با توجه به افزایش سفرها در آخر سال؛اتوبوس ۰۴۶

شمال ما: معاینه فنی اتوبوس‌های عمومی هنگام سفرهای آخر سال امری لازم و نظارت بر عملکرد صحت وثقم این معاینه ضروری است ضمن اینکه قوانین سختگیرانه در صدور اسناد آن ویژگی‌ مهمی است که باید مسئولان با حساسیت ویژه‌ای آنرا را پیگیری کنند.

به گزارش خبر فوری، با توجه به اینکه یکی از دلایل اصلی تصادفات خودروهای عمومی به وژه اتوبوس‌ها، نقایص فنی موجود در آنهاست و متاسفانه به علت عملکرد ضعیف مراکز معاینه فنی کشور اتوبوس‌ زیادی با داشتن نقایص فنی اقدام به جابه‌جایی می‌کنند لزوم بر دستگاه‌های تخصصی آن و صدور برگه‌های امری واجب تلقی است.

معاینه فنی به شیوه صحیح و قانونی امری لازم و واجب است اما شلوغی و یا اهمال‌های صورت گرفته در صدور برخی اسناد آن باعث بروز حوادث ناگواری شده که برخی اوقات غیرقابل جبران است.

در چند سال گذشته به دلیل تعداد کم مراکز معاینه فنی اتوبوس‌ها، برخی مواقع برگه‌های فنی بدون معاینه صادر می‌شد اما در حال حاضر با گسترش این مراکز صدور آن سریع‌تر شده است ولی لزوم نظارت بر صدور اسناد و برگه‌های معاینه فنی از سوی نهادهای نظارتی باید امر جدی‌تر تلقی شده و با بازرسی‌های سرزده این موضوع کنترل شود.

معاینه فنی برای سلامت رانندگان اتوبوس و رفع آلودگی هوا ضروری و ثواب است و اگر بتوان از صدور برگه‌های فنی به شکل صوری برای اتوبوس‌های عمومی که با جان و مال مردم سروکار دارند جلوگیری کرد قطعا سود آن در سریع‌ترین زمان ممکن جامعه را فراخواهد گرفت.

به طور قطع نظارت نهادهای مسئول به خصوص پلیس و بررسی تجهیزات مراکز معاینه فنی اتوبوس‌ها از بروز تخلفات در صدور برگه معاینه فنی جلوگیری کرده و نگاه درآمدزایی به افزایش مراکز معاینه فنی نداشت زیرا تخطی از این امر می‌تواند عواقب خطرناکی را در پی داشته باشد.

بر اساس قانون بایستی ستاد معاینه فنی در کلانشهرها تشکیل شود. مجوز مراکز معاینه فنی نیز از سوی شهرداری شهرها صادر و در نهایت این ستاد باید به ریاست شهرداری و عضویت پلیس و محیط زیست اداره شود. کار این ستاد هم نظارت بر عملکرد مراکز معاینه فنی است. اما هماهنگی بین پلیس راهور و سازمان محیط زیست بر مراکز معاینه فنی و نظارت‌های نامحسوس آنها یقینا می‌تواند امنیت جاده‌های کشور به خصوص در مسافرت‌های پایان سال تضمین کند.

 


کانال تلگرام شمال ما

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *