رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس؛کودکان کار ۰۱۱

شمال ما: رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، با انتقاد از شیوع پدیده کودکان خیابانی و کار برضرورت ساماندهی آنها تاکید کرد وگفت: لازم است در راستای ساماندهی و حمایت از کودکان خیابانی و کار دستگاه‌هایی از جمله قوه قضاییه، نیروی انتظامی، شهرداری‌ها و سازمان بهزیستی به وظایف خود به صورت هماهنگ عمل کنند.

عبدالرضا عزیزی در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه فقر اقتصادی عامل حضور گسترده کودکان خیابانی و کار  در سطح شهرها نیست،‌ گفت: مهمترین عامل حضور کودکان برای تکدی‌گری و فروشندگی سوء‌استفاده از آنها توسط سودجویان است.

نماینده مردم شیروان در مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه درصد بالایی از کودکان خیابانی و کار از اتباع بیگانه هستند، تصریح کرد: به دلیل اینکه متولیان برای برخورد با این کودکان با خلاءهای قانونی روبرو هستند لذا آنها را به حال خود رها می‌کنند غافل از اینکه این کودکان توسط افراد شیادی اجیر شده و در معرض انواع آسیب‌های اجتماعی قرار می‌گیرند.

.

.

عزیزی‌ ادامه داد : به عنوان مثال در سال ۹۳، ۷۰۰ کودک خیابانی و متکدی از خیابان‌های کلانشهر تبریز جمع‌آوری شدند که ۶۵۰ نفر از آنها اتباع بیگانه و شیاد بودند در حالیکه فقط ۵۰ نفر از این تعداد نیازمند واقعی بودند که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی قرار گرفتند.

این نماینده مردم در مجلس نهم در خصوص سوءاستفاده از کودکان خیابانی، گفت: متاسفانه برخی از کودکان مذکور  برای فعالیت های خاص در خیابان ها سازمان‌دهی شده‌اند لذا لازم است که مسئولان ذی ربط با شیادان و سودجویانی که از این کودکان سوء استفاده می کنند برخورد جدی داشته و همچنین زمینه تحصیل و حمایت آنها را فراهم کنند.

وی بر ضرورت شناسایی کودکان خیابانی نیازمند تاکید وتصریح کرد: لازم است متولیان با جمع آوری کودکان خیابانی و کار،‌ نیازمندان واقعی را شناسایی و آنها را تحت حمایت و پوشش قرار دهند همچنین حمایت های بیمه ای، آموزشی و تحصیلی از کودکان نیازمند و خانواده آنها ضروری است.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس نهم، با اشاره به پدیده کودکان کار و خیابانی،‌ خواستار همکاری همه دستگاه ها برای ساماندهی این کودکان شد وگفت: لازم است در راستای ساماندهی و حمایت از کودکان خیابانی و کار دستگاه‌هایی از جمله قوه قضاییه، نیروی انتظامی، شهرداری‌ها و سازمان بهزیستی به وظایف خود به صورت هماهنگ عمل کنند.

این نماینده مردم در مجلس نهم، با بیان اینکه جمع آوری کودکان خیابانی و کار به تنهایی کافی نیست،‌ تاکید کرد: هدف از جمع آوری باید ساماندهی باشد، چون در زمان برگزاری اجلاس سران در کمترین زمان ممکن این کودکان از سطح خیابان جمع آوری شدند ولی پس از پایان اجلاس دوباره به خیابان ها بازگشتند البته برخی از کودکان کار و خیابانی اتباع بیگانه هستند که در این زمینه نیز باید اقدامات لازم صورت گیرد.

نماینده مردم شیروان در مجلس نهم، تصریح کرد: اگر متولیان در خصوص حمایت از کودکان خیابانی وکار با کمبود بودجه و امکانات مواجه هستند می‌توانند اعتبار مورد نیاز را در قالب لایحه به مجلس تحویل دهند تا بعد از تصویب در مجلس اعتبارات لازم برای نگهداری و حمایت از کودکان مذکور فراهم شود.

رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، موثرترین شیوه را برای کاهش کودکان کار و خیابانی عدم کمک شهروندان به آنها خواند وگفت: عدم کمک شهروندان به کودکان کار و خیابانی موجب می شود فعالیت سودجویان از سوددهی بیفتد البته لازم است در این راستا فرهنگ سازی مناسبی صورت گیرد تا شهروندان کمک های نقدی خود را به سازمان های حمایتی تحویل دهند تا این مراکز آنها را به دست نیازمندان واقعی برسانند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *