توسط دوستداران محیط زیست گیلان،پلنگ ایرانی 052

شمال ما: به جهت تقدیر از اقدام ستودنی دامدار سیاهکلی حامی پلنگ ایرانی؛ مسئولین حفاظت محیط زیست استان گیلان، اساتید دانشگاه و جمعی از دوست داران محیط زیست به سراغ وی رفتند.

 به گزارش درسیاهکل، در هفته های گذشته حمزه علی خیام دامدار اهل یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان سیاهکل در اقدامی ستودنی پس از حمله یک قلاده پلنگ به یک رأس دام خود با اطلاع به اداره محیط زیست شهرستان سیاهکل موجب شد تا این اداره نیز با نصب دوربین های تله ای؛ ۶۵۰ عکس از پلنگ زیبای ایرانی بگیرد.
.

تصویر زیر مربوط به حضور پلنگ ایرانی در جنگل های سیاهکل می باشد.

palang (7)

.

در همین راستا و به جهت تقدیر از اقدام این دامدار سیاهکلی، صبح امروز رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، رئیس و کارکنان اداره حفاظت محیط زیست سیاهکل و لاهیجان، اساتید دانشگاه، تیم اتومبیل رانی گیل آفرود و جمعی از دوست داران محیط زیست به سراغ وی رفتند.

.

 

dar_siahkal (2)

.

در این برنامه خیام با تشکر از ابراز محبت دوست داران محیط زیست اظهار داشت: برای من حفظ محیط زیست از ضرر و زیان مالی مهم تر است بخاطر همین دوست نداشتنم هیچ آسیبی به این حیوان برسد.

ما بیشتر به حوزه زندگی حیوانات وارد شده ایم/ از ۱۰ سال قبل شکار را کنار گذاشته ام

palang_khayam_siahkal_1

.

وی تصریح کرد: اکنون ما بیشتر به حوزه زندگی حیوانات وارد شده ایم و در واقع ما در حریم آنها زندگی کرده و باعث نابودی آنها می شویم.

خیام که خود یکی از شکارچیان با تجربه قدیمی می باشد، گفت: از ۱۰ سال قبل که به علت سقوط از درخت در بیمارستان بستری شدم؛ سختی درد و رنج جسمی را لمس کردم و از آن روز حتی مرغ را هم ذبح نمی کنم و امیدوارم حامی خوبی برای محیط زیست باشم.

.

 

dar_siahkal (3)

.

در اسفند ماه سال گذشته با یک پلنگ رو در رو شدم/ تمامی اهالی روستای سیکاش محیط بان هستند

مظلوم خادمی از اهالی روستا نیز که سال گذشته ۲ رأس دام خود را به علت شکار پلنگ از دست داده بود؛ از رو در رو شدن خود با پلنگ در اسفند ماه سال گذشته خبر داد و اذعان کرد: تا چندین سال پیش منطقه زندگی من پر از گوزن و مرال بود ولی متاسفانه با شکار بی رویه انسان هم اکنون آنها را به ندرت می بینیم.

.

dar_siahkal (5)

 

.

وی تأکید کرد: امروز تمامی اهالی این روستا خود یک محیط بان هستند و با شکارچیان مقابله می کنند.

جعفر میرزایی رئیس اداره محیط زیست سیاهکل نیز ضمن تقدیر و تشکر از این دو دامدار وظیفه شناس، با بیان اینکه حضور تمامی حیوانات در چرخه اکولوژیک بسیار با اهمیت است، گفت: همه باید در حفاظت از این موجودات همت کنیم و با آموزش در روستا ها آگاهی مردم را بالاتر ببریم.

.

 

mirzaei

.

وی از پیگیری جهت پرداخت هرچه سریعتر خسارت وارده به این دامدار زیان دیده خبر داد و ابراز امیدواری کرد که این روند در چند ماه آینده به اتمام رسیده و خسارت وی به صورت کامل پرداخت خواهد شد.

علینژاد رئیس اداره حیات وحش سازمان حفاظت محیط زیست گیلان و دکتر دهدار مدرس دانشگاه نیز طی سخنانی از این اقدام ارزشمند تقدیر کرده و از حامیان محیط زیست خواستند برنامه های خود را به صورت مداوم در جهت آموزش و فرهنگ سازی در نقاط مختلف به ویژه در روستاها ادامه دهند.

.

 

dar_siahkal (4)

در پایان هدیه ای از طرف هیئت دوچرخه سواری لاهیجان و تقدیر نامه هایی از طرف برجی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان گیلان، تیم گردشگری و محیط زیست سیاهکل و دیلمان و جمعی از حامیان محیط زیست گیلان به پاس حرکت ارزشمند خیام اهداء شد.

گزارش تصویری

dar_siahkal (1)

.

dar_siahkal (8)

.

palang_khayam_siahkal

.

dar_siahkal (13)


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *