محمد صالح زاده
محمد صالح زاده ۹۱

شمال ما: فاصله ای نگرفتیم از ۲۲ بهمن که هر ساله مردم همچون وظیفه ای با حضور خود ، وفاداری خود را ثابت می کنند. و دیگر فاصله ای نیست تا ۷ اسفند برای حماسه ای دوباره از جنس حضور مردم ، مردمی که همیشه با حضورشان ، خاری بر چشم دشمنان بوده اند.

اما در این روز ها که کاندیداهای مجلس صلاحیت خود را دریافت نموده اند و در حال تبلیغات گسترده ی عمومی در بین اقشار مختلف جامعه هستند. ستادهای انتخاباتی شان در سراسر کشور دایرگشته و شروع به فعالیتهای انتخاباتی نموده اند. این امر مرا بر این داشت تا سخنی بی پرده از جنس مردم به کاندیداهای سراسر کشور خصوصا استان سرسبزمان گیلان و شهر فرهنگ پرور رشت بازگو کنم. تا شاید رسالت رسانه ای ام را حفظ کرده باشم و پلی باشیم از اقشار مختلف مردم به کاندیداهایی که با رای مردم به بهارستان راه پیدا خواهند کرد.

در این راستا نمی توان از بعضی موضوعات چشم پوشی کرد و باز گو نکرد: یکی از موضوعات مهم و قابل بررسی عملکرد نمایندگان دوره حالی که دیگر کارشان به همراه وعده و وعیدهای به سر انجام نرسیده شان که در ۴ سال پیش داده بودند، به انتها هدایت می شود . گرچه نمی توان آن طور باید و شاید در این یادداشت به شرح عملکردشان پرداخت . ولی از آن جهت که مجددا شاهد آن هستیم که جنس شعارهای کاندیداها همانند دوره قبل است. نکته قابل توجه این است که تعدادی از نمایندگان دوره قبل را در این دوره هم رویت می کنیم .  “قطعا به این حضرات خوش گذشته بهارستان”
بازهم این حضرات با شعارهای به ظاهر معنادار، زیبا، آهنگین کنار دیگر کاندیداها برای بهارستان پا به عرصه انتخابات نهاده اند. کاندیدهایی که با شعار (آمده ام برای مردم) شروع به فعالیت کرده اند.ن کته قابل بحث این است که این حضرات در این چهار سال که روزهای آخرینش سپری می شود، برای مردم نیامده بودند؟ پس برای که؟

نمایندگان مردم هر شهر در بهارستان آیا منتقل کننده ی کاستی های شهر ها، به عنوان نماینده ی مردم آن شهر نیستند. که با رای همین مردم به مجلس راه پیدا کرده اند!
نکند این حضرات در طول ۴ سال فقط به دنبال منافع شخصی خودشان بوده اند!
نکند این حضرات حرفهای ما قبل از انتخاباتشان را از یاد برده اند!
نکند خویشان و نزدیکان خود را به عدالت ترجیح داده اند!

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ. کَبُرَ‌ مَقْتًا عِندَ اللَّـهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ

اى کسانى که ایمان آورده‏ اید چرا چیزى مى‏ گویید که انجام نمى‏ دهید. نزد خدا سخت ناپسند است که چیزى را بگویید و انجام ندهید. (سوره صف)

در استان سرسبز گیلان علی رغم پتانسیل هایی که موجود است، اما متاسفانه با پتانسیل های موجود آن طور که باید در جایگاه کشوری خود قرار نگرفته ایم. که قطعا این مورد از نمونه های بارز عملکرد نماینده های مجلس استان محسوب می شود. اما مردم همیشه وفادار با تکیه بر خداوند صبر را پیشه کرده اند. اما آدمی ست یکجا توان تاب را از دست خواهد داد. یکی از مهمترین مشکلات استان وضعیت اشتغال نامطلوب است. که دیگر از مرحله ی کمبود به نابودی رسیده است. جوانانی با تحصیلات عالیه، سالهاست از ( نابودی اشتغال) در سطح استان رنج می برند. جوانانی که در سن کم شبیه چهل ساله ها می نمایند.
آیا این نابودی اشتغال، نامناسب بودن آینده زندگی این جوانان نیست که آن ها را به این وضع نامطلوب کشانده است. که دیگر در دلشان امیدی رخ نمی نماید. و این موضع خود باعث به وجود آمدن مشکلات دیگر از جمله فقر، اعتیاد، خودکشی و… نمی شود.
این جوانان همان جوانانی هستند که به هنگامی که احتیاج دارید و قرار است حرفهای جوان پسند بزنید، پای صحبت ها و در دل هایشان می نشینید و وقتی از پل گذشتید، دیگر حتی حرفهای خودتان را به خاطر ندارید . جوانانی که فقط برای پر کردن ستادهایتان در سطح شهر از آن ها بهره می برید و بعد از این که از احساسات همین جوانان برای کسب منافع شخصی سوء استفاده کردید و به هدف زدید، خویشان و نزدیکان (خواهرزاده ها، برادرزاده ها) را نه تنها در الویت بلکه تام الاختیار لذت جویی می نمایید.  کَبُرَ‌ مَقْتًا عِندَ اللَّـهِ أَن تَقُولُوا مَا لَا تَفْعَلُونَ، نزد خدا سخت ناپسند است که چیزى را بگویید و انجام ندهید.
(شواهدی براین است طی نماینده بودن، نماینده ای در استان چندین نفر از تیم اجرایی ستاد انتخاباتی خود را به استخدام فلان ارگان دولتی در آورده است) و … حال فقط این حضرات از احساسات جوانان سوء استفاده نمی کنند، به اقشار دیگر جامعه از جمله: هنرمندان، کارگران، بازاریان (خصوصا کسبه های دوره گرد، دستفروش) و… رجوع می کنند، که بتوانند آرای شان را با نویدهای امروز خوش آهنگ و فردا اغما (برده) جمع کنند تا به بهارستان برسند و هنوز نرسیده به بهارستان، بساط زمستان را پهن می کنند. (هوا نا بس جوانمردانه سرد است)

در پایان این مردم هستند که تا پای جان پای وفاداری به عهدشان نشسته اند. و همیشه در هر حال عهدی که بسته اند را فراموش نخواهند کرد. بهتر است این کاندیداهای مجلس، این وفاداری به عهد  را از همین مردم بیاموزند. نه این که تا به کرسی مجلس ” یادم تورا فراموش، یادت مرا فراموش“

 

منبع: گیلان تایمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *