افزایش سطح زیر کشت دوم؛شالیکار 055

شمال ما: در گیلان ۴۳۰‌ هزار هکتار زمین کشاورزی وجود دارد که بیش از ۳۵۰‌ هزارنفر بهره بردار در این زمین‌ها مشغول به تولید هستند. ۳ درصد از تولید کشور یعنی ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تن از محصول تولیدی حاصل زحمت آنان است. درمجموع، این استان با تامین ۳۵ درصد از برنج کشور وغذای ۲۰میلیون ایرانی، رتبه دوم کشوری را از آن خود کرده است. این استان نه تنها در زمینه برنج بلکه با ظرفیت‌های بالایی که در زمینه‌های مختلف دارد، می‌تواند موفقیت‌های زیادی در زمینه‌هایی مانند چای، ابریشم، زیتون و همچنین پرورش ماهی در قفس را در کارنامه خود ثبت کند.
کاهش هزینه‌های تولید
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان پیرامون افق‌های پیش رو و برنامه‌های در دست اقدام این سازمان با اشاره به خرده مالکی بودن زمین در استان می‌گوید: این مساله موجب شده تا انگیزه برای تغییر کاربری و فروش زمین در کشاورزان گیلانی بسیار بالا رود.
«علیرضا شعبان نژاد» با اشاره به تولید ۳ درصدی و وجود ۸ تا ۱۰ درصد بهره برداران کل کشور در استان بیان کرد: گیلان تنها استانی است که در آن تعداد بهره برداران از درصد تولید آن بیشتر است. بنابراین باید راهی برای ایجاد انگیزه به منظور حفظ زمین درکشاورزی پیدا شود، زیرا تولیدات گیلان برای کشور اساسی است.
افزایش سطح زیر کشت دوم
به گفته رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان، چون کشت برنج مکانیزه موجب کاهش ۵۰ درصدی هزینه‌های کشاورزی می‌شود، تلاش بر این است که سختی کار را با استفاده از ماشین آلات کشاورزی به حداقل برسانیم و این امکان وجود دارد که تسهیلاتی بیش از ۵۰میلیارد تومان به صورت سالانه به کشاورزان پرداخت شود.
شعبان نژاد همچنین گفت: تلاش بر این است که با انجام کشت دوم، علاوه برافزایش سطح درآمد کشاورزان با اتخاذ برنامه ریزی‌های صحیح و همراهی زارعان، سطح زیر کشت دوم از ۹۰هزار هکتار، در یک برنامه ۵ ساله، حداقل به ۲۰۰هزار هکتار برسد. وی بعضی از محصولاتی را که در حال حاضر کشت می‌شوند، اقتصادی ندانست و گفت: به دنبال ارقام جدید برای جایگزینی هستیم و برنامه داریم تعداد زیادی از مزارع در ارتفاعات را که فقط به کشت گندم اختصاص داشت به زیر کشت ارقامی مانند علوفه، زعفران و … ببریم.
کشاورزی صنعتی به جای سنتی
وقتی از شعبان نژاد در مورد چگونگی اصلاح باغ‌ها می‌پرسیم از یارانه ۵۰ تا ۷۰ درصدی نهال جدید و زود بازده خبرمی دهد و می‌گوید: علاوه بر این موارد، فعالیت‌های مراکز تحقیقاتی سبب می‌شود که هر سال ارقام جدیدی در حوزه کشاورزی گیلان مورد استفاده قرار گیرد؛ به عنوان مثال رونمایی ۲ کلونی جدید صنوبر و همچنین کشت رقم برنج گیلانه که نزدیک به برنج هاشمی است جزو این موارد است.
این مسئول درمورد پرداخت تسهیلات به کشاورزان برای توسعه فعالیت‌های کشاورزی نیز بیان می‌کند: در این زمینه هرسال تسهیلاتی ازسوی  صندوق توسعه ملی، منابع داخلی بانک‌ها و منابع وزارتخانه به‌عنوان سرمایه در گردش و تسهیلات سرمایه به کشاورزان پرداخت می‌شود.
پرورش ماهی در قفس
رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان همچنین از برنامه ریزی‌های انجام شده این سازمان پیرامون پرورش ۵۰ هزار تن ماهی در قفس در یک برنامه ۵ ساله خبرمی دهد ومی افزاید: امسال طبق برنامه‌ریزی انجام شده پرورش ۱۲ هزارتن ماهی در قفس را خواهیم داشت اکنون نیز پرورش ۵۰۰ تن را آغاز کرده ایم که ارزیابی‌ها حاکی از موفقیت این طرح است.
شعبان نژاد آینده اقتصادی کشاورزی گیلان را روشن ارزیابی و بیان کرد: امید است که با کاهش سختی‌ها ، افزایش درآمد، مکانیزه شدن کشاورزی و تامین نهاده‌ها و اصلاح نوع کشت، بتوانیم از کشاورزان حمایت کنیم و لازمه این مهم نیز سوق دادن کشاورزان از کشاورزی سنتی به سمت کشاورزی عملی، چند بار زیر کشت بردن زمین و انجام کشت‌های تلفیقی است.
کشت مکانیزه در گیلان
در ادامه معاون بهبود تولیدات گیاهی استان نیز۹۰درصد از زراعت گیلان را مختص به برنج اعلام و اظهار می‌کند: پروژه‌های مربوط به برنج مانند افزایش کیفیت و ارتقای مدیریت کاشت، داشت وبرداشت یکی از اولویت‌های برنامه ریزی درگیلان است.
«حبیب جهانساز» بااشاره به اقدامات مناسب انجام شده در زمینه تولید بذرهای گیاهی تصریح کرد: باتوجه به شرایط اقلیمی گیلان، برای تولید محصولات با طول عمر کمتر، گام‌های موثری برداشته شده است، به طوری که موفق به تولید ۱۰۰‌تن بذر شده ایم. با توجه به محدودیت تاریخ کشت وکار در بازه زمانی اردیبهشت تا مرداد، رویکرد مرکز تحقیقات به سمت اصلاح ارقام منطبق با شرایط اقلیمی گیلان است.  وقتی از این مسئول درباره میزان اعتبار پرداخت شده در طرح مکانیزاسیون می‌پرسیم، می‌گوید: در طول ۳ سال متوالی به طور متوسط سالانه ۴۰‌میلیارد تومان از خط ویژه مکانیزاسیون کشاورزی، برای کشاورزان اعتبار در نظر گرفته‌شده که موجب شده است تا کشاورزی گیلان در عملیات خاکبرداری ۱۰۰درصد، در برداشت ۷۰ درصد و در کاشت حدود ۳۰‌درصد به صورت مکانیزه انجام شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی گیلان با اشاره به انجام وجین مکانیزه در ۵ هزار هکتار از اراضی استان تاکید کرد: با این شرایط دیگر نباید شالیکاری گیلان را سنتی برشمرد بلکه در این راستا حرکت خوبی آغاز شده است و با برنامه ریزی صحیح نیز می‌توانیم به حد مطلوبی در این زمینه دست پیدا کنیم.
کشت‌های گلخانه ای برای مصرف آب کمتر
جهانساز همچنین بااشاره به لزوم ایجاد درآمد جانبی غیر از برنج برای کشاورز گفت: در این مورد لازم است زمین را از حالت تک محصولی خارج کنیم و مقرراست بر اساس مصوبات سفر استانی هیات دولت سالی ۱۰ هزار هکتار تجهیز شود که این مساله نیزمستلزم اعتبارات است. مسئولان باید در زمینه تخصیص اعتبارات همت به خرج دهند تا در ۵ سال آینده، طرح تجهیز برای انجام کشت‌های دوم انجام گیرد.  به گفته جهانساز، کشت مکانیزه موجب کاهش هزینه کشاورز می‌شود و باید محصولات جدیدی را جایگزین کنیم  که درآمدزایی بیشتری به دنبال دارد.
برنامه‌های آینده
معاون بهبود تولیدات گیاهی همچنین برلزوم کاهش عرضه مواد خام تاکید و تصریح کرد: ارزش افزوده محصولاتی همچون قارچ و گل و گیاه باید در گیلان ایجادشود. لازم است محصولاتی که قابلیت توسعه وکشت فضای گلخانه ای دارند به ویژه سبزی و صیفی را از فضای آزاد به فضای گلخانه ای منتقل کنیم تا علاوه بر کنترل و پایش موفق تر، کاهش مصرف آب را نیز به دنبال داشته باشند.
وی در مجموع، مکانیزاسیون، توسعه کشت گلخانه‌ای، تبدیل اراضی کم بازده، ایجاد آبیاری تحت فشار در باغ‌ها به ویژه در مناطق ییلاقی با استفاده از آب‌های موجود را از اولویت‌های برنامه‌های آینده برشمرد و بیان کرد: کشت‌های جدید در قالب طرح‌های تحقیقی و ترویجی، انتخاب مشارکتی درکشت کلزا، شناسایی اراضی برای توسعه باغ‌های زیتون و ارائه نهال یارانه دار، تاسیسات شبکه آی پی ام برای مبارزه با آفات و همچنین مبارزه با ملخ زیتون نیز از برنامه‌های موفق و دنباله دار این نهاد هستند.

 

همشهری؛ مهدیه رزاقی لنگرودی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *