بیمه، ابتدایی‌ترین حق یک هنرمند؛صنایع دستی گیلان 011

شمال ما: صنایع دستی هر منطقه نشان‌دهنده فرهنگ غنی و تمدن مردم آن منطقه است. محصولاتی که حاصل ذوق، هنر و تلاش هنرمندانی است که بین صنعت و هنر پیوند می‌زنند. در چند سال اخیر مشکلاتی چون فراوانی صنایع‌دستی چینی و قیمت ارزان آنها در بازار، باعث رکود تولیدات هنرمندانه شده است؛ تاجایی‌که درآمد این هنرمندان به طور قابل‌توجهی کاهش پیدا کرده است.
با وجود اینکه هنرمندان از نبود برنامه‌های حمایتی دولت در این حوزه شاکی‌اند؛ اما خبری که دولت دهم برای پوشش بیمه‌ای هنرمندان اعلام کرد باعث دلگرمی هنرمندان این حوزه شد. اگرچه همچنان هنرمندان این عرصه در رقابتی ناعادلانه با محصولات چینی قرار دارند اما طرح پوشش بیمه هنرمندان فعال از سال ۹۰ مورد بحث قرار گرفته است. همین موضوع سبب شد که علاوه بر ایجاد اشتیاق برای ادامه فعالیت‌های بومی، احساس امنیت خاطری هم برای این هنرمندان رقم بخورد. برنامه پیشنهادی دولت دهم اینطور بود که هنرمندان صنایع‌دستی سراسر کشور شناسایی و با پشت سر گذاشتن آزمون‌هایی، از سازمان فنی و حرفه‌ای کارت مهارت دریافت کنند و از این طریق مشمول بیمه شوند.
قطع ناگهانی بیمه
این روند در گیلان نیز آغاز شد؛ اگرچه با گذشت بیش  از یک سال، کندی روند بیمه هنرمندان باعث بروز تاخیر در شناسایی و پوشش بیمه هنرمندان صنایع‌دستی شد اما با تمام مشکلات، این روند ادامه پیدا کرد و بالغ بر ۲۱ هزار هنرمند در 3 سال شناسایی شدند و برای بیمه اقدام کردند. اما از تابستان گذشته، بیمه تعدادی از هنرمندان قطع شده است.  «رضا مولایی» از هنرمندان صنایع‌دستی است که در مشبک و معرق کاری فعال است. او در گفت‌و‌گو با همشهری می‌گوید: هنرمندان صنایع‌دستی تمام تلاش خود را برای تولید محصولی که نشان‌دهنده هنر والای این سرزمین باشد به خرج می‌دهند تا صنایع‌دستی که معرف قدمت هنری این مرز و بوم است، حفظ شود و تنها انتظاری که دارند این است که محصول به دست آمده از تلاش و ذوق هنرمند به فروش رود و به امنیت شغلی دست یابند. به گزارش شمال ما، وی ادامه می‌دهد: هیچ فردی نمی‌تواند از نبود بیمه احساس امنیت کند زیرا با اینکه هنر تاریخ انقضا ندارد اما در هر حال با وجود اشغال بازار صنایع‌دستی توسط محصولات چینی نمی‌توان از امنیت شغلی هنرمندان صنایع دستی مطمئن شد. تنها داشتن بیمه برای روزهای سالمندی و بیکاری هنرمند می‌تواند این دلخوشی را برای ما ایجاد کند که آن هم از سال گذشته قطع شده است. این هنرمند ادامه می‌دهد: از سویی بیکاری بر جوانان فشار وارد می‌کند و از سوی دیگر وقتی یک جوان به سمت هنر می‌رود و تلاش می‌کند که دغدغه بیکاری را با هنر و مشغول شدن به صنایع‌دستی رفع کند، هیچگونه حمایتی از سوی دولت نمی‌بیند.
بیمه؛ ابتدایی‌ترین حق هنرمند
«زهرا صفرپور» هنرمند دیگری که کار با شیشه را از ۸ سال پیش آغاز کرده است و ‌اکنون یک کارگاه کوچک در خیابان شهید بهشتی رشت برای خود دارد به شرایط بیمه اشاره و بیان می‌کند: ابتدایی‌ترین انتظاری که هر کدام از بانوانی که در کارگاه کار می‌کنند این است که بیمه شوند و این حقوقی است که هر فرد شاغلی دارد. در کارگاه من ۶ بانوی جوان مشغول به فعالیت هستند.
این هنرمند می‌افزاید: هنرمند صنایع دستی، ۶ تا ۸ ساعت را در یک محیط کاری صرف می‌کند اما با توجه به بازار ضعیف صنایع‌دستی در کشور و استان، نمی‌تواند به فروش دست‌ساخته‌های خود چندان امیدوار باشد. بیمه می‌تواند احساس امنیت خاطری برای وی به ارمغان آورد.این بانوی جوان خواستار حمایت هر چه بیشتر دولت از هنرمندان صنایع‌دستی است و می‌گوید: به جای اینکه با وضعیت نابسامان صنایع‌دستی، دولت حمایت بیشتری از هنرمندان این حوزه داشته باشد و بر تعداد بیمه‌شدگان بیفزاید، از این تعداد کاسته و بیمه قطع می‌شود.
جواب مسئولان
معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری قطع بیمه برخی از هنرمندان صنایع‌دستی را از تیر ماه سال گذشته تایید می‌کند و در گفت‌و‌گو با همشهری می‌گوید: از تابستان گذشته، بیمه برخی از جمعیت هنرمند صنایع‌دستی استان قطع شده است که البته مطمئنا نیازمند حمایت هر چه بیشتر دولت است. قطع بیمه به دلیل بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی است؛ در تمام کشور این مشکل به وجود آمده است.
«سلمان شاه‌محمدی» آمار هنرمندانی را که در استان شناسایی شده‌اند ۲۱ هزار نفر عنوان می‌کند اما در عین حال یکی از دلایل قطعی بیمه را کسانی می‌داند که به ناحق خود را هنرمند معرفی کرده‌اند و در عین حال بدون فعالیت و تولید صنایع‌دستی از این بیمه بهره‌مند شده‌اند. به گزارش شمال ما، وی می‌گوید: در سال‌های گذشته برخی افراد بدون بهره‌مندی از هنر و مهارت لازم که به عنوان هنرمند صنایع دستی شناخته شوند، از موقعیت بیمه‌ای که دولت مهیا کرده بود سوءاستفاده کردند و خود را به عنوان هنرمند تحت پوشش بیمه درآوردند؛ در حالی که در این میان حق بسیاری از هنرمندان ضایع شد.
به گفته وی آمار هنرمندان باید پالایش شود. اقدامی که شاه محمدی از انجام آن خبر می‌دهد. معاون صنایع دستی اظهار می‌کند: ‌اکنون در پالایش نخستی که صورت گرفته است از ۲۱ هزار هنرمند، ۱۶ هزار نفر به تایید اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان رسیده‌اند و از این میان ۶ هزار هنرمند بیمه هستند و این آمار شامل فعالان ۶۴ رشته صنایع‌دستی است.
وی بر این باور است که پالایشی جدی در آمار تعداد هنرمندانی که با این عنوان در صنایع‌دستی تحت پوشش بیمه درآمده‌اند باید به وجود آید، اما وی تایید می‌کند که بقیه هنرمندان نباید به خاطر این وضعیت دچار آسیب و قطع بیمه شوند.
اما شرایطی که در ابتدا دولت برای بیمه هنرمندان صنایع‌دستی تعیین کرد بر این قرار است که یک هنرمند باید 3 سال فعالیت تولید مستمر داشته باشد و با گذر از آزمون‌هایی که از سوی سازمان فنی و حرفه‌ای برگزار می‌شود، کارت مهارت دریافت کنند و بدین طریق مشمول بیمه فوق شوند.
البته شاه‌محمدی با تاکید بر اینکه دولت باید با تخصیص اعتبارات و بودجه موردنظر از هنرمندان فعال این عرصه حمایت کند، از تدابیری خبر می‌دهد که دولت اندیشیده تا امسال مشکل بیمه دولت و سازمان تامین اجتماعی حل شود. وی می‌گوید: منتظریم که بودجه و اعتبار دستگاه‌ها برای سال جاری ابلاغ شود و این اطمینان به سازمان‌ها داده شده که مشکل بیمه و دولت برای هنرمندان صنایع‌دستی رفع شود.

  • با وجود اینکه برنامه‌های حمایتی چون بیمه از سوی دولت بهترین راهکار برای حمایت از هنرمندان صنایع‌دستی است که با فراز و نشیب‌های بازار راکد صنایع دستی دست و پنجه نرم می‌کنند، اما این طرح نیز با تغییر دولت، دچار تزلزل شده است. اگرچه به گفته معاون صنایع دستی، باید همچنان منتظر ماند تا رویکرد جدید دولت را طی ماه‌های آینده دید اما اکنون فقط یک‌سوم هنرمندان صنایع دستی گیلان تحت پوشش بیمه درآمده‌اند و بقیه منتظر تدبیری هستند که دولت خواهد اندیشید تا انگیزه و دلگرمی فعالان این حوزه به سردی نگراید.

 

 

منبع: همشهری؛ مائده اسفندمز


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *