مریم قربانپور
مادر ۰۵۲

شمال ما؛

مادر مقدس‌ترین موجود روی زمین به شمار رفته و مادر زیباترین و گرانبهاترین هدیه الهی است که برای هرکس به ارمغان آورده است و هر لحظه اطاعت و عبادت این موجود پاک و مقدس برای هر انسان روشنفکر لازم می‌باشد و هرکس اگر خواهان کسب رضای خداوند متعال(ج) باشد باید به بهترین صورت اطاعت و احترام مادر را داشته باشد.

هر انسان از  طفولیت الی آخرین ساعت حیات خویش در فکر و اندیشه این گوهر زیبا و گرانبها می‌باشد زمانی‌که انسان پا به عرصه حیات و زندگی می‌گذارد همین مادر است که طفل خویش را با یک عالم مشکلات زندگی تربیت و پرورش می‌دهد.

مظهر عاطفه

مادر، قلب خانه و مظهر مهر و عاطفه، عشق و احساس، محبت و صفاست، و مادری، فضیلتی است ملکوتی، ناشی از عالم قدس که در وجود انسان خاکی تجلی می‌کند و در آن صراحت و صداقت، مهر و صفا، عدل و تقوا به عالی‌ترین شکل خود آشکار می‌شود. مادری، حالتی است که صفات عالی زیبایی را، در پرورش فرزند می‌داند و در این راه، از همه زمینه‌ها و امکانات شخصی می‌گذرد. مادر، هنرمندی است که در نتیجه تلاش خستگی ناپذیرش، فرزندی نیکو پرورش یافته، نیکوکار و با تقوا در مسیر حق گام برمی‌دارد.

مربی فرهنگ جامعه

نقش مادر در همه زمینه‌های حیات اجتماعی آشکار و مهم است؛ به گونه‌ای که مادر، مربی فرهنگ جامعه به شمار می‌آید. بعد از تولد کودک، او در دریایی از فرهنگ غوطه ور می شود و این فرهنگ از راه والدین و دیگر اعضای خانواده به او انتقال می یابد. اما تاثیر مادر که نخستین کلمات را بر زبان او جاری و اولین ایده را در ذهن او جایگزین می سازد، از دیگران بیشتر است. مادر با نفوذ و تاثیر خود، می‌تواند فکر یا صفتی را در کودک پدید آورد، او را به سوی شرارت یا خیراندیشی بکشاند و ریشه و زمینه امور صحیح و غلط را در دل او برقرار سازد.

بهشت، زیر پای مادران است

امام رضا(ع) در این باره فرموده‌اند: بدان که حق مادر از واجب‌ترین و لازم‌ترین حقوق است؛ زیرا که مادر دشواری بارداری را بر خویش هموار می‌سازد؛ بنابراین باید پاسداشت حرمت و نیکی به مادر به فراخور فداکاری‌هایش باشد. گرچه شما توان ندارید که کمترین حقوق او را ادا کنید مگر به یاری خداوند.

الگوی قطب عالم امکان

دخت گرامی پیامبر صلی الله علیه و آله و انسیه حورا، حضرت فاطمه (ع)، با اخلاق، رفتار، کارنامه عملی و فکری خویش، مکتبی را برای زنان پایه‌گذاری کرد که زمزم تکامل، تعالی و چشمه سار والای کرامت انسانی است، که زنان امروز نیز با تاسی به این اسوه و الگوی برتر، می‌توانند به گسترش ارزش‌های دینی بپردازند و با ایجاد حس مسئولیت‌پذیری، خودسازی، روحیه شهادت طلبی، دفاع، انفاق و ایثار و استقامت و پایداری و صبر، تلاش کنند تا در جهان امروز، به جایگاه حقیقی خویش دست یابند و بدین وسیله، با بازبینی سنت‌های جاهلی و احقاق حقوق الهی و شرعی و تکیه بر هویت اسلامی، با حفظ حجاب به عنوان نماد استقامت و پایداری، مسیر فاطمی را ادامه دهند.

صدیقه طاهره علیه السلام با زندگی و مبارزه خود، در عرصه‌های گوناگون اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی، عبادی، خانه‌د‌اری، همسرداری، تربیت فرزند و بخصوص در صحنه‌های گوناگون سیاسی، نشان داد که یک زن می‌تواند با حفظ حریم عفت و ارزش‌های انسانی، در تمامی عرصه‌های جامعه حضور داشته باشد.

همانطور که مقام معظم رهبری بارها به این مسئله اشاره کرده که زنان باید با تأسی به دخت نبی مکرم اسلام، در عرصه‌های گوناگون اجتماعی فعال باشند، ایشان می فرماید:«زنان مسلمان در زندگی شخصی، اجتماعی و خانوادگی خود باید زندگی حضرت فاطمه(ع) را از جهت خردمندی، فرزانگی و عقل و معرفت الگو و سرمشق قرار دهند؛ از بُعد عبادت، مجاهدت، حضور در صحنه تصمیم‌گیری‌های عظیم اجتماعی، خانه‌داری، همسرداری و تربیت فرزندان صالح از زهرای اطهر علیهاالسلام پیروی کنند».

 

مریم قربانپور خبرنگار ایسنا گیلان

 

منبع: ایسنا


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *