشد استعدادهای جوانان
«مسعود آتشین» پدر این قهرمان خردسال درباره روند شکل گیری ایده این رکوردشکنی به همشهری گفت: ساینا از کودکی به شنا خیلی علاقه داشت و در حال حاضر نیز با این‌که فقط ۱۰ سال دارد، ۲ سال و نیم است که شنا را به صورت جدی دنبال می‌کند. سال گذشته دخترم پس از انجام تمرینات در استخر، تمرینات خود را در دریا زیر نظر یکی از بهترین  مربیان شنای استان شروع کرد. بعد از مدتی تمرین، متوجه استعداد بالای ساینا در شنا در مسافت‌های طولانی و به مدت یک و نیم تا ۲ ساعت شدیم. همین موضوع باعث شد از پانزدهم اردیبشهت ماه امسال تمرینات را به صورت جدی‌تر و تخصصی‌تر دنبال کنیم و حدود یک ماه و نیم قبل از این رکورد بود که ساینا موفق شد مسافت ۷ کیلومتر را در ۴ ساعت شنا کند.
وی ادامه می‌دهد: پس از این موفقیت، بیست و پنجم مردادماه مصادف با ولادت حضرت معصومه (س) به عنوان روز ثبت این رکورد تعیین شد. رکوردگیری نیز از ساعت ۸:۳۰ صبح آغاز شد و ساینا موفق شد پس از ۶ ساعت مسافت ۱۰ کیلومتری تعیین شده را با موفقیت طی کند. او موفق شد رکورد شنا در آب‌های آزاد در ایران و آسیا را در رده سنی زیر ۱۲ سال به خود اختصاص دهد.
آتشین در ادامه صحبت‌های خود اضافه می‌کند: انتظار من از مسئولان محترم ورزشی استان این است که بیشتر از این‌ها برای رشد و پرورش استعدادهای ورزشی استان گیلان تلاش کنند؛ چرا که گیلان ورزشکاران بسیار مستعدی در رشته‌های مختلف ورزشی دارد و خانواده‌ها هم تا حدی می‌توانند از ورزشکار خود حمایت کنند و بعد از آن نوبت مسئولین است که با تدبیر خود زمینه‌های رشد چنین استعدادهایی را فراهم کنند.
وی می‌افزاید: البته در بحث زیرساخت‌های ورزشی هم مشکلات اساسی داریم، چرا که به عنوان مثال شهر انزلی فقط ۲ استخر شنا دارد و مسلما این تعداد استخر جوابگوی نیاز ورزشکاران این رشته در انزلی نخواهد بود. به هر حال امیدوارم شرایط به گونه‌ای رقم بخورد که نه تنها راه برای تولد استعداد‌ها بسته نشود، بلکه با توجه به پتانسیل بالای ورزشکاران نونهال و نوجوان گیلانی ،شاهد افتخارآفرینی‌های بیشتری از این عزیزان باشیم.

امیدواری برای قهرمانی در شنای بانوان
ساینا در مورد آرزوهای خود چنین می‌گوید: خیلی خوشحالم که موفق شدم این رکورد را به ثبت برسانم. به رشته‌های آبی دیگر از جمله قایقرانی هم علاقه دارم؛ اما شنا را بیشتر از همه دوست دارم.
تلاش می‌کنم در آینده علاوه بر رقابت‌های استقامتی، در بخش سرعت هم صاحب مقام شوم.  «ساینا آتشین» ادامه می‌دهد: علاوه بر این امیدوارم بتوانم در سال‌های آینده رکوردهای دیگری را به ثبت برسانم و بعد از حضور در مسابقات استانی، شانس حضور در رقابت‌های کشوری را پیدا کنم و قهرمان شنای بانوان ایران شوم.
این شناگر نونهال اضافه کرد: در اینجا باید از مربی عزیزم که در این مدت خیلی کمکم کردند تشکر کنم. همچنین از زحمات پدر و مادرم که همیشه از من حمایت کردند و در کنارم بودند قدردانی می‌کنم.

 

منبع: همشهری؛ سید احمد ساداتی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *