آغاز طرح بسیج ملی تغذیه در گیلان؛غذا15

شمال ما: طرح بسیج ملی تغذیه در گیلان همزمان با سراسر کشور آغاز شده است. به عقیده کارشناسان سبک تغذیه نادرست زمینه شیوع ابتلا به بیماری‌هایی مانند دیابت، فشار خون، کلسترول بالا و انواع سرطان‌ها را در بین مردم افزایش داده است؛ به همین دلیل امروزه یکی از مهم‌ترین علل مرگ و میر در کشور بیماری‌های غیر واگیردار است. تغذیه نامناسب و مصرف زیاد قند، نمک و چربی از مهم‌ترین عوامل تشدید این بیماری‌هاست. به همین مناسبت بسیج ملی تغذیه از تاریخ ۲۹ آذرماه تا ۱۴ دی ماه هرساله با شعار «سلامتی با کاهش مصرف قند، نمک و روغن» دردفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت آموزش وپزشکی کشور انجام می‌شود.
مصرف بالای شکلات و شیرینی در گیلان
کار‌شناس تغذیه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان یکی از عوامل اصلی بیماری‌های غیرواگیر را نوع تغذیه و الگوی مصرف می‌داند و به همشهری می‌گوید: پیروی از یک برنامه غذایی سالم باید درهمه گروه‌های سنی رعایت شود و نباید میزان مصرف مواد غذایی بیشتر یا کمتر از میزان توصیه شده باشد.
«منیره امینیان» در ادامه بیان می‌کند: طبق آخرین آمار‌ها میزان مطلوب و استاندارد مصرف قند در کشور باید ۴۰ گرم در روز باشد، اما آمار‌ها حاکی از مصرف ۶۶ گرم قند در روز است. وی همچنین میزان استاندارد مصرف روغن و چربی روزانه را ۳۵ گرم اعلام کرد که این میزان امروزه در کشور ۴۶ گرم در روز است.
وی می‌افزاید: در مصرف نمک هم از استاندارد وزارت بهداشت فاصله داریم به طوری که مصرف نمک روزانه باید ۳ تا ۵ گرم در روز باشد، اما مصرف روزانه نمک در کشور۱۱ گرم در روز است.
کار‌شناس تغذیه معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه تصریح می‌کند: در گیلان هم طبق آخرین بررسی‌های انجام شده مصرف قند و شکر ۷۶/۵ درصد در سبد روزانه خانواده‌هاست، این آمار در سطح کشور و به طور روزانه ۸۱/۶ درصد است؛ اما میزان مصرف شکلات و شیرینی در گیلان بالا‌تر از آمار کشوری است.
وی درباره مصرف روزانه شکلات و شیرینی در گیلان اظهار کرد: میزان مصرف این مواد در کشور ۱۰/۳ درصد است ؛ در گیلان این میزان ۱۲/۳ درصد می‌باشد که نشان می‌دهد میزان مصرف شکلات و شیرینی در گیلانی‌ها بالاتر از آمار کشوری است.
امینیان میزان مصرف روغن و چربی روزانه در مواد غذایی مانند کره، خامه و سر شیر را در کشور ۲۸/۶ بیان درصد اعلام کرده و می‌گوید: این میزان در گیلان ۲۵/۲ درصد است. امینیان در خصوص مصرف چیپس و پفک که در بین کودکان به ویژه کودکان مدارس بسیار رواج دارد، گفت: این میزان در کشور ۶/۵ درصد است که در گیلان به ۷ درصد می‌رسد و به همین دلیل یکی از اولویت‌های اساسی دفتر بهبود تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان، علاوه بر کاهش مصرف قند، کاهش مصرف نمک و چربی است که در این ارتباط برنامه‌های آموزشی شامل فرهنگسازی و اطلاع رسانی توسط کار‌شناسان تغذیه به مربی‌های مهد کودک و بوفه مدارس در سطح استان گیلان اعلام شده است.
ذائقه شور گیلانی‌ها
کار‌شناس تغذیه معاون بهداشت گیلان با اشاره به شعار «نمکدان‌ها را از سر سفره بردارید» در الگو و هدف برنامه بسیج ملی تغذیه می‌گوید: ۵۴ درصد مردم گیلان به صورت دائم از نمکدان سر سفره استفاده می‌کنند و ۸۴ درصد مردم به صورت موقت نمکدان در سر سفره خود می‌گذارند.
وی در توضیح این موضوع گفت: مردم گیلان کلا طبع و ذائقه شور دارند و مصرف غذاهای شور در گیلان رواج بیشتری دارد. مانند مصرف زیتون شور، خاویارشور (اشپل)، دلار شور (نمک سبز) که در بین مردم گیلان استفاده آن مرسوم است.
امینیان همچنین درباره استفاده از هر گونه نمک با عناوین صنعتی، طبیعی، دریا و امثال آن‌ها هشدار داده و می‌گوید: به مردم عزیز گیلانی توصیه می‌کنیم از خرید و استفاده هر گونه نمک با این عناوین خود‌داری کنند که این ناخالصی‌ها در نمک می‌تواند منجر به بروز عوارض نامطلوب در اندام‌های گوارش، کلیه، کبدی و ریوی و در مواردی نیز باعث ایجاد مسمومیت شود.
کار‌شناس تغذیه معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان به همشهری بیان می‌کند: ۵۵ درصد گیلانی‌ها از روغن سرخ‌کردنی استفاده می‌کنند و ۱۴ درصد آن‌ها از روغن مایع (روغن مخصوص پخت و پز) و نزدیک به ۲۵ درصد از روغن جامد در تهیه غذای روزانه خود استفاده می‌کنند که هر دو این روغن‌ها برای سلامتی مضر هستند.
ترویج غذای کم نمک، کم روغن و کم قند
در این زمینه، دکتر «سید محمود رضوانی» مدیر گروه بیماری‌های معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان با توجه به اهمیت تهیه غذای سالم به همشهری می‌گوید: مصرف غذای کم نمک، کم روغن، کم قند باید به عنوان بخشی از فرهنگ غذایی سالم در گیلان ترویج داده شود.
وی درباره برنامه‌های معاونت بهداشت برای کاهش مصرف نمک در جامعه، بیان می‌کند: براساس تفاهم نامه ای که کار‌شناسان بهداشت محیط با سازمان غذا و دارو منعقد کرده اند، قرار است که با همکاری سازمان غذا و دارو دستورالعملی به رستوران‌ها در استان داده شود. نمکدان‌ها از روی میز رستوران‌ها برداشته شود و عرضه کره و خاویار شور (اشپل) فقط برحسب تقاضای فرد ارائه شود.
رضوانی اجرای این طرح و برنامه را در حد دستورالعمل دانسته و می‌افزاید: فعلاً به صورت قانونی و اجباری این دستور کار برای رستوران‌ها داده نشده است.
اجرای پروژه کاهش مصرف نمک در صنایع غذایی
دکتر رضوانی از اجرای پروژه کاهش مصرف نمک در کارخانه‌های صنایع غذایی گیلان خبر می‌دهد و می‌گوید: در تدوین نقشه نظام سلامت برای اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی بخشنامه‌ای با همکاری سازمان ملی استاندارد و سازمان غذا و دارو به کارخانه‌های صنایع غذایی مبنی بر کاهش ۱۰ درصدی نمک موجود در مواد غذایی تولید شده توسط این کارخانه‌ها داده شده است.
خوشبختانه کارخانه‌های گیلان هم این طرح را پذیرفتند و به عنوان نمونه اگر شما میزان نمک دوغ را که از بازار، سوپرمارکت‌ها و مراکز خرید در گیلان تهیه می‌کنید با میزان نمک آنها در ماه‌های گذشته مقایسه کنید، متوجه تغییر درصد نمک در آن خواهید شد. همچنین این طرح در دیگر اقلام مواد غذایی پرمصرف مانند پنیر ، شیر و کنسرو‌ها اجرایی شده است.
وی می‌افزاید: از اوایل سال ۹۵ کارخانه‌های صنایع غذایی گیلان موظف به چاپ برچسب رنگی که حاوی مشخصات مواد غذایی موجود در کالای مصرفی است، هستند و این برنامه در دستور کار قرار داده شده است.
وی با اعلام ۱۰ درصدی ابتلای مردم گیلان به دیابت می‌گوید: متاسفانه مردم گیلان به پرفشاری خون مبتلا هستند و باید در الگوی مصرفی مردم گیلان تغییراتی انجام شود.
رئیس بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان از اجرای ماده ۳۷ قانونی مبنی بر ممنوعیت تبلیغات کالا‌ها و خدمات آسیب رسان در رسانه‌ها مانند صدا و سیما، روزنامه‌ها، فضای مجازی، بیلبورد‌ها و بنرهای تبلیغاتی در سطح گیلان خبر داده و می‌گوید: معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی طی مکاتبه ای که با شهرداری‌ها و شورای شهر، مقامات قضایی، نیروی انتظامی و اداره ارشاد اسلامی داشته از آن‌ها در خواست شده که از صدور مجوز برای تبلیغات کالا‌ها و خدمات آسیب رسان جلوگیری شود.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *