یک پیشنهاد به شهردار رشت؛لاکانشهر ۰۱۵

شمال ما: محله لاکانشهر با محوریت «مجتمع مسکونی لاکانشهر» در مسیر جاده رشت به لاکان قرار دارد و شهرک‌های پارس شهاب، پارس الکتریک و فومن شیمی نیز در این محله واقع شده‌اند. کل این محله در محدوده شهرداری منطقه ۵ رشت است. لاکانشهر یکی از شهرک‌های ساخته شده در رشت، عمری نزدیک به ۳ دهه دارد. زمین این شهرک در سال‌های دور به عنوان زمین‌های کشاورزی و باغ‌های چای، متعلق به خاندان سمیعی بود. در دهه ۶۰ این زمین‌ها به تملک سازمان مسکن و شهرسازی استان در آمد و بعد در اختیار شرکت سرمایه‌گذاری مسکن قرار گرفت.
این شهرک دومین تجربه این شرکت در ساخت و ساز انبوه بود؛ پیش از آن شهرک آزادگان را همین شرکت، در خیابان سعدی رشت ساخت که از تجربه‌های موفق این شرکت در رشت محسوب می‌شود.
 بوی خوب گندم لای صفحات کتاب
«ناصر بلباسی» نانوای مشهوری را که در لاکانشهر مغازه دارد ، بیشتر مردم رشت می‌شناسند. او در نانوایی‌اش قفسه‌ای کتاب قرار داد تا مشتری‌ها، هنگام انتظار برای پخت نان، بیکار نباشند. در روزگاری که به دلیل گسترش وسایل ارتباط جمعی و استفاده از آنها، سرانه مطالعه مردم پایین آمده، با چنین خلاقیت‌هایی می‌توان امیدوار بود که مردم با کتاب و کتابخوانی آشتی کنند. آنگونه که این نانوا می‌گوید، مردم هم از این ایده بسیار استقبال کرده‌اند.
بلباسی ۲۸ ساله، دیپلمه و ساکن محله لاکانشهر است. به گفته خودش قبلا هم کتابخوان بوده و به کتاب‌هایی با موضوعات روان‌شناسی و تاریخ علاقه دارد. او که به تازگی ازدواج کرده به همشهری می‌گوید: بعد از ازدواج کتاب‌هایم را به نانوایی آوردم که مورد استقبال زیاد مردم محله و حتی افراد بیرون از شهرک قرار گرفت. در‌‌ همان روزهای اول، هم‌صنفی‌هایم مسخره‌ام می‌کردند و می‌گفتند کتاب کجا و نانوایی کجا، اما الان یکی از همان‌ها می‌گوید به من کمک کن تا کتاب‌های مناسب تهیه و در نانوایی‌ قرار دهم.
بلباسی درباره کتاب‌ها می‌گوید: اوایل فقط کتاب‌های خودم اینجا بود، اما الان ۷۰ درصد کتاب‌ها، اهدایی مردم است. قبلا کتابخانه‌ای به شکل مرسوم اینجا وجود نداشت. به تازگی با چوب و تخته، قفسه‌هایی ساخته‌ام که البته هنوز کامل نیست و به زودی آن را تکمیل می‌کنم.
بلباسی درباره مشکلات لاکانشهر می‌گوید: در خیابان‌های شهرک، سرعت‌گیر‌ها کم هستند. جان بچه‌هایی که در بوستان شهرک مدام این سو و آن‌سو می‌دوند،در خطر است. در این بوستان، آبخوری و سرویس بهداشتی وجود ندارد؛ بچه‌ها و گاهی رهگذران از سرویس بهداشتی و آبخوری نانوایی استفاده می‌کنند.
هزینه می‌پردازیم، اما خدمات نداریم
در این شهرک هیات مدیره‌ای تشکیل شده که منتخب اعضای شهرک هستند. فردی که به عنوان رئیس انتخاب می‌شود، برای ۲ سال در این سمت برای خدمت‌رسانی به مردم شهرک حضور خواهد داشت. در حال حاضر «مسعود هاتفی» رئیس اجرایی لاکانشهر است. وی در ابتدا درباره پیشینه این شهرک چنین می‌گوید: بعد از زلزله سال ۶۸ در گیلان، کلنگ احداث این شهرک به زمین خورد. طرح کلی و ابتدایی این شهرک با ۱۰۸۶ واحد مسکونی پایه‌ریزی شد، ولی به مرور زمان و با تغییر مدیریت‌ها، تعداد واحدهای مسکونی لاکانشهر افزایش یافت. وی ادامه می‌دهد: البته زیرساخت‌های شهرک برای ساخت و ساز جدید‌‌ همان ۱۰۸۶ واحد اولیه است. بعدها چون زندگی در این شهرک مورد استقبال و توجه مردم برای اسکان قرار گرفت و از آنجایی‌که انبوه سازان به دنبال منافع هستند، به عناوین مختلف «تراکم» فروختند و از شهرداری «تراکم» خریدند. از ابتدا قرار بود اینجا بلوک‌هایی با ۷‌واحد مسکونی ساخته شود، اما الان بلوک‌هایی با ۳۰ واحد مسکونی هم ایجاد شده است. البته جانمایی بلوک‌ها را عوض نکردند، فقط در‌‌ همان فضایی که قرار بود بلوک‌ها ساخته شود با ده متر کم و زیاد و افزایش یک طبقه بیشتر، واحدهایی با مساحت کمتر ساخته شد.
هاتفی درباره هزینه‌های نگهداری لاکانشهر می‌گوید: اهالی این شهرک احساس می‌کنند بین آنها و بقیه شهروندان تبعیض‌هایی وجود دارد؛ مثلا روشنایی معابر روستاهای اطراف شهرک مثل سیمبر و شیرودی را شهرداری تقبل می‌کند، ولی در شهرک ساکنان ماهانه ۳ میلیون تومان پول برق معابر را می‌پردازند.

.

http://old.roobeno.com/files/08-2015/ad174597/14385129851511349235_large.jpg

.
پیشنهاد به شهردار رشت
هاتفی بیان می‌کند: هزینه نگهداری شهرک با احتساب حقوق پرسنل، ماهانه ۲۵ میلیون تومان است و این پول از راه دریافت شارژ از صاحبخانه‌ها تامین می‌شود.
با پول دریافتی فقط می‌توان از شهرک نگهداری کرد؛ نمی‌توان برای ارتقای آن هیچ کاری انجام داد.
هاتفی در خاتمه به مشکل آب شرب اهالی شهرک اشاره می‌کند و می‌گوید: اینجا از آب چاه‌های نیمه عمیق استفاده می‌کنیم، چون هزینه دریافت متعلقات کنتور و مخارج دیگر برای ساکنان اینجا به صرفه نیست و هزینه‌های گزافی را به آنها تحمیل می‌کند. در حال حاضر از آب چاه استفاده می‌شود، اما درصدد هستیم تصفیه‌خانه‌ای در شهرک ساخته شود؛ مقدمات کار آن در حال اجراست.
امیدوارم از تیر سال آینده این آرزو تحقق یابد. هاتفی درخواستی هم برای شهردار رشت دارد: مردم شهرک دوست دارند آقای «ثابت‌قدم» در بازسازی تنها بوستان موجود در شهرک یعنی «مهستان» کمک کند. کنار مدرسه و کنار همین بوستان زمینی وجود دارد که امیدواریم ضمیمه بوستان فعلی شود تا «مهستان» بزرگ‌تر و بازسازی شود. در حال حاضر مردم شهرک بودجه ‌انجام این کار را ندارند.
کمبود فضای سبز در شهرک فومن شیمی
«امیر حسین اعتمادی» در ورودی شهرک فومن شیمی که ساکنان آن از پرسنل کارخانه‌ای با همین نام هستند از زندگی در این شهرک می‌گوید. امیرحسین، دانش آموز کلاس هشتم است و همراه با خانواده خود ۱۵ سال است که در این شهرک زندگی می‌کند. او می‌گوید: حدود ۴۰ خانوار ساکن هستند. به‌تازگی مدیر شرکت فومن شیمی در بازدیدی که از شهرک به عمل آورد، از نبود فضای سبز و امکانات ناچیز شهرک گله کرد و دستور رفع کمبودها و  کاستی‌های شهرک را داد. به‌تازگی مقداری از فضای ورودی شهرک توسط شهرداری از شهرک جدا شده است. این کار با دیوارکشی‌هایی انجام شده است.
اجرای برنامه‌های کوتاه و بلند مدت شهرداری
در زمینه مشکلات محله لاکانشهر، شهردار منطقه ۵ شهرداری رشت به همشهری می‌گوید: برای رفع مشکلات و کمبودهای محله  برنامه‌های کوتاه و بلند مدت داریم. «محمدتقی‌عبداللهی» بیان می‌کند: برنامه‌های کوتاه‌مدت شامل لکه گیری و ترمیم نوارهای حفاری، بهسازی شانه خاکی مسیر اصلی، شن ریزی معابر فرعی، نصب چراغ‌های چشمک زن و تابلوهای اخطار دهنده هستند.
همچنین فعالیت‌هایی مانند خط‌کشی محل عبور عابران پیاده، مناسب سازی ورودی ۳ شهرک این محله، تعویض مخازن مکانیزه جمع‌آوری زباله با سبد‌های فلزی موجود، بازپیرایی فضای سبز شهرک فومن شیمی و رفع مشکل آبگرفتگی از دیگر برنامه‌هایی است که در این راستا انجام می‌شود.
عبداللهی اضافه می‌کند: برنامه‌های بلند مدت این شهرک هم تعریض جاده لاکان به طول ۱۰ کیلومتر و ایمن سازی مسیر، نصب علائم راهنمایی و رانندگی و روکش و لکه‌گیری آسفالت ۳ شهرک نامبرده و نیز  سادات محله را شامل می‌شود.
محله زیر ذره‌بین
محله لاکانشهر از شمال به خیابان ۴۵ متری جاده لاکان، از جنوب به محدوه قانونی شهر، از شرق به جاده لاکان و از غرب به محدوده قانونی -از دهکده گیل تا انتهای جاده لاکان- متصل است. بر اساس آخرین سرشماری‌، تعداد ساکنان این محله ۱۰۸۷۳ نفر است. مساحت کل محله ۳۴۹۳ هکتار و مقدار فضای سبز این محله ۳۹۹۰ هکتار است. این محله از شهرک‌ها و ساختمان‌های مسکونی و تجاری در کنار جاده که زیر نظر دهداری‌های منطقه اداره می‌شود، تشکیل شده است. ساختمان‌هایی که فاقد سند رسمی و پروانه ساختمانی هستند و از این رهگذر به دلیل رعایت نکردن اصول شهرسازی، ظاهری نامناسب را ایجاد کرده‌اند.
علاوه بر این‌، کل محله از نبود فضاهای ورزشی، فرهنگی، بازارچه ، سرای محله و… رنج می‌برد. هر‌چند که در داخل لاکانشهر امکاناتی از جمله کتابخانه عمومی شهید حجت‌الاسلام ابراهیم انصاری، بوستان مهستان و سالن ورزشی، با هزینه‌های شخصی ساکنان شهرک ایجاد شده است. در مسیر این محله کارخانه‌ ایران برک، دانشکده فنی و حرفه‌ای شهید چمران نیز قرار دارد.
به تازگی زمینی با وسعت بالا درمسیر جاده لاکان و در ابتدای ورودی شهرک صنعتی رشت جهت احداث باغ طبیعت – پارکی طبیعی برای استفاده عموم و مردم منطقه -در نظر گرفته شده که کلنگ احداث آن زده شده و در مراحل ساخت و بهره برداری قرار دارد.
گوشه و کنار محله
حدود ۲۰ درصد از ساکنان این شهرک غیر گیلانی و بیشتر اهل پایتخت هستند که البته این تعداد از ساکنان دوره‌ای شهرک به شمار می‌روند. به عبارتی از ۱۲۷۱ واحد مسکونی شهرک ۷۰۰ خانواده ساکن همیشگی شهرک‌ هستند.
ساکنان ۳ شهرک زیر مجموعه محله لاکانشهر از جمله پارس شهاب، پارس الکتریک و فومن شیمی، بیشتر از پرسنل این مجموعه‌های تولیدی هستند. در این ۳ شهرک مراکز خدماتی ویژه‌ای وجود ندارد و  فقط خانه‌های مسکونی بدون در نظر گرفتن هیچ گونه امکانات رفاهی، فرهنگی و ورزشی ساخته‌شده‌اند. در محله لاکانشهر مساجد  سادات محله، الغدیر، اهل بیت و سیمبر وجود دارد. از شهدای این محله می‌توان به افرادی چون جواد عابدینی، علیرضا مددی، کامبیز جوادی، علی محمدی‌زاده، حسین بنیادی، قاسم باقر‌زاده، محمد تقی آقایی‌زاده، قدیر تجدد، محمد تقس حسین‌زاده، نقی ورزلی، حمیدرضا بزرگی، محمود طهماسبی، عسگر مهدی‌نژاد، هادی پورمجیب، اکبر توپا، علیرضا ناصحی، ابراهیم مبارک‌پور، هادی توفیقی، محمد باقر نجفی، عبدالحسین سادات اشکوری و… اشاره کرد.
در شهرک لاکانشهر استاد ناصر مسعودی، سعید مصفا (دروازه‌بان قدیمی تیم سپیدرود رشت)، احمد صومی (مدیر باشگاه سپیدرود)، دکتر مظاهر زمانی (استاد دانشگاه) و…. ساکن هستند. ضمن این‌که اکبر عبدی و پژمان بازغی ۲ هنرپیشه سینمای ایران هم در این شهرک، منزل مسکونی دارند.
توسعه پایدار با بزرگ‌ترین پارک جنگلی
بهار امسال در نزدیکی لاکانشهر، بزرگ‌ترین بوستان جنگلی شمال کشور واقع در جاده لاکان افتتاح شد. شهردار رشت در این زمینه با اشاره به اینکه کمبود سرانه فضای سبز رشت نگران‌کننده‌ است، اعلام کرد: با بهره‌برداری از این باغ، سرانه فضای سبز رشت به بالای ۱۰ متر برای هر شهروند می‌رسد.
«محمدعلی ثابت قدم» ادامه داد: این باغ ۴۵۰ هکتاری در جنوب شهر به دلیل نزدیکی به خروجی شهر به سمت تهران از اهمیت ویژه‌ای برای توسعه گردشگری برخوردار است. بنابراین برای دستیابی به توسعه پایدار نیاز به توسعه فضای سبز در شهر‌ها دارد. باید برای حفظ محیط زیست تلاش کنیم و همه برای حفظ آن دست در دست هم بدهیم.
وی با اشاره به این‌که گیلان استانی گردشگرپذیر است، بیان کرد: مهم‌ترین هدف شهرداری از آماده‌سازی این باغ، ایجاد تفریحگاهی مناسب برای شهروندان و گردشگران است و این پارک جنگلی با داشتن یک فضای آرام می‌تواند به تفرجگاهی در شأن مردم شهر تبدیل شود. شهردار رشت ادامه داد: این باغ طبیعت می‌تواند زمینه‌های اشتغال را برای بسیاری از افراد فراهم کند و همچنین با جذب سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، باغ طبیعت به امکانات لازم مجهز می‌شود و با حفظ اقلیم طبیعی آن، رشت در مسیر توسعه پایدار قرار خواهد گرفت.
نیاز به احداث یک درمانگاه
نیازهای شهروندان هر محله فقط شامل خدمات رفاهی و ورزشی وفرهنگی نمی‌شود و گاهی کاستی‌هایی در یک مجموعه باعث تلف شدن جان انسان‌هاست. لاکانشهر با تمام امکاناتی که دارد در حال حاضر فاقد مرکزی برای درمان، حتی در سطوح اولیه ساکنان این شهرک است.
اگردر طول شبانه‌روز ناگهان فردی دچار حادثه و بیماری‌ای مانند نارحتی قلبی شود مرکزی برای مراجعه وجود ندارد.کاش دانشگاه علوم پزشکی یا مرکز اورژانس با فضایی که هیات مدیره شهرک در اختیار آنها خواهد گذاشت در این شهرک یک مرکز درمانی حداقلی را پایه گذاری کنند.

منبع: همشهری؛ پیمان برنجی


کانال تلگرام شمال ما

یک پاسخ به “لاکانشهر، شهرکی زیر پوست شهر رشت”

 1. سينا تركاشون می‌گه:

  با سلام و خسته نباشید
  ممنون از شما که راجع به شهرک زیبای لاکانشهر مطلب گذاشتید.
  بنده خود ساکن شهرک هستم و در متن شما دو اشتباه وجود دارد.
  اشاره کرده اید که مسعود هاتفی رییس اجرایی شهرک لاکانشهر است که این اشتباه است. چرا که این بزرگوار رییس هیات مدیره می باشند و رییس اجرایی جناب آقای علیپور می باشند.
  دوم انکه در شهرک لاکانشهر ۳۰رصد ساکن دائم و گیلانی دارد و ۷۰درصد تهرانی می باشند. شما در متن این اعداد را اشتباه وارد کرده اید.
  همچنین برای ساخت درمانگاه در شهرک این طور نیست که هیات مدیره به راحتی زمینی رادر اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار دهد. چون زمینی وجود ندارد و زمین های موجود هم دارای درختان سر به فلک کشیده می باشند که قطع آنها برای ساخت یک ساختمان با قوانین جاری کشور تناقض دارد و جرم محسوب می شود. همچنین اگر قرار باشد ساختمانی ساخته شود باید مجمع عمومی فوق العاده شهرک که با هر تعداد از ساکنین به رسمیت می رسد به این موضوع رای دهد که آیا آری یا نه.
  و اگر هم این اتفاق بیافتد شهرک لاکانشهر دیگر شهرک نیست و به یک مکان عمومی تبدیل خواهد شد. برای ساخت درمانگاه در زمین و اساسنامه مجتمع رفاهی پزشکی آمارو( شهرک پزشکان) که رو به لاکانشهر است چنین چیزی پیش بینی شده است.
  همچنین در حال حاضر شرکت سرمایه گذاری مسکن در حال ساخت ۵ بلوک ۴۰ واحدی است که از ۳۰ واحدی هایی که به ان اشاره کردید بیشتر است.
  تاریخچه ساخت شهرک هم به قبل از انقلاب بر می گردد که قرار بود در همین زمین های فعلی خانه هایی به صورت وبلا ساخته شود و نه آپارتمان.
  در منطقه لاکان دو شهرک دیگر هم وجود دارد که عبارتند از شهرک پزشکان و دهکده مهندسین گیل.
  در پایان هم از شما تشکر می کنم که تعدادی از بزرگ مندان و فرهیختگان ساکن شهرک را نام بردید. هر چند که تعدادی از قلم افتادند از جمله دکتر عظیمی( استاد بازنشسته دانشگاه کالیفرنیا) مهندس علیزاده( معمار و مرمت کننده کاخ های سعدآباد و نیاوران و بازار تهران)استاد وصال عرب زاده( استاد رشته موسیقی دانشگاه گیلان و نوازنده برجسته سه تار)وسرکار خانم نواده مدیر کتابخانه شهرک و سرکار خانم دکتر جودی( دارای دکتری معماری از فرانسه و مشاور سابق شهردار رشت در طرح بازآفرینی شهر رشت) و…
  در پایان هم از سایت خوبتان کمال تشکر و قدر دانی را دارم.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *