نگاهی گذرا به مشکلات؛لاهیجان 017

شمال ما: لاهیجان را پایتخت گردشگری جهان اسلام نام نهاده اند. معلوم نیست این لقب از کجا آمده اما امروزه ظاهرا شبیه یک شوخی تلخ است. حتی اینکه می گویند «لاهیجان ، عروس ایران» هم یک شوخی است. لاهیجان حتی یک هتل لوکس ۵ ستاره ندارد. تله کابینش هم به پای نمک آبرود و رامسر نمی رسد. آن داربست های بی سلیقه روی هم بنا شده که غرفه هایش را شکل می دهند با آن میز و صندلی های پلاستیکی رنگ و رو رفته هیچ نشانی از عروس ندارد. تنها یکی دو رستوران و کافه و شیرینی فروشی خوب در این شهر زیبا سوسو می زنند.

تاریخی که به بازی گرفته نمی شود

تاریخ لاهیجان به دوره اشکانیان می رسد. مهم ترین شهر دیلمان و در کنار فومنات مهم ترین تمدن گیلان. تا اینکه در دوران صفویه ، رشت شد مرکز ایالت و مسیر قزوین – رشت – انزلی شد جایگزین راه کوهستانی قزوین – لاهیجان ، نام لاهیجان رو به افول نهاد. افولی که تا به امروز این شهر را در چنبره خود گرفته است. لاهیجان یکی از معدود شهرهای گیلان است که جاذبه تاریخی فراوان دارد. شهری که در دوران مغول ها ، قاجاریان و صفویان برای ایران سکه ضرب می کرد پر از جاذبه های تاریخی است. از مسجد چهار پادشاه که بقعه چهارتن از شاهان کیایی بیه پیش است تا موزه چای ایران که مقبره کاشف السلطنه است و نماد یک اتفاق تاریخی – صنعتی در ایران. شهری که می تواند مرکز مطالعه تاریخ نگاران منطقه باشد. اما تابه حال به این پتانسیل درآمدزا توجهی نشده است و تاریخش به فراموشی سپرده شده است.

صنعت رو به افول

لاهیجان زمانی مرکز ابریشم ایران بود. امروزه هم مرکز چای ایران. اما اولی از بین رفته است و دومی هم گرفتار مشکلات فراوان. شهری که شیرینی های گلاب و بهار نارنجش معروف بود را امروزه فقط به خاطر کلوچه اش می شناسند. شهری که زمانی مرکز صنعت و تجارت استان بود امروزه تنها ۶۰ واحد صنعتی کوچک دارد که تنها ۱۷۵۸ نفر را مشغول کار کرده اند. رییس سازمان چای کشور خبر از کاهش ۱۶ درصدی میزان برداشت برگ سبز چای می دهد و آمار دولت هم حکایت از وارادت ۱۲۰ هزار تنی چای خارجی و مصرف تنها ۱۰ هزار تن چای ایرانی در سال دارد. کاهش ۸۰ درصدی تولید چای در کشور شغل اصلی عموم لاهیجانی ها را به خطر انداخته است. در کنارش بگذارید وضعیت تولید برنج و مرکبات را که وضعیت کشاورزی این منطقه را بغرنج کرده است.
زمانی لاهیجان مرکز تجارت استان بود اما اکنون بازارش با پدیده ای مواجه است که ریشه در بیکاری دارد. بیکاری امان دست فروشان را بریده و دست فروشان امام بازاریان را. کار به جایی رسید که کسبه بازار چندین بار جلوی ساختمان شورای شهر لاهیجان تجمع کردند و خواستار ساماندهی دستفروشان شدند. آن ها از کم رونقی غرفه هایشان گفتند و از خرابی بازار.

عدم وجود امکانات ورزشی مناسب

در عرصه ورزش هم لاهیجانی ها با کمبود مواجه هستند. نداشتن اماکن ورزشی کافی برای جوانان لاهیجانی سطح ورزش را در این شهر پایین آورده و حتی ورزش اول لاهیجان یعنی کشتی هم با مشکلات زیادی روبرو است. آنقدر که حتی ابراهیم مهربان ، قهرمان سابق کشتی ایران و عضو کنونی شورای شهر لاهیجان نیز از وضعیت حاکم بر ورزش لاهیجان گلایه می کند.

محیط زیست

لاهیجان گرفتار زباله است. چه گردشگران و چه خود عموم لاهیجانی ها را انگار نیست غم زباله هایی که در خیابان های شهرشان با هر وزشی به این سو و آن سو می روند. حتی فرماندار هم از معضل دفن زباله در لاهیجان گلایه دارد. فاضلاب های شهری نیز معضل دیگر لاهیجانی ها است. سیستم سنتی که نمی تواند آب های سطحی را در خود جای دهد و شهر را آلوده می کند.

مشکلات شهری

ترافیک مشکل دیگر لاهیجان است. آسفالت هم همچنین. چاله خیابان ها را هم بگذارید کنارش. آب گرفتگی را هم از یاد نبریم. طرح مسکن مهر هم به بن بست خورده و بنابه گفته فرماندار لاهیجان حتی یک واحد از ۲۸۴ واحد ساخته شده آن به مردم تحویل داده نشده است.

.

لاهیجان11

.

 

نداشتن مجتمع فرهنگی

شهری که عروس ایران لقب دادنش حتی یک مجتمع فرهنگی درخور ستایش ندارد. فرماندار می گوید که از سال ۸۰ ساخت این پروژه شروع شده اما در این ۱۴ سال تنها ۳۸ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است. امام جمعه هم به نداشتن مجتمع فرهنگی در این شهر معترض است. این شهر تنها یک سینما دارد که آن هم قدیمی است و نیاز به بازسازی دارد.

وضعیت بیمارستان هایش نیز تعریف چندانی ندارد. به گفته فرماندار لاهیجان از داشتن یک بیمارستان در خور شان لاهیجانی ها محروم است.

روستاهای تابعه لاهیجان وضعیتشان بدتر هم هست. بعضی هایشان گاز ندارند و بعضی هایشان هم آب آشامیدنی سالم. با از بین رفتن تدریجی زمین های کشاورزی بیکاری هم در روستاها بیداد می کند.

 

***

با این اوصاف و با این همه مشکلات آیا باز می توان لقب عروس ایران را بر لاهیجان نهاد. لاهیجان پیر شده است. باید طرحی نو درانداخت.پتانسیل هایش آنقدر زیاد هست که تنها با یک یاعلی بتواند دوباره نوعروس ایران شود. اما تا اطلاع ثانوی شاید بتوان به لاهیجان گفت: «عروس پیر ایران».

منبع: گیلان فردا

کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *