پلیس منتظر درخواست وزارت بهداشت؛قلیانسرا ۰۱۶

شمال ما: دود و دم‌آن از سیگار بیشتر است و به گفته پزشکان دردسرهایش برای بدن نیز  اما این روزها گرایش مردم به استفاده از «قلیان» زیاد شده است. در صف اول مصرف‌کنندگان نیز جوانان قرار دارند.
کشیدن قلیان در برخی از خانواده‌ها به یک تفریح دسته‌جمعی تبدیل شده است و حتی شرم و حیایی از اینکه جوان‌ترهای مجلس هم پکی به قلیان بزنند وجود ندارد. باور برخی از مردم بر این است که چون دود قلیان از آب عبور می‌کند، باعث می‌شود مواد سمی آن از بین برود و مشکلی برای بدن ایجاد نمی‌کند! در حالی که به گفته پزشکان، دود حاصل از قلیان مخرب‌تر از استعمال سیگار است.

 

قلیان در گذر تاریخ
گفته می‌شود از قلیان در طب سنتی و برای رساندن دارو به محل درد استفاده می‌شد. اما استعمال تنباکو در قلیان به‌عنوان یک ماده دخانی، از دوره صفویه آغاز شد و در دوره قاجار رواج بیشتری پیدا کرد.
به نظر می‌رسد در میان تبلیغات منفی و هشدارهای پزشکان درباره منع مصرف قلیان و علاقه مردم، رابطه عکس وجود دارد. حتی در برخی منابع تاریخی ذکر شده که شاه عباس با سیاست‌هایی سعی در منع مصرف قلیان توسط مردم داشته است. حالا هم نه تنها از میزان مصرف کاسته نشده، بلکه طعم‌های میوه‌ای تنباکوهای وارداتی طرفداران بیشتری پیدا کرده و سال‌هاست زنان نیز به علاقه‌مندان مصرف قلیان اضافه شده‌اند.
در سال‌های اخیر هر چند وقت یکبار درباره برخورد با قلیان‌سراها تصمیماتی گرفته می‌شود؛ اسفند سال گذشته رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی استان گیلان از ممنوعیت استفاده قلیان از ۱۵ اسفند در سفره‌خانه‌های سنتی و اماکن عمومی خبر داد، اما مانند دفعات قبل، برخوردی جدی در این زمینه صورت نگرفت؛ شاید هم این برخوردها بازدارنده نبوده است.

 

سرطان و بیماری‌های عروقی در کمین مصرف‌کننده‌ها
یک پزشک عمومی به همشهری می‌گوید: مصرف قلیان و سیگار باعث ابتلا به سرطان ریه می‌شود. «دکتر فریبرز حاجی آقاپور» ادامه می‌دهد: تحقیقات ثابت کرده است کشیدن قلیان در مدت زمان طولانی، منجر به بروز بیماری برونشیت در افراد خواهد شد. احتمال ابتلا به بیماری‌های تنفسی و آلرژی‌ها در میان مصرف‌کنندگان قلیان و سیگار، ۲۳ برابر افراد عادی است.
حاجی آقاپور توضیح می‌دهد: مصرف‌کننده‌های قلیان ممکن است به بیماری‌های قلبی- عروقی مبتلا شوند. بسته شدن شریان رگ‌های پا را از دیگر مسائلی است که مصرف‌کنندگان قلیان را درگیر می‌کند. این امر خون‌رسانی به پا را دچار مشکل می‌کند و ممکن است به از کار افتادن برخی از اعضای بدن منجر شود. ابتلا به سرطان دهان، زبان و حنجره نیز از دیگر عواقبی است که مصرف‌کننده‌های قلیان را تهدید می‌کند.

 

قلیان مخرب‌تر از سیگار
چرا قلیان را حتی از سیگار نیز مخرب‌تر می‌دانند؟ حاجی آقاپور توضیح می‌دهد: از آنجا که دود قلیان مرطوب است آسیب آن به بدن نیز بیشتر از دود خشک سیگار است. در واقع بدن نیکوتین و سرب بیشتری را از دود قلیان می‌گیرد.
وی درباره ارائه توتون‌هایی که با اسانس میوه است، می‌گوید: این اسانس‌ها طبیعی نیست و از مواد شیمیایی ساخته و بی‌شک باعث آسیب بیشتر به بدن می‌شود. استفاده از قلیان‌های سنتی به دلیل نداشتن مواد شیمیایی، ضرر کمتری دارد.
این پزشک با انتقاد از اینکه مصرف قلیان در سال‌های اخیر فراگیرتر شده بیان می‌کند: متاسفانه قبح قلیان کشیدن برای بسیاری از خانواده‌ها از بین رفته است. قلیان نیز مانند سیگار وابستگی جسمی و روحی دارد.

 

آموزش قبل از برخورد
سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری نیز در این‌باره به همشهری می‌گوید: سیاست وزارت کشور حذف تدریجی قلیان‌سراهاست. البته رویکرد دولت در این زمینه با برنامه فرهنگی همراه است و دستیابی به این هدف را با آموزش عمومی دنبال خواهد کرد. «یونس رنجکش» طرح ضربتی در جمع‌آوری قلیانسراها را بازدارنده نمی‌داند و اعتقاد دارد: مردم باید خود آسیب‌های استفاده از قلیان را درک کنند.
وی این آسیب‌ها را مشکلاتی می‌داند که برجسم و روان مصرف‌کننده‌ها وارد می‌شود و همچنین بهداشت عمومی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. رنجکش با یادآوری این نکته که هیچ واحد صنفی مجوزی برای عرضه قلیان ندارد می‌گوید: در قانون کسب و کار، پروانه‌ای تحت عنوان عرضه قلیان وجود ندارد و این کار جایگاه قانونی ندارد؛ حتی قهوه‌خانه و سفره‌خانه‌ها نیز مجوزی برای ارائه قلیان ندارند.
البته سرپرست اداره کل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری معتقد است: جمع‌آوری قلیانسراها با برخوردهای فیزیکی امکان‌پذیر نخواهد بود و باید به سمت آموزش و آشنایی بیشتر خانواده‌ها با آسیب‌های قلیان برویم.
رنجکش با بیان اینکه در کنار برنامه‌های فرهنگی، نیروی انتظامی نیز وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد، می‌گوید: حل این مساله به عزم و رویکردی ملی نیاز دارد و فقط از سوی یک نهاد قابل حل نیست.

 

پلیس منتظر درخواست وزارت بهداشت
نیروی انتظامی نیز که در مرحله آخر برخورد قرار دارد با وجود هشدارهای داده شده، هیچ‌گاه به‌طور ضربتی وارد عمل نشده است. رئیس اداره نظارت بر اماکن عمومی فرماندهی انتظامی استان گیلان به همشهری می‌گوید: بر اساس‌بند صریح قانون، استعمال دخانیات در مکان‌های عمومی ممنوع است. «سرهنگ رضا محمد‌زاده» درباره ورود نیروی انتظامی برای جمع‌آوری قلیان‌ها می‌گوید: به استناد ماده ۱۳ قانون، پلیس بعد از درخواست سایر دستگاه‌ها می‌تواند وارد عمل شود. در حال حاضر هیچ درخواستی از سوی وزارت بهداشت و درمان به نیروی انتظامی برای این کار ارائه نشده است.
وی اولویت اول نیروی انتظامی برای برخورد را سفره‌خانه‌های سنتی و رستوران‌ها می‌داند و بیان می‌کند: در مرحله بعدی برخوردها هم چایخانه‌ها قرار دارند.
به نظر می‌رسد با افزایش میزان مصرف قلیان در بین مردم برخوردهای قهری نمی‌تواند راه تاثیر‌گذاری برای متقاعد کردن مردم به کنار گذاشتن قلیان باشد. وزارت بهداشت و دیگر دستگاه‌های مربوطه باید به دنبال آموزش‌های بیشتر و همچنین راه‌های جایگزین برای تفریح مردم باشند تا در مکان و فضای دیگری، جز حلقه‌های دود قلیان، به دنبال شادی و آرامش باشند.

 

 

منبع: همشهری؛ مریم صابری

شمال ما: عکس تزئینی است و متعلق به گیلان نیست.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *