سپیدرود رشت ۹۱

شمال ما: در حالی که تنها یک ماه به شروع مسابقات لیگ دسته اول فوتبال ایران باقی مانده، وضعیت تیم‌های گیلانی حاضر در این رقابت‌ها به هیچ وجه رضایت بخش نیست. بندرنشینان انزلی که پس از ۱۱‌سال حضور مداوم در لیگ برتر، امسال را در لیگ یک سپری خواهند کرد در چند هفته اخیر تلاش‌های زیادی برای خرید امتیاز لیگ برتری باشگاه نفت تهران انجام دادند؛ تلاش‌هایی که در پایان هیچ سودی نداشت و قوهای سپید انزلی در این بین فقط زمان را از دست دادند.
هرچند ملوانی‌ها از ۲‌هفته قبل تمرینات پیش فصل خود را آغاز کرده اند اما در این چند هفته به قدری با حواشی پیش آمده پیرامون حضور مجدد در لیگ برتر دست و پنجه نرم کردند که گویی از دست دادن چندین و چند مهره کلیدی اصلا به چشم نیامد.
حسین ماهینی، محمدحسین کنعانی زادگان، صادق محرمی، حسین حسینی و عزت‌الله پورقاز تنها بخشی از جداشده‌های ملوان هستند. بازیکنانی که در فصل گذشته بازی‌های زیادی را برای تیم سپیدپوش ملوان انجام دادند. سپیدرود هم که پس از سال‌ها به خواسته هواداران پرشمار خود پاسخ داد، این روزها حال خوبی ندارد و به نظر می‌رسد مشکلات مدیریتی و مالکیتی، آرامش را از این تیم سلب کرده باشد.
از ابتدا با خرید امتیاز مخالف بودم
در این مورد یک کارشناس فوتبال و مربی دارای مدرک A فوتبال آسیا و مدرس رسمی فدراسیون فوتبال ایران، درباره اوضاع و احوال این روزهای تیم ملوان گفت: از همان ابتدا با خرید امتیاز توسط ملوان مخالف بودم؛ چرا که اعتقاد دارم تیمی ریشه دار همچون ملوان نیازی به خرید امتیاز ندارد و می‌تواند با مشکلات بجنگد و با کسب پیروزی در میدان مسابقه، بار دیگر خود را به بالاترین سطح فوتبال ایران برساند.
«محسن نصر» بیان کرد: خرید امتیاز برای ملوان، همچون مسکنی برای بیمار است. البته با شرایطی که تیم ملوان دارد، حتی اگر موفق به خرید امتیاز هم می‌شد، باز هم شانس کمی برای بقا در لیگ برتر داشت و به نظر من این تیم در رقابت‌های امسال نمی‌تواند به لیگ برتر صعود کند. بلکه باید امسال را با کسب یک رتبه یک رقمی به پایان ببرد و در سال آینده خود را مهیای صعود مجدد به لیگ برتر کند.
نصر در مورد پیشنهاد ۲۱/۵‌میلیاردی باشگاه ملوان برای خرید امتیاز تیم نفت تهران اضافه کرد: نمی‌توان به طور قطع گفت اگر چنین پولی در زمان برگزاری مسابقات به تیم ملوان تزریق می‌شد، تیم سقوط نمی‌کرد. آنچه واضح است این‌که مسلما چنین مبلغی می‌توانست خیلی کمک حال سپیدپوشان ملوان باشد. به هر حال باید پذیرفت پول در فوتبال مدرن امروز اهرم بزرگی برای موفقیت تیم هاست و نقش تعیین کننده‌ای دارد؛ اما واقعیت این است که باوجود سقوط ملوان به لیگ یک فاجعه ای رخ نداده و این تیم می‌تواند با صرف نیمی از این مبلغ بار دیگر خود را به رقابت‌های لیگ برتر برساند.
وی در مورد شرایط فعلی تیم سپیدرود رشت برای حضور در بازی‌های لیگ یک نیز گفت: به نظرم برگزیده شدن هومن افاضلی به عنوان سرمربی سپیدرود نسبت به فرشاد پیوس، انتخاب بهتری برای این تیم بود، چراکه افاضلی یک مربی دارای فلسفه است و چنین ویژگی در آقای پیوس مشاهده نمی‌شود.
نصر افزود: در سال گذشته نیز عوامل بسیار زیادی دست به دست هم دادند تا تیم موفق به صعود به رقابت‌های لیگ‌یک شد. مشکل این است که هر مدیری که ورود می‌کند، انتظار معجزه دارد و توقع دارد به عناوین مختلف به باشگاه کمک شود که البته این تفکر، صحیح نیست.
وی ادامه داد: سپیدرود برای بقا در رقابت‌های امسال کار سختی دارد اما با موفقیت در بازی‌های خانگی می‌تواند خود را در لیگ یک حفظ کند و سال آینده با برنامه ریزی بهتر بر صعود به لیگ برترتمرکز کند.
امتیاز لیگ برتری حق تیم ملوان بود
«مهدی خباز» از مربیان کارکشته و قدیمی فوتبال و کارشناس این رشته نیز در مورد تیم ملوان چنین گفت: من با انتقال امتیاز تیم نفت به تیم ملوان کاملا موافق بودم و برای این مساله نیز دلایل زیادی دارم. اول از همه این‌که ملوان بین تیم‌های سقوط کرده به لیگ یک، دارای بیشترین امتیاز بود و اگر قرار باشد تیمی، جایگزین تیم نفت شود حق تیم ملوان است. جدای از این مساله، ملوان تیمی دارای پشتوانه مردمی و بسیار پرطرفدار در فوتبال ایران است و به نفع فوتبال کشور است که چنین تیمی در رقابت‌های لیگ برتر حضور داشته باشد.
خباز ادامه داد: ملوان در رقابت‌های امسال نیز شایستگی بقا در رقابت‌های لیگ برتر را داشت اما اتفاقات فوتبال مانع از آن شد. حال که قرار شده ملوان امسال را در رقابت‌های لیگ یک سپری کند، باید برنامه ریزی مدونی برای حضور منسجم این تیم در رقابت‌های لیگ یک صورت بگیرد.
وی اضافه کرد: مسلما جوانان با انگیزه بسیاری در انزلی و در استان هستند که آرزوی پوشیدن پیراهن ملوان را دارند و این تیم باید از این ظرفیت به نحو شایسته ای استفاده کند. ملوان نباید به حضور در لیگ یک عادت کند و به همین منظور، در رقابت‌های سال جاری که انگیزه‌های فراوانی در تیم وجود دارد، باید بستری فراهم شود تا تیم بار دیگر به لیگ برتر صعود کند.
خباز در مورد شرایط دیگر نماینده فوتبال استان در رقابت‌های لیگ یک نیز گفت: باید قبول کرد مشکلات مالی و مدیریتی نه فقط در تیم سپیدرود رشت، بلکه در بسیاری از تیم‌ها وجود دارد. چنین مشکلاتی سال قبل هم در تیم سپیدرود وجود داشت، اما این تیم با تکیه بر توان خود و تماشاگران بی‌نظیرش توانست خود را به رقابت‌های لیگ یک برساند. برای سپیدرود مهم‌ترین مساله این است که هر‌چه زودتر تمرینات خود را آغاز کند و بازی‌های تدارکاتی مناسبی را پشت سر بگذارد.
وی افزود: سپیدرودی‌ها در بازی‌های امسال، باید هدف خود را نه فقط بقا در لیگ، بلکه کسب رتبه ای درخور قرار دهند وگرنه به سرنوشت سال قبل تیم داماش دچار خواهند شد.

 

 

منبع: همشهری؛ سید احمد ساداتی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *