گفتگو با برنده مدال طلای جشنواره آساهی شیمبون ژاپن؛امیر شکرگزار ناوی ۰۱۱

شمال ما: طبیعت زیبای تالش از دریچه دوربین یکی از محیط بانان تالش در کتابی به نام «فرهنگ، طبیعت و حیات وحش تالش از دریچه دوربین یک محیط بان» از امیر شکرگزارناوی به نگارش درآمده است.
وی طی چندین سال فعالیت خود در گستره طبیعت تالش، جنگل ها، مراتع، تالاب‌ها و روستاهای ژرف جنگل‌های هیرکانی را در غرب گیلان به تصویر کشیده است. به تازگی عکس پرتره انسان و اسب از این هنرمند در جشنواره آساهی شیمبون ژاپن برنده مدال طلا شد. با این هنرمند خلاق و پرتلاش گیلان به گفت و گو پرداختیم.

 

  • انگیزه و علاقه شما به طبیعت از کجا نشات می‌گیرد؟

من در شهرستان هشتپر تالش به دنیا آمدم و از همان ابتدا از مهر مادری محروم بودم. پدربزرگم مالک بزرگ و مدیر خوبی بود. کارهای کشاورزی هم انجام می‌داد. او به دلیل این که از اذیت و آزار احتمالی نامادری دور باشم، من را همراه خود به ییلاق می‌برد. توجه و علاقه من به طبیعت و محیط زیست به دوران کودکی‌ام بر‌می‌گردد که برایم سرشار از تجربه و خاطره بود.

 

  • چطور شد که شغل محیط بانی را دنبال کردید؟

در دوران کودکی ام در ییلاق در بین گوساله‌ها حیوانی وجود داشت که بسیار زیبا بود اما یک فرق عمده با دیگر گوساله‌ها داشت. گوساله‌های دیگر از شیر مادرشان می‌خوردند، ولی این گوساله از داخل ظرف شیر می‌خورد. این گوساله زخمی شده بود و پدربزرگم و گالش‌ها هر روز با پر منگنات زخم هایش را شست‌وشو می‌دادند. بعدها متوجه شدیم که این حیوان زیبا اصلاً گوساله نبوده بلکه بچه گوزنی است که سگ‌ها در جنگل زخمی اش کرده اند. وقتی این گوزن خوب شد مردم به همراه پدربزرگم آن را در جنگل رها کردند، تا به مادرش ملحق شود. این ماجرا تاثیر به سزایی در من گذاشت. تا جایی که شغل خودم را هم در این راستا انتخاب کردم. در سال ۱۳۵۲ بعد از خدمت سربازی در تیپ ۵۵ هوابرد شیراز چترباز آزموده ای بودم که توانستم بین داوطلبین استخدامی رتبه اول را احراز کنم و در آزمون‌های رنجری که با ورزیده ترین مربیان به عمل می‌آمد، وارد اداره محیط زیست با شغل محیط بانی شدم و به حفاظت از حیوانات و طبیعت پرداختم.

 

  • ایده تصویربرداری و ثبت طبیعت چطور در ذهن شما شکل گرفت؟

در زمان گذشته در شهر ما یک سینما وجود داشت که صاحب آن مردی خوش اخلاق به نام ولی آسوبار بود. این مرد مردم را تشویق به فیلم دیدن می‌کرد ولو این که مجانی باشد و یا معامله پایاپای انجام دهد. من در آن زمان به هر مشقتی که بود خود را به سینما می‌رساندم. در همان دوران فیلم غریبه و مه به کارگردانی بهرام بیضایی در اسالم ساخته می‌شد.
من با سماجت بسیار در نقش یک سیاهی لشگر کنار «محمدعلی کشاورز» بازی کردم. دیدن فیلم در آن دوران در ذهنم بسیار تاثیر گذار بود تا این که زمانی که در استخدام محیط زیست بودم با یک دوربین عکاسی لویتل عکاسی می‌کردم. بعدها دوربین سوپر ۸صامت خریدم تا بتوانم از حیواناتی که در جنگل می‌بینم فیلم بگیرم و در تلویزیون نشان بدهم و اثبات کنم که ما در ایران این حیوانات را داریم. اما به دلیل مشکلات و محدودیت‌ها در آن دوره آتش علاقه من در زیر خاکستر ماند.

 

  • چطور سر از انجمن سینمای جوان تالش در آورید؟

بعد از گذشت سال‌ها وقتی که دخترم را برای دوره فیلمسازی به انجمن سینمای جوان تالش می‌بردم، کم کم وسوسه شدم که با دخترم سر کلاس‌ها بنشینم و توانستم با همکاری انجمن سینمای تالش، ایده‌های خود را تبدیل به فیلم کنم.

 

  • با کدام کارگردان‌ها تا به امروز همکاری کرده‌اید و موفق به کسب چه جوایزی شده‌اید؟

بزرگ‌ترین همکاری من با «علی محمد قاسمی» فیلمساز مطرح کشور بود که به جشنواره کن راه یافت و در هفدهمین جشنواره فیلم کوتاه تهران درخشید. غلامرضا گوهری از نحوه استخدام و فیلم سازی من فیلمنامه ای به نام یک تکه نان نوشتند که کمال تبریزی کارگردانی این کار را به عهده داشتند.
من طی این سال‌ها با فیلمسازان مطرح کشور همکاری داشتم و در بسیاری از فیلم‌های کوتاه مانند بیگانه و بومی، وداع با طبیعت، صدای لک‌لک ها… به ایفای نقش پرداختم. بازیگری در فیلم‌های بلند مانند جائی در دوردست، نه یک اتفاق ساده و یاداشت بر زمین را در کارنامه هنری خود ثبت کردم. فیلمسازی بیش از ۴ اثر و کارگردانی درخت نجاتم داد، عسله ملا، طبیعت مشروط، شالیکاری، دوشاب… را طی این سال‌ها انجام دادم. در جشنواره‌های بسیاری هم شرکت کردم. به تازگی در جشنواره «عصر جهانی» آساهی شیمبون ژاپن با عکس «پرتره انسان و اسب» برنده مدال طلا شدم.

 

  • چطور شد که در جشنواره عصر جهانی آساهی شیمبون ژاپن شرکت کردید؟

جشنواره آساهی شیمبون هر سال در ژاپن برگزار می‌شود. در این جشنواره ۹۶۵۰ عکس از تمامی ملل جهان شرکت می‌کنند که از بین این عکس‌ها ۱۲۰‌عکس انتخاب می‌شود که ۵۰‌عکس به ژاپن اختصاص دارد و ۷۰ عکس هم مربوط به ملل جهان است. از این ۷۰ تا سهم ایران ۹‌عکس بود که عکس من هم جزو ۹عکس برنده مدال طلا شد.

 

  • هدف شما از انتخاب عکس پرتره انسان و اسب چه بود؟

عکس پرتره انسان و اسب نشان دهنده شرایط سخت کار برای مردم کوچ نشین است. این عکس نمادی از زندگی عشایر کوچ نشین در سرمای سخت زمستان است.

 

  • در حال حاضر مشغول به چه کاری هستید؟

من در حال ساخت مستند «قوم تالش » هستم. بومی ترین افراد این منطقه به جنگل‌های هیرکانی و کاسپین تعلق دارند. این افراد به مرور زمان به دو گروه کوچ روان و گله داران تقسیم شدند. این مستند در ۳ بخش به نحوه زندگی این گروه‌ها می‌پردازد. بخش اول به زندگی کوچ روان و در بخش دوم به زندگی کشاورزان و بخش سوم به گونه‌های گیاهی و خاصیت میوه‌ها اختصاص دارد.

 

  • بازتاب مستندهای شما در رسانه ملی چگونه بوده است؟

مستندهای من وقتی در رسانه ملی پخش می‌شود افراد خیری پیدا می‌شوند و برای کمک‌های انسان دوستانه اقدام می‌کنند.
به عنوان نمونه فیلم مستند «مروارید» زندگی یک مادر را به تصویر می‌کشید که ۱۰ بچه داشت که مجبور بود برای تهیه علوفه بالای درختان برود. اما این خانم با وجود تمام سختی‌ها بچه هایش را به مدرسه فرستاد. در پی این مستند بسیاری از خیرین اقدامات خوبی برای این خانواده محترم و حتی برخی از ساکنین آن روستا انجام دادند.

 

  • آینده تالش را با وجود فعالیت‌های مثبت انجمن سینمای جوان چگونه می‌بینید؟

تالش می‌تواند در آینده ای نزدیک به یک قطب فیلمسازی تبدیل شود؛ چون هرکس بخواهد در تالش فیلم بسازد، می‌تواند سوژه‌های بکر پیدا کند.

 

منبع: همشهری؛ زهرا حقیقی


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *