با مجوز دولت؛لبنیات018

شمال ما: مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی با اعلام “کارخانجات مجوز افزایش ۱۰درصدی شیر، ماست و پنیر را از امروز گرفتند” گفت: قرار بود از ۱۲ خردادماه کارخانجات شیر خام را ۱۴۴۰ تومان از دامدار خریداری کنند.

محمدرضا اسماعیلی در گفت‌وگو با تسنیم، گفت: جلسه‌ای دیروز با حضور وزیر جهاد کشاورزی، معاونان وی و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و به‌ریاست محمد شریعتمداری، معاون اجرایی رئیس جمهور بدون حضور صنف مربوطه برگزار و این افزایش قیمت مصوب شد.

وی با بیان “ما مخالف افزایش قیمت لبنیات بودیم” اظهار کرد: پیش از برگزاری جلسه مخالفت خود را اعلام کرده بودیم اما مسئولان توجهی نکردند. این افزایش قیمت به‌ضرر دامداران و کارخانجات است، چرا که مردم قدرت خریدشان دیگر کفاف افزایش بیشتر را نمی‌دهد. زمانی که مردم کالا را خریداری نکنند شیر دامدار به فروش نمی‌رسد چرا که کارخانه دیگر تمایلی به تولید ندارد.

اسماعیلی افزود: در این جلسه مصوب شده است که کارخانجات صنایع لبنی شیر خام را به‌قیمت ۱۴۴۰ تومان از دامدار خریداری کنند و به‌ازای آن می‌توانند قیمت شیر، ماست و پنیر را حداکثر ۱۰ درصد افزایش دهند.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی‌های تولیدکنندگان فرآورده‌های لبنی پاستوریزه ایران گفت: این مصوبه به تمام کارخانجات ابلاغ شده است، قرار بود کارخانه‌ها شیر خام را از ۱۲ خرداد ماه سال جاری، ۱۴۴۰ تومان خریداری کنند اما از امروز مجوز افزایش ۱۰درصدی را دارند.

اسماعیلی گفت: مصرف شیر در ایران یک‌سوم سرانه جهانی است، ۹۰درصد ایرانیان با کمبود کلسیم و ۸۰درصد آنها با کمبود ویتامین D به‌عنوان عامل جذب حداکثری کلسیم روبه‌رو هستند. درحال حاضر که قیمت لبنیات افزایش یافته است پیش‌بینی می‌شود که فروش لبنیات کاهش یابد.

پیش از این رضا باکری، دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در گفت‌وگو با تسنیم، با اشاره به اینکه تا پایان خرداد ماه قیمت‌های جدید لبنیات اعلام خواهد شد، بیان کرده بود: به نظر می‌رسد دولت برای جلوگیری از افزایش نرخ تورم در جامعه فقط با افزایش تک‌رقمی برخی محصولات غذایی موافقت کند.

وی با بیان اینکه انجمن صنایع لبنی درخواست افزایش ۵درصدی قیمت محصولات لبنی را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولید کنندگان ارائه کرده است، افزوده بود: به‌احتمال زیاد دولت قبل از آغاز ماه مبارک رمضان این موضوع را بررسی خواهد کرد.

دبیر انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی ایران در ادامه از عرضه محصولات لبنی با ۱۵ درصد تخفیف در ماه مبارک رمضان خبر داده و گفته بود: این تخفیفات در فروشگاه‌های طرح ضیافت در اختیار خریداران قرار خواهد گرفت.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *