امیر شعبانی
امیر شعبانی ۰۱۱

شمال ما؛

با افزایش نرخ اوراق مسکن در سه ماهه اخیر ، دریافت وام مسکن به صرفه برای خریداران مسکن نیست!

در طی چند ماهی که بحث کاهش سود بانکی و به تبع آن کاهش  سود تسهیلات و وام ها در بانک های کشور مطرح و اعمال شده است شاهد رشد روز افزون قیمت اوراق مسکن برای دریافت وام خرید مسکن هستیم  که در طی سه ماهه اخیر با رشد ۲۵ درصدی قیمت آن مواجه بوده ایم و  امروز ۲۶ مرداد  سال ۹۵ که در حال نگارش این متن هستیم به ازای دریافت هر واحد پنج میلیون ریالی وام باید مبلغ  ۱٫۰۲ میلیون ریال پرداخت کرد. یعنی با محاسبات ساده ریاضی بیش از ۲۵ درصد مبلغ وام را ابتدا نقدی به خود بانک بر میگردانیم  و بانک برای دریافت اقساط میزان کارمزد را بر اساس همان پول اولیه حساب میکند.

اگر یک ضرب و تقسیم ساده روی اقساط صورت گیرد به سادگی قابل محاسبه است که علیرغم اعلام کاهش سود تسهیلات بانکی عملاً دریافت کنندگان وام مسکن سود بیشتری را پرداخت میکنند !!! بهای تمام شده این تسهیلات نسبت به نرخ سود اقساط پرداختی در فاصله زمانی ۱۰ تا ۱۲ سال به بانک مسکن برای هر متقاضی حدود ۲۱ تا ۲۲ درصد تمام می شود که با توجه به نرخ تورم و نرخ تنزیل اقساط این عدد برای تهیه اوراق در شرایط کنونی نمی صرفد.

چند روز قبل مدیرعامل بانک مسکن گفته بود که ” آمادگی برای کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از محل خرید اوراق که هم‌اکنون حدود ۱۷ درصد است به ۱۶ درصد وجود دارد”.

از آنجاییکه عرضه کننده اوراق تسهیلات مسکن خود بانک مسکن می باشد لذا از مدیر کل بانک مرکزی و به تبع آن از مدیرعامل بانک مسکن تقاضا  می شود نسبت به کاهش نرخ این اوراق یک بازنگری صورت دهند تا افراد استفاده کننده از تسهیلات مسکن که عموماً افراد قشر متوسط به پایین جامعه هستند توانایی خرید مسکن و بازپرداخت اقساط آن را داشته باشند.

امیر شعبانی – کارگزار بورس

 

منبع: آوای رشت


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *