گفتگو با منا محمدزاده، قاری موفق قرآن کریم؛قرآن17

شمال ما: پایگاه خبری گیلان آنلاین گفتگویی با سرکار خانم «منا محمدزاده» اهل رشت و دانشجوی سال چهارم رشته بهداشت دانشگاه علوم پزشکی گیلان از قاریان برجسته کشوری قرآن کریم انجام داده است که با هم می خوانیم:

لطفا خودتان را برای مخاطبان معرفی کنید و خلاصه ای از تحصیلات خود را بیان فرمایید.
من منا محمدزاده متولد ۱۸ خرداد ۷۱ در شهر رشت هستم، یک خواهر و یک برادر دارم و فرزند آخر خانواده هستم.
تحصیلات ابتدایی را در مدرسه سمیه رشت سپری کردم و در دوره راهنمایی وارد مدرسه آذربانی شدم، همچنین دوران دبیرستان و پیش دانشگاهی را به ترتیب در مدارس اردشیری و علم آفرین گذراندم. هم اکنون در دانشگاه علوم پزشکی گیلان در رشته مهندسی بهداشت محیط تحصیل می کنم و ورودی سال ۹۰ هستم.
نحوه آشناییتان با قرآن چگونه بود؟
از دوران کودکی با مادرم به کلاس های قرآن می رفتم و سعی می کردم قرائت قرآن را از قُراء تقلید کنم و در همان دوران تجوید را در کلاس های قرآن آموختم . در دوران ابتدایی همیشه سر صف قرآن می خواندم و همیشه منتظر اذان بودم تا به قرائت قرآن قبل از اذان گوش بدهم. در دوران راهنمایی و دبیرستان در مسابقات شرکت می کردم و در دوران دبیرستان توسط اساتید و داوران مسابقات با صوت و لحن آشنا شدم و سپس به تدریج  کار با نوار قرآن را آغاز کردم و دستگاهها را آموختم. استاد قرآن بنده نیز خانم عبدالهی بودند.
چه وقت تصمیم گرفتید به صورت جدی شروع کنید و به طور حرفه ای قاری قرآن شوید؟
من از کودکی جدی بودم (لبخند) … اما نمی توانم بگویم مثلاً از دوران دبیرستان متحول شدم و شروع کردم چرا که زمینه این کار از دوران بچگی در من بود و سیر تدریجی داشت.
غیر از فعالیت های قرآنی، فعالیت های جنبی دیگری هم دارید؟
در کاراته در سبک وادوکای کمربند مشکی و مقام اول کشوری دارم که اگر اکنون ادامه بدهم می توانم مدرک مربیگری و داوری را به دست آورم اما قبلاً به دلیل سن کم نتوانستم.
مدتی هم فوتسال کار می کردم و به شعر هم علاقه دارم و شعر می گویم، عضو هیئت تحریریه مجله نما و از اعضای فعال بسیج دانشگاه هستم . اکنون قرآن تدریس می کنم و در مسابقات استانی آموزش و پرورش داور هستم.
در چه مسابقاتی شرکت کرده اید و تاکنون چه رتبه هایی را کسب نموده اید؟
مسابقات زیادی شرکت کرده ام از جمله در مسابقات دانش آموزی ، دانشگاهی، اوقاف، مساجد(مدها متان)، هلال احمر و بسیج دانشجویی .و در سه دوره ای که در مسابقات دانشگاهی شرکت کرده ام مقام دوم کشوری را کسب نمودم. همچنین در مسابقات کشوری  مساجد مقام دوم را نیز به دست آوردم.
تاثیر قرآن بر زندگیتان چگونه بود؟
قرآن همه چیز زندگی من است . اگر قرآن نبود هیچ وقت نمی توانستم در کارهای خود موفق شوم  چرا که قرآن را به نحوی حامی همیشگی خود می دانم و معتقدم به منبعی وصل هستی که تو را به بالا می کشد. وقتی طناب زندگیت به اصل کاری وصل باشد بالا می روی و به پایین نمیفتی. با قرآن انس گرفتن باعث آرامش می شود، زمان هایی که مشکلات به انسان فشار می آورد سعی می کند با صبر و شکیبایی آنها را پشت سر بگذارد چرا که در قرآن به آن تاکید شده است… به نظر من عمل به قرآن خیلی مهم است و همیشه سعی می کنم روی اخلاقم کار کنم و همچنین روی خلق و خوی یعنی خوش اخلاق و خنده رو باشم.
خیلی جاها می شود که در زندگی آدم مشکلاتی پیش می آید همان موقع هاست که می روم و دست به دامان قرآن و خدا می شوم، چون باعث می شوند به آرامش برسم و بتوانم توکل کنم حتی اگر شده از صفر شروع کنم اما باز به جلو می روم و می دانم که خداوند کمک می کند و بارها هم شده که کمک کرده است.
لطفا در این زمینه یک مثال بزنید.
وقت هایی می شود که چیزی را می خواهیم و به آن نمی رسیم با گذشت زمان به این نتیجه می رسیم که واقعا نباید می رسیدیم و عجب خیری در نرسیدنمان بوده است.
قرآن روی درستان چه تاثیری داشته است؟
خیلی! همانطور که گفتم  با معدل  ۱۸/۰۲ معدل الف هستم و همیشه سعی می کنم اگر کاری را شروع می کنم تا جایی که بتواند مرا قانع کند آن را ادامه دهم و انسان تک بعدی را هم نمی پسندم و برای همین است که در زمینه های مختلف فعالیت می کنم.
برای یادگیری قرآن و قرائت آن چقدر زمان می گذاشتید؟
یکی از چیزهایی که خیلی به آن اعتقاد دارم برنامه ریزی است چون به نظرم کسی که صبح از خواب بلند می شود و نمی داند که چه کاری قرار است در آن روز انجام دهد، روز خود را به بطالت می گذراند.
من سعی می کنم روزی یک ساعت برای قرائت قرآن وقت بگذارم حتی اگر نتوانم ،حداقل با هندزفری اگر در مسیری هستم به قرآن گوش میدهم. چرا که گوش دادن به قرآن خیلی مهم است مخصوصاً برای کسانی که در مرحله یادگیری برای تقویت تجوید و صوت و لحن خود هستند.
به چه سوره ای علاقه دارید و آن را بیشتر گوش می دهید؟
من سوره ی زمر را خیلی دوست دارم که درباره رحمانیت خداست… آیه (قل یا عبادی الذین… ) و آیات بعدی فوق العاده  معنای زیبایی دارند  و اگر انسان معنی آن را بخواند خیلی امیدوار می شود.
نظرتان درباره توجه به مفاهیم قرآن چیست؟
توجه به مفاهیم از ضروریات است . به نظر من وقتی قاری می خواهد قرآن را تلاوت کند باید یک حداقلی از مفهوم آن را بداند، حالا نه در آن حد که به تفسیر آن مسلط باشد اما بداند که چه میخواند چون این باعث می شود در تلاوت قرآن به بقیه هم  معنای آیات تلاوت شده را منتقل کند مثلاً اگر مفهوم غمگینی باشد از نغمه ی صبا استفاده می کنند اگر شاد باشد از نغمه رست و نهاوند استفاده میکنند.
چه توصیه ای برای جوانان هم سن و سال خودتان دارید؟
قرآن بخوانند و با آن انس بگیرند. قرآن را گوش بدهند و به کلاس قرآن بروند چرا که قرآن می تواند برای انسان حامی باشد و آنهایی که علاقه دارند حتما از امکانات استفاده کنند و هر کلاسی را که مناسب باشد شرکت کنند و مطمئن باشند که نتیجه خواهند گرفت.
و اینکه در هر زمینه ای چه قرآنی چه ورزشی چه درسی اگر شکست خوردند نا امید نشوند.
آیت الله مجتهدی (ره) یک سخن زیبایی دارند که هر وقت از همه جا ناامید شدی بدان که کارت درست می شود. حدیث قدسی داریم که به عزت و جلالم سوگند که قطع می کنم امید بنده ای را که به غیر از من امید دارد.
اگر امیدمان گوشه ی دلمان پی کسی باشد که کارمان را درست کند، نمی شود. خدا، خدا، خدا!
و توصیه می کنم که هیچ وقت از مهر و محبت خداوند ناامید نشوند و مطمئن باشند اگر در زمینه هایی شکست خوردند و به بن بست رسیدند حتماً خیری در آن نهفته است که بعدها متوجه می شوند و صبرشان را زیاد کنند. انّ الله مع الصابرین
به نظر من انس گرفتن با قرآن می تواند در انسان آرامش زیادی ایجاد کند و به واسطه آن خداوند درهای رحمت خودش را به روی شخص باز می کند.
هیچ وقت ناامید نشوند و توکل کنند و تلاش و پشتکار داشته باشند و از همه مهمتر احترام به پدر و مادر فراموش نشود! دعای پدر و مادر، تضمینی است برای ادامه زندگی.
اول توکل بر خدا و بعد احترام به پدر و مادر.
توصیه ویژه شما برای ماه رمضان چیست؟
از نظر قرآنی، حداقل روزی یک جزء را بخوانند چرا که از نظر معنوی می توانند برای خود توشه ارزشمندی جمع کنند. همچنین همیشه دهان خود را با ذکر صلوات خوشبو کنند.
نظرتان درباره فعالیت های قرآنی دانشگاه علوم پزشکی گیلان چیست؟
یکی از کارهای مثبت که در دانشگاه انجام شد و از سوی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری صورت گرفت ، برگزاری کلاس قرآن برای دانشجویان خوابگاهی بود که خیلی به آنها کمک کردند و استقبال خوبی از این برنامه صورت گرفت و خیلی موثر بود .
به نظر بنده این برنامه ها باید در خوابگاه های دیگر هم باشد تا سایر دانشجویان هم استفاده کنند.
هم چنین اگر اشخاص فعالی در کانون نور نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری داشته باشیم خیلی کمک کننده خواهد بود.
صحبت پایانی؟
کوتاهترین دعا برای بلندترین آرزو: اللهم عجّل لولیّک الفرج.
ان شاءالله که خداوند در آن دنیا ما را با قرآن محشور کند.
ان شاءالله که خداوند به تن تمام مریضان لباس عافیت بپوشاند و همه مسلمانان همیشه سلامت باشند.
و خیر این دنیا و آن دنیا نصیب همه مردم ایران علی الخصوص مردم گیلان شود.
ان شاءالله که همه عاقبت به خیر شوند.


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *